Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-01-10, 14:30   #16
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie BMW 320d?

Quote:
Originally Posted by ronnaldinho View Post
gelu_r ai vb cu baiatu si mi-a zis ca e sigur an fabricatie 2001,si ca masina a fost lovita in aripa dreapta fata si ca a vopsit-o pe toate.in legatura cu comenzile,o sa il sun acum sa vad daca merge
@snoopz si ionut,aveti dreptate!acum m-am uitat mai bine......
Nici faptul ca a fost lovita nu e ceva de speriat. Mergi cu un mecanic, sau du masina la service, sa vezi daca e in regula. Faptul ca a fost lovita e irelevant, atata timp cat s-a reparat bine. Pe deasupra, poate ai noroc si te-ai invartit de o planetara noua, bucsaraie noua...etc
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 16-01-10, 15:00   #17
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Achizitie BMW 320d?

Eu l-am intrebat de injectoare/turbina daca sunt in regula si mi-a zis ca da.O sa il bag pe tester,acolo imi arata daca injectoarele si turbina e in regula
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------
NU lasa pe maine ce poti face azi!
ronnaldinho is offline  
Old 16-01-10, 15:42   #18
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Achizitie BMW 320d?

Pe tester iti arata ca sunt ok , dar nu-ti arata cat o sa te tina .Daca as fi in locul tau si mi-as dori neaparat masina asta , as negocia la sange cu proprietarul datorita faptului ca a fost lovita si m-as asigura ca mai am 2000E in buzunar pentru eventualitatea unor reparatii majore.

Stii vorba aia, obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

Ps: o masina lovita ramane totusi o masina lovita.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline  
Old 16-01-10, 18:27   #19
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Achizitie BMW 320d?

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Pe tester iti arata ca sunt ok , dar nu-ti arata cat o sa te tina .Daca as fi in locul tau si mi-as dori neaparat masina asta , as negocia la sange cu proprietarul datorita faptului ca a fost lovita si m-as asigura ca mai am 2000E in buzunar pentru eventualitatea unor reparatii majore.

Stii vorba aia, obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

Ps: o masina lovita ramane totusi o masina lovita.
Pe ce fapt real se bazeaza postul tau referitor la reparatii majore?stii masina?ai verificat-o tu? sau strii vreo poveste de la un vecin care avea un prieten al carui prieten a cumparat o masina asemanatoare? Postul tau nu are nici o relevanta. Ajuta-l cu ceva nu cu afirmatii presupuse.

Daca vrei sa verifici cum trebuie masina aia,fa-i un test de compresie,verifica jocul axului la turbo,verifica atent motorul,transmisia,diferentialul spate pentru eventualele scurgeri de ulei,zgomote ciudate,reparatii recente.Daca a fost lovita cere cat mai multe detalii despre gravitatea accidentului,verifica daca masina merge drept pe strada,poate a fost infasurata de un stalp sau poate au fost schimbate doar bara si capota,cine stie cu exacitate? Nu te astepta ca masina sa fie ca noua dpdv al suspensieie totusi 2001. Pretul e bun,verifica masina cu un mecanic competent.
Seryoga is offline  
Old 16-01-10, 19:47   #20
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Achizitie BMW 320d?

Postul meu se bazeaza pe cunostintele capatate citind cap coada toate informatiile despre 320d de pe cele 2 forumuri bmw ,deoarece ma gandeam si eu sa-mi achizitionez unul de prin 2004.

I-am zis ca trebuie sa aiba o rezerva pentru ca o masina sh implica anumite riscuri , in cazul asta si mai multe din cauza ca a fost lovita. Daca el are doar astia 5000 si peste 3 zile ii cade un injector(exemplu) , ii dai tu bani sa si-o faca ?
De ce vrea sa o vanda proprietarul ? De obicei romanasii nostri cum se strica ceva mai important mascheaza si ii dau vant rablei.
Presupun ca e varianta de 136cp, fiind cunoscuta ca destul de problematica si performante destul de reduse.

Nu vorbesc sa ma aflu-n treaba , poti sa intri pe cele 2 forumuri bmw locale si ai sa vezi asta.
dreaq is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -