Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 19:46   #1
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Sper ca am nimerit locul pentru genul asta de intrebare , tatal meu detine un golf 4 din 2003 , un tdi de 101 cai (i-ul este rosu) , masina este aproape full exceptand jantele de aluminiu , proiectoare , radio cd , boxe spate . are 150000 de km la bord dar merge bine nu este nimic defect , interiorul este putin zgariat si ars de tigara langa schimbator . Are 10 airbaguri , centrala Webasto cu telecomanda (optiuni mai speciale) , cam atat despre Golf .
Acum Meganul : Proprietarul cere 6500 de euro pe el , culoare albastru inchis , are 100000 de km la bord si este din anul 2008 , impecabil exterior + interior nici macar o zgarietura . motorul este cel de 105 cai (a fost de 85 de cai dar dupa o mica cipuire de la renault a ajuns la 105) . Are cam aceleasi dotari ca si golful + un sistem audio de 1000 de euro ( pe care proprietarul la castigat la nu stiu ce concurs ), e montat .

Astept niste pareri sincere pentru ca este o decizie destul de grea ! Multumesc anticipat .

Am uitat sa specific ca ambele masini sunt inmatriculate !

Last edited by mk3gti; 04-01-10 at 20:09.
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:29   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

cu siguranta nu vei avea un plus de fiabilitate chiar daca megane-ul este mai nou, si nici costuri mai mici la intretinere. Puterea e cam aproximativ aceiasi, doar ca la golf ai avantajul ca mai poti ridica puterea printr-un chip, si diferentele vor fi foarte vizibile in comparatie cu megan-ul. La design dupa parerea mea sta mai bine megan-ul, ai si un plus de spatiu, deci e putin mai practic megan-ul...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:33   #3
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Am mai uitat sa mentionez ca golful este variant ( in jur de 1500kg) iar soferul , nu este tocmai un sofer sportiv deci nu isi doreste cip tuning si alte chestii iar meganul este sedan si modelul este manager si probabil are o masa mult mai redusa . Eu am fost in amandoua si parerea mea este ca meganul trage mult mai bine , mai promt ( e mai agresiv in depasiri ) .
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:48   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

si-ai uitat si sa mentionezi ca masina ta mai are de mancat 3 franzele pana la full
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 20:52   #5
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

M-ai ajuta mult mai mult cu o parere si nu o critica . Asta e Romania .
Centrala webasto a costat 1500 de euro cu factura , masina ta are chifla asta ?
Nu vreau sa ma cert , doar ca fapt divers .
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:01   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Doar ca fapt divers:
- piele are? trapa? navi? xenon? scaune incalzite? spalatoare de faruri? lamele pe plafon? cotiere fata+spate? ESP?

Reformulez: parerea mea e ca ai uitat sa mentionezi ca masina ta mai are de mancat vreo 3 franzele pana la full.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:06   #7
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Piele nu are pentru ca nu s-a dorit asa ceva , la fel navi si trapa in rest are toate optiunile enumerate de tine .
Acum ma poti ajuta cu o parere sau nu ?
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:12   #8
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

s-ar merita ca e mai noua dar acum depinde si de tine care iti place mai mult ! PS : M-a amuzat rau topicul
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 21:14   #9
mk3gti

Stage 5
 
mk3gti's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 736
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Ma bucur macar ca am facut un om fericit

Mai astept sfaturi .
mk3gti is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 16:22   #10
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Eu nu te-as sfatui sa faci schimbul pentru ca renault are probleme cu injectoarele si pompa de motorina . Parerea mea este ca vw , generatiile mai vechi sunt masini bulletproof ca sa zic asa. Eu personal nu m-as risca la renault/dacia , diesel si la sh , daca era noua sau pana in 10.000 km as fi fost de acord , dar de la 100k km e alta marie.... M-am referit la dacia pentru ca motoarele sunt aceleasi si unele diesel-uri dacia au mostenit problemele cu injectoare si pompa ..
Geko is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 17:15   #11
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Si eu tot pe vw as merge . Din 2008 si 100.000 km facuti, spune multe . Parerea mea.

Quote:
Eu am fost in amandoua si parerea mea este ca meganul trage mult mai bine , mai promt ( e mai agresiv in depasiri ) .
Oare si pentru ca e mai usor ?
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 17:34   #12
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Sper sa nu ma inteleaga gresit posesorii de renault sau dacia . Si eu am un dci 85cp dar l-am cumparat de nou , la sh nu ma risc , fie renault sau dacia .... Cunosc posesor de golf 4 care are cca 160.000km si a schimbat consumabilele(distributia , serviceul aferent) si a avut probleme mai des cu sonda lamda (1.4 16v ). Mai are si un Passat din 2001 , 194.000 km la care tot serviceul normal i l-a facut , nu a schimbat nimic.
Geko is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 20:50   #13
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Doar ca fapt divers:
- piele are? trapa? navi? xenon? scaune incalzite? spalatoare de faruri? lamele pe plafon? cotiere fata+spate? ESP?
vezi ca full difera de la un model la altu, doar nu te astepti ca un golf full sa aibe acelasi numar de dotari ca un a6/a8 full..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 05-01-10, 22:10   #14
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

Da, dar pe Golf cu siguranta sunt disponibile optionalele alea. E agasant deja ca la noi cam toate masinile sunt full, de obicei full fara piele/navi/trapa si alte dotari importante care costa o gramada de mii de euro dar atata timp cat au geamuri electrice si inca 2-3 gadget-uri e full "frate". Mai avem numai pe pagina asta o gramada de masini "full", Seat Leon 2.0 TDI "full" e chiar recent. Unii nu realizeaza ce inseamna full.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 00:50   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Schimb VW Golf 4 1.9tdI cu Renault Megane 1.5dci ?

TOTI VA CERTATI AIUREA PT CUVANTUL full....


realiatatea este ca nu ai specificat in ce ai scris mai sus in citi bani pui tu vw si ce diferenta vrei sa platesti poate daca dai diferenta mica poate se merita d e ce nu ,,,,mai ales ca renaultul este 2008 totusi nui rau daca stai s a te gindesti sunt citva ani intre cele doua care spune multe
eu unu zic ca sar merita daca ai spune si diferenta in care dai golfu
bafta si tine lumea la curent




si nu mai faceti comparati ca renaultul nui bun ca are nu stiu ce sau golfu este mai bun ca are alceva
toate masinile in felul lor sunt bune si fiecare masina din fiecare segment are cite o problema care asta va fi mereu si este de cind lumea nimic nu va fi perfect trebuie sa se strice si ceva in viata asta a noastra
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 06-01-10 at 00:53.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -