Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-09, 14:37   #1
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Se apropie varsta !!

Se apropie varsta de 18 ani si as vrea si eu o masina,am vorbit cu tatal meu si imi da in jur de 2000-2500...m-am gandit la o pisica coupe 1.6 sau 1.8is sau un compact 1.6,ori un golf 3 1.8 sau 1.9 TDI,sau o civic 1.5 16v...daca mai stiti alte masini in banii astia potrivite pentru 18 ani va rog sa ma sfatuiti si pe mine. Nu vreau motor mare pentru ca voi fi incepator si nu vreau sa o dau de gard cum s-ar zice. O zi buna.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:02   #2
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Se apropie varsta !!

Eu ti-as propune un Civic Ej2 95-96...sau un ek chiar...ar fi ok sa gasesti si un 1.6 de 125 cai...dar astea sunt mai rare.
Parerea mea e ca golfurile si pisicutele sunt masini prea comune in romania, in timp ce un civic coupe e deja alta mancare de peste...
Uite aici un civic foarte dragut:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=1
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:05   #3
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Se apropie varsta !!

125 de cai deja e prea mult pentru mine...si un Civic m-am gandit si eu,e mai exclusivit asa,plus ca tata a avut un Prelude si l-am iubit :X Are varul meu unul 1.5 16v Ej2 coupe si vrea 1600 euro neinmatriculat mai e si taxa vreo 400,dar sa vedem ca mai este putin,sa ma vad cu permisu in mana.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:19   #4
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Se apropie varsta !!

Recomandarea mea BMW compact...sunt masini bune iar design-ul nu e pe gustul fiecaruia...de aceea poate e si pretul mai acceptabil.
Insa, ce intelegi tu prin motor mic ???? 318IS are 140 CP , golf 1,9 si 1,8 au 90 CP.
Pt mine un motor mic e 1,2-1,4 polo-golf (ca exemplu) Si astea sunt si tipurile de motoare pe care le folosesc nemtii cu permisul nou facut (exceptii exista tot timpul) Dupa un an-doi de experienta discutam si de 140 CP
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:28   #5
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Se apropie varsta !!

daca tot cauti ceva mai rar trage un ochi la semnatura mea...
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 15:57   #6
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Se apropie varsta !!

Imi pare rau,nu ma atrage acea mazda,motor mic ma refer pana in 110 cai,da 318IS are 136 de cai,dar nu sunt sigur,cred ca e prea puternica pt. un incepator.
VladM is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 20:45   #7
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Se apropie varsta !!

Niciun sfat ?
VladM is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 20:50   #8
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Se apropie varsta !!

I-aţi un Opel Astra F!... Cea mai bună maşină pentru începători şi pentru profesionişti!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 20:53   #9
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Se apropie varsta !!

Eu mi-as lua o Toyota Celica VI care se incadreaza cat de cat in pretul impus de tine.
Poti gasii aici mai multe detalii: https://forum.4tuning.ro/114-masina-m...ota-lexus.html
Daca ai nedumeriri deschizi acolo frumos un topic si baietii te vor ajuta cu siguranta
Este o masina tinereasca, frumoasa si dupa cum se stie masinile japoneze tin la tavaleala, ma refer fiind prima masina .
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 21:57   #10
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: Se apropie varsta !!

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Imi pare rau,nu ma atrage acea mazda,motor mic ma refer pana in 110 cai,da 318IS are 136 de cai,dar nu sunt sigur,cred ca e prea puternica pt. un incepator.
318is a fost prima mea masina,la 18 anisori si crede`ma ca n`am dat cu ea in nici un gard,n`am calcat pe nimeni...fara diferential autoblocant nu prea fuge de cur asa cu nu are de ce sa iti fie frica,au motoare foarte foarte rezistente,distributie pe lant si coupeurile arata de mai rar :P
deci parerea mea ar fi un is,plus ca la e36 e compromisul ideal intre viteza si consum
nu iti lua nici prea lenesa ca o sa ajungi sa iti dai cu pumnii in c*aie,am un prieten care si`a luat un ford fiesta de 1.2 sau 1.4,in primele 2-3 luni i`a placut,consum mic,buna pentru oras,dar acum n`o mai sufera,e prea puturoasa...asa o sa faci si tu daca iti iei ceva slab,parol
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 22:39   #11
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Se apropie varsta !!

Civicul postat de SHOGUN arata foarte bine...
Fa un Poll !
Vot pentru CIVIC !
NOTHING BEATS THE JAPENESE !
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 23:48   #12
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Se apropie varsta !!

Si eu ti-as sugera tot Honda, care dupa parerea mea sunt masini extrem de bune si fiabile. Nu ca BMW sau VW ar fi masini proaste, dar le vezi la toate colturile.

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 01:02   #13
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Se apropie varsta !!

da...te cred ca mazda nu te atrage...dar unde mai vezi faruri escamotabile?
ca sa nu mai zic de 88 cp pe 990kg ) fa un raport cp/kg...ca sa nu mai zic de modificari...
nu zic sa cumperi mazda mea...doar asa,ca o referinta....ca vad ca lumea iti recomanda...recomand si eu...si totusi,nu`i o masina banala pe care o vezi zilnic.si piesele nu`s asa scumpe,cum zice lumea,japoneza te omoara,placute de frana 50 lei...asa ca chestie
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 23:47   #14
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Se apropie varsta !!

Am avut sau ma rog,a avut tata masina cu faruri ''escamotabile",am avut Honda Prelude,dar daca nu ma atrage modelul,nu-mi place...multumesc pentru sfaturile de mai sus,astept pareri in continuare...
VladM is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 01:08   #15
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Se apropie varsta !!

Hmm, deci Golf3 1.9tdi sa nu`ti iei, am auzit ca aceasta motorizare pe G3 nu prea a avut succes. Acum nu stiu pe ce vrei sa te axezi, fiabilitate? intretinere usoara? cai putere?

Un corado te-ai gandit? Masini care fug, dar si frumoase.
Vectra B gasesti in banii astia , si pot fi stilizate intr-un mare fel.
Bmw Pisicuta , asa pentru inceput iti recomand un 1.8 (atat, nu is nu nimic), caii care-i poseda + caroseria , fac treaba buna impreuna. Si ai si tractiune spate
Astra F, doar daca-ti iei Gsi in banii astia de afara, insa te mai ajunge taxa ...bataie de cap.

Cam atat momentan
VaLeX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -