Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-09, 20:30   #1
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Salutare, in primul rand vreau sa imi cer scuze daca sa mai facut vre-un Thread despre tema asta si nu am vazut eu!!
Deci am niste intrebari legate despre cum se poate trece o masina de pe fundatie pe pers fizica? in cazul in care mai exista fundatia sau sa desfintat!
Acte necesare, e nevoie si de judecator,tribunal? chestii de astea?
Daca stiti careva procedura va rog spuneti-mi si mie.
Bafta si numai bine!
Ms!
__________________
Bmw E30 proud owner !

- >Dezmembrez Bmw e30 (ursulet)
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 11:03   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Fundatiile nu pot instraina masini.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 11:14   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Quote:
Originally Posted by ulie.cozmi View Post
Deci am niste intrebari legate despre cum se poate trece o masina de pe fundatie pe pers fizica?

fundatia nu poate vinde o masina...dar se poate face o DONATIE (adica se face o hartie, cum ca ai primit masina ca donatie, adica moca, chiar daca tu ai platit suma de X lei pe masina).
Inregistrand cu un act oficial ca masina ti-a fost donata, poti sa o inmatriculezi ca si cum ar fi o inmatriculare normala.
valib is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 11:16   #4
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

deci trebuie sa caut fundatia si sa vb cu dansii de acolo ca sa imi faca hartia aia,cererea k am primit masina,nu? si in caz k fundatia nu mai exista ce fac??
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 14:24   #5
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

o intrebare geniala de pus INAINTE sa cumperi tu masina
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:39   #6
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Quote:
Originally Posted by bobo32 View Post
o intrebare geniala de pus INAINTE sa cumperi tu masina
pai din asta intreb ca vreau sa cumpar un ursulet si e pe fundatie,oricum sta pe bara de vre-un an,doi...si sunt in dubii cu Fundatiile astea
cica omu' ala a umlat asa cu ea,n-are nici o treaba...pai mie unu mi cam frica sa incep sa investesc ceva bani in ea si apoi sa apara vre-un proprietar din senin.
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:51   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

daca nu mai exista fundatia e mult prea incalcita treaba, mai bine te orientezi spre alta masina, mai ales ca ursi sunt destui in tara asta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:37   #8
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

si daca il las asa pe fundatie ce are?? il folosesc in continuare si gata...
sau are ceva?e inmatriculat pe fundatie de 10 ani,din 98 si de atunci a avut mai multi proprietari si toti au umblat asa cu el. Are cineva masina pe fundatie sa imi explice si mie daca e vreo problema daca o las tot asa sau poate sa-mi ia cineva masina ?
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 18:52   #9
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

are vanzatorul cartea de identitate a masinii? daca da te poti risca in cazul in care masina are un pret deosebit de bun.

daca nu uita de masina asta, si cum spune si colegul @ionut_cluj ai o oferta suficient de variata la achizitia de ursuleti.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 20:43   #10
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

deci pretul este ff bun pot sa zic,si este si aici aproape de mine...proprietarul actual are cartea de identitate a masini,doar k eu vreau sa investesc in ceva timp bani in el. mi-e frica doar sa nu apara ceva sau cineva k imi ia masina.
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 22:49   #11
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Pe Fundatie...RCA-ul (asigurarea obligatorie) e mult mai scump...cam asta ar fi un mare impiediment

Tin minte ca o cunostinta a avut o problema tot ceva de genul (fundatia a fost dizolvata), l-a cautat pe cel din acte (de la fundatie). Mai departe nu stiu ce s-a intamplat...dar stiu ca a reusit sa treaca masina pe numele lui.
valib is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 12:34   #12
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

iar eu sa zic ca ma duc sa caut fundatia in hunedoara ca acolo e...cei de acolo pot/au dreptu' sa zica sa le inapoiez masina sau pot sa imi ia masina??? pt ca masina e de mult prin bistrita pe aici...si a avut mai multi proprietari da nu se stie ca in acte tot fundatia este...
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 23:04   #13
adicaras16

Stage 3
 
adicaras16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 159
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Salut ! Am si eu un urs pe fundatie si chear din bistruta nasaud ... La mine fundatia inca mai exista si mia zis proprietarul sa platesc impozitul din 2006 pana in ziua de azi in jur de 500 - 600 lei si imi da un act de donatie sa o pot trece pe numele meu. Deci cam asta e ! daca fundatia iti da actu de donatie atunci merita sa te bagi dar daca nu atunci poti avea probleme sa cumperi de la cineva si cand vrei act de donatie sa mai ceara din nou ceva banii ! trebuie vorbit inainte cu fundatia ce au de gand ! sper ca tiam fost de folos !
adicaras16 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 23:40   #14
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Ms frumos,masina am vanduto asa cum era pe fundatie.
Nu prea ma incantat situatia respectiva cu fundatia..si m-am scapat de ea. ms frumos oricum . te salut
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 22:12   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Din Persoana Juritica(fundatie) in Persoana Fizica

Totusi, ca sa lamurim pe altii care mai sunt in situatia asta, rezolvarea e simpla:
se poate instraina masina dupa 60 de luni (5 ani) de la data donatiei de catre un tert catre fundatie (deci de la momentul la care fundatia a primit masina pe acte), doar printr-un alt act de donatie, dar incheiat la notariat (un imputernicit de la fundatia proprietara a masinii merge cu tine, ca si cumparator la orice notariat si rezolva actul de donatie in 30 de minute).
Cu actul de donatie si cu fisa stampilata de administratia financiara, ca la orice alt act de vanzare cumparare de auto se merge la politie si se radiaza de pe numele lor, urmand ca apoi inmatricularea pe numele noului proprietrar sa se faca la fel ca la orice alta masina.
Pentru masinile pe fundatie cu impozitul neplatit e bine de stiut ca sumele datorate nu sunt foarte mari, fundatiile beneficiaza de tot felul de reduceri si scutiri de la impozite, deci nu sunt de speriat.
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -