Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: cand achizitionati o masina va ganditi la valoarea de revanzare?
e prioritar lucrul asta cand imi aleg masina 9 23.68%
nu dau doi bani pe asta 29 76.32%
Voters: 38. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-06, 08:49   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Topul modelelor care isi pastreaza valoarea de revanzare

Daca exista un lucru pe care o masina il face rapid, acela e sa-si piarda valoarea. O masina noua isi va pierde 65% din valoare in decursul unei perioade de cinci ani.

Potrivit celor de la Kellez Blue Book, masinile prezentate in galerie se depreciaza mult mai greu. Acestea pastreaza o valoarea de revanzare mult mai buna decat alte modele ale anului 2005. Anumite modele pastreaza o valoare ridicata de revanzare tocmai datorita cererii si a ofertei pe piata.

Exista o multitudine de alti factori care afecteaza intr-un fel sau altul comportamentul preturilor de revanzare.

\"O masina extrem de populara si placuta ca design avand o serie limitata la vanzare se va deprecia mult mai greu decat o masina vanduta pe banda rulanta si cu un aspect pai putin placut\", declara Charlie Vogelheim, director executiv pentru Kelley Blue Book.
Unul din factorii care depreciaza in timp valoarea unei masini este designul, care devine depasit dupa o perioada scurta de timp.

Cum sa-ti distrugi voit valoarea de revanzare
Daca iti personalizezi masina cu fel de fel de culori si abtibilduri dupa achizitie, nu sperati intr-o crestere a valorii de revanzare.


Personalizarea masinii de obicei micsoreaza aceasta valoare. \"Oamenii isi doteaza masina cu fel de fel de optionale care uneori ating valoarea de 10.000 de dolari, valoare care nu va fi niciodata recuperata\", continua Vogelheim.

Un alt aspect care poate dauna valorii de revanzare sunt culorile tipatoare, modificarile la structura de baza sau lipsa de optiuni necesare unei masini. Nu incercati sa economisiti banii prin cumpararea unei masini cu dotari standard, fara inchiderea electrica a geamurilor, inchidere centralizata, pilot automat sau optiune de aszare a volanului.

\"Toate aceste optiuni nu maresc valoarea de revanzare insa fara acestea pretul masinii scade foarte mult\", incheie Vogelheim. Cand vine vorba de cauciucuri este bine sa achizitionati pe cele mai bune. Cauciucurile urate pot dauna valorii de revanzare. Cand vine vorba de culoare, cel mai bun lucru este ca acestea sa ramana cat mai conservatoare. Culorile precum negru, alb sau argintiu pastreaza o valoare buna de revanzare.

Sedan
2005 Mitsubishi Lancer EVO

Pret CIP: $31,000
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 53% din pretul de baza

Coupe
2005 Infiniti G35

Pret CIP: $35,000
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 50% din pretul de baza

Convertible
2005 Nissan 350 Z Touring Roadster

Pret CIP: $36,100
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 53% din pretul de baza

Hatchback
2005 MINI Cooper

Pret CIP: $16,449
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 68% din pretul de baza

Wagon
2005 Volkswagen Jetta Wagon TDI

Pret CIP: $21,005
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 67% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 45% din pretul de baza

Luxury
2005 BMW 5 Series

Pret CIP: $45,400
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 48% din pretul de baza

Truck
2005 Dodge Ram SRT 10

Pret CIP: $45,000
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 53% din pretul de baza

Suv
2005 Volvo XC90
Pret CIP: $36,600
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 53% din pretul de baza

Minivan
2005 Honda Odyssey Premium

Pret CIP: $28,800
Valoarea de revanzare dupa 2 ani: 68% din pretul de baza
Valoarea de revanzare dupa 5 ani: 46% din pretul de baza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img_42085_971.jpg
Views:	115
Size:	9.1 KB
ID:	65521  
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 13:29   #2
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Am ales : nu dau doi bani pe asta deoarece odata ce imi iau masina eu o iau pentru mine si daca imi place cu adevarat nu imi pasa cat o sa iau pe ea dupa un timp...
Mai era si o a treia varianta: o dau mai scump (la teapa)
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 20:45   #3
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Sunt de acord in totalitate cu Shogun , masina ti-o achizitionezi pe cea care se preteaza cel mai bine necesitatilor tale , nu pt a o revinde peste nu stiu cat timp...opinia mea...
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 08:47   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

asa este, dar nu iei deloc in considerare faptul ca ar trebui sa mai si recuperezi niste bani cand o vinzi?
a trecut vremea cand iti luai masina pe viata, acum o iei pentru 2-5 ani si apoi o schimbi, asa ca va conta si pretul de re-vanzare...
nu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 17:07   #5
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Este adevarat ca in ziua de azi o masina dupa 2-3 ani devine plictisitoare pentru proprietar... ,dar nu stiu daca este chiar cum spun datele tale cu pretul masinilor noi si pretul de revanzare....deoarece de foarte multe ori preturile de revanzare difera la acelasi tip de masina.
De exemplu eu sa iau astazi un Dodge Ram( ce masina am mai ales si eu... ) cu siguranta nu l-as vinde cu doar 53% din valoarea initiala dupa 5 ani.
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-06, 20:08   #6
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default

Aleks ce zice zice bine dar nu cred ca u daca pui ochii pe o skoda octavia noua maine sa zicem, e primordial oare pretul de revanzare?....nu cred
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 23:40   #7
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SHOGUN-A8\"
Este adevarat ca in ziua de azi o masina dupa 2-3 ani devine plictisitoare pentru proprietar... ,dar nu stiu daca este chiar cum spun datele tale cu pretul masinilor noi si pretul de revanzare....deoarece de foarte multe ori preturile de revanzare difera la acelasi tip de masina.
De exemplu eu sa iau astazi un Dodge Ram( ce masina am mai ales si eu... ) cu siguranta nu l-as vinde cu doar 53% din valoarea initiala dupa 5 ani.
pai tu nu l-ai vinde doar cu atat, si nimeni n-ar face-o, dar nu-ti ofera piata mai mult pe ea...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 20:40   #8
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"aleks\"
Quote:
Originally Posted by \"SHOGUN-A8\"
Este adevarat ca in ziua de azi o masina dupa 2-3 ani devine plictisitoare pentru proprietar... ,dar nu stiu daca este chiar cum spun datele tale cu pretul masinilor noi si pretul de revanzare....deoarece de foarte multe ori preturile de revanzare difera la acelasi tip de masina.
De exemplu eu sa iau astazi un Dodge Ram( ce masina am mai ales si eu... ) cu siguranta nu l-as vinde cu doar 53% din valoarea initiala dupa 5 ani.
pai tu nu l-ai vinde doar cu atat, si nimeni n-ar face-o, dar nu-ti ofera piata mai mult pe ea...

Good point .
Cred ca pana la urma trebuie sa ne gandim si cat luam pe ea cand vine momentul despartirii... .
Probabil ca niciodata nu o sa fie cum vrem noi....masina pe care am cumparat-o acum doi ani cu \"n\" bani si de care am avut grija trebuie sa o dau azi cu \"n\"-$2000 bani...
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-06, 10:55   #9
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

probabil ca odata cu dezvoltarea pietei, sistemele de buy-back se vor extinde, si vor functiona mai bine in favoarea clientilor.
s-ar putea sa conteze pe langa pretul de preluare si eventualele inlesniri la achizitia unui model nou
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-07-06, 01:10   #10
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Cool Re: Topul modelelor care isi pastreaza valoarea de revanzare

Nu se poate impiedica deprecierea E firesc ca odata ce ti-ai cumparat masina si te-ai folosit de ea cativa ani, valoarea ei va scade. Acuma nu stiu daca intr-adevar unele marci de masini se depreciaza mai mult si altele mai putin...Presupun ca la asta se refera topicul pt ca altfel eu nu-i vad rostul Aaa...cred ca masinile de epoca si-au pastrat valoarea de revanzare ...pt ca acu' o suta de ani se faceau masini mai fiabile
__________________

R-Power
RaZv is offline   Reply With Quote
Old 20-07-06, 08:20   #11
CarGoVroom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 202
Default Re: Topul modelelor care isi pastreaza valoarea de revanzare

masinile de aici costa-n medie vreo 32k...scumpe. Nu as fii dispus sa dau mai multi bani pentru cateva procente castigate la depreciere...orice ai face tot pierzi din valoare. Cand cumperi masina deja te uiti dupa multe criterii: performante,siguranta, fiabilitate...etc ..la care se mai adauga si deprecierea asta. Cu atatea criterii ce tre respectate nu voi gasi niciodata masina potrivita. Sa zicem ca gasesc o masina care sta bine la celelalte dar e mai varza la capitolul depreciere...well..in cazul asta zic "mi se rupe"..poate masina e super fiabila si n-am chef s-o mai vand.
CarGoVroom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -