Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-04, 21:22   #1
_RaZVaN_

Stage 1
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 18
Default ce masina sa imi iau ?

am si eu nevoie de sfatul cuiva care se pricepe mult mai bine k mine. si sunt sigur k voi ma puteit ajuta. deci faza este urmatoare: tata o sa ia o masina pe care peste un an o sa mio lase mie, deci e ca si cum imi iau eu masina ... el vrea sa ia cam in valoare de 25.000 euro dar ... in leasing, in fine luam 25000 euro k pretzul cu full options la o masina. masina care vreau sa fie sport, si sa arate bine din fabrica adica sa nu fie nevoie de modificari la estetica, ceva gen mazda rx-7, hyundai coupe etc ... si sa fie si puternica, sa o duca motorul. datimi si voi nijte sfaturi k nu stiu ce sa aleg ... si dati si un pret orientativ full options ...
_RaZVaN_ is offline   Reply With Quote
Old 23-05-04, 23:02   #2
th1nk3r

Stage 4
 
th1nk3r's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 256
Default

25000 Euro cu sau fara taxe? (pret CIP sau DDP? - care se ia in calcul pentru leasing?)

In banii astia , daca vrei ceva sport e cam greu ca masina noua. In primul rand, mergi pe tractiune spate sau daca e posibil 4x4.

Preferinta mea personala ar fi Seat Leon Cupra R, motor 1.8T. 26000Euro CIP, iar cand o iei tu pe mana poti baga in ea un 1500-2000 de euro pentru un chiptuning (schimbarea E-prom in ECU) si evacuare sport. De la firma la firma, pachetul asta te duce undeva la 270 de cai, ceea ce la greutatea masinii zic eu ca ajunge sa se bata cu Subaru Impreza WRX STi.

In general, eu sunt fan al motorului 1.8T din gama VW-Audi-Seat-Skoda, care e foarte tunabil. Pana in 300 de cai e si destul de ieftin de dus, dar peste costa zeci de mii de euro, desi aduce satisfactii inegalabile. De exemplu o Octavia RS dusa in 550 de cai (programul de la Dahlback Racing pentru motorul de 1.8 ) e un sleeper care s-ar putea bate si cu RS4 sau M5.

Daca nu intra Seat-ul in pret, Octavia RS cred ca e solutia ieftina. Sau vezi poate se ieftineste Golf IV R32 de cand a intrat si pe piata romaneasca Golful V.
__________________
Colorata maine-i gataaaa...!
th1nk3r is offline   Reply With Quote
Old 24-05-04, 19:30   #3
_RaZVaN_

Stage 1
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 18
Default

25000 fara taxe ... eu ma gandeam la un hyundai coupe fx ... ala de 2.7 ... ce zici de masina asta ar merge? si arata bine din fabrica si nu cred k depaseste pretul asta ... tu ce zici ?
_RaZVaN_ is offline   Reply With Quote
Old 24-05-04, 22:40   #4
th1nk3r

Stage 4
 
th1nk3r's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 256
Default

Acuma depinde ce intelegi tu prin masina sportiva. Hyunday coupe e masina sportiva doar cu numele. Cam putin 170 de cai pentru un V6, plus ca masina e cu tractiune fata. E un fel de sportiva asa, doar dupa design.

Daca vrei tractiune fata, cauta preturile pentru Romania la Ford Focus RS sau Alfa 147 GTA, care sunt mult mai sportive decat Hyunday, desi cred ca astea doua sar putin de 30.000 (cu tot cu taxe)
th1nk3r is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 14:25   #5
n0namee

Stage 5
 
n0namee's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,313
Default

Hyundai Coupe e sportiva doar ca aspect ... ca de fugit nu fuge nici daca te rogi de ea! ... si la pretul ala e cam mult sincer! parerea mea e ca optiuni la care sa te mai gandesti ... Honda Civic type R , Peugeot 206 RC , iar daca iti plac masinile mai mari Octavia RS. Mie sincer la pretul ala la care zici tu cel mai tare imi surade Type R de la Honda ... e o masina cu care faci de rusina multe altele
__________________
- Life is Either a Daring Adventure or Nothing At All -
n0namee is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 17:56   #6
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Razvan,sfatul meu e sa fii baiat destept si sa le lasi dracu de masini nemtesti, frantzusesti,spaniole(eu sunt lecuit cu ultimele),ca-s proaste rau si nu fac banii aia.Mergi pe japoneze,sunt ieftine, foarte bune si fiabile.
Eu zic sa te duci frumushel la Honda si sa ceri oferte pt Accord si Civic Type-R.
Vrei masina sport si luxoasa?Accord 2,4 16v VTEC2 193cp,FULL OPTION,si cand zic full chiar ma refer la full,inclusiv piele,Cruise-control si altele, la pretul de 21.840 EURO CIP!!!!!!Suta in 7,3s,vit max 235km/h.
Vrei o masina sport si fara compromisuri?Civic Type-R,2,0, 200cp aspirat natural(!),suta in 6,5-6,6s,vit max 240!Scaune Recaro,volan Momo,insertii titan,diferential cu patinare limitata,suspensii cu G-force control,sportiva pur-sange!!Pretul=imbatabil, 18.600 Euro CIP, plus 1500 daca vrei A/C.
Mai bine de atat nu gasesti,iti spun eu pt ca am cautat ca nebunu'.Coupe-ul e varza pt ce ar vrea sa fie,si pe deasupra si nejustificat de scump,e mai scump ca Civicul Type-R.
Succes cu gasitul masinii preferate!!!
  Reply With Quote
Old 25-05-04, 18:08   #7
akimoto

Stage 5
 
akimoto's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,515
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default


bah, tu sigur esti roman ?
akimoto is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 18:22   #8
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

subscriu si eu la ce zice BogdanCMS, nu de alta dar Honda sunt rare in Ro , daca erai de pirn america de nord , iti ziceam Mustang, dar asa

Oricum nu ai asa multe alte posibiliti de masini de care vrei tu la banii astia

Eu personal as merge pe Accord 2.4 sau pe Octiavia RS( daca vrei ceva foarte usor tunabil la motor) si asta din cauza ca personl as vrea si ceva confort si lux, cea ce la Type-R mai greu, dar daca vrei sport pur, Type-R e cel mai bun NUMAI in leasing, ca altfel platesti taxe mult prea multe
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:00   #9
_RaZVaN_

Stage 1
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 18
Default

da ... sunt si eu de acord cu parerile voastre. honda chiar merg. dar ... ati putea face un oarecare clasamanet sa zic asa dupa criteriul sa fie o masina sport care sa arate binisor, si cu posibilitati de tunare serioase, dar sa fie si o masina cu care sa poata sa mearga si taicameu, om de 40 de ani pe strada fara sa vina gagicile la el )) adica sa nu arate prea nervos k nu cred k o sa fie el de acord ... in rest de performante si alea nu cred k au de ce sa il deranjeze ...
_RaZVaN_ is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:08   #10
_RaZVaN_

Stage 1
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 18
Default

si va mai rog ceva dak se poate: puneti poze cu fiecare dintre cele 2 honde despre care ati vorbit, cu ele stock si tunate dak se poate face asa ceva la ele ... va multumesc mult
_RaZVaN_ is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:14   #11
n0namee

Stage 5
 
n0namee's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,313
Default

TYPE R - nici macar nu prea mai ai ce sa modifici la ea! si e o masina foarte frumoasa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	civictyper.jpg
Views:	213
Size:	23.7 KB
ID:	6132  
n0namee is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:17   #12
n0namee

Stage 5
 
n0namee's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,313
Default

inca una ... uitasem ca o am!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	civictyper04_03.jpg
Views:	213
Size:	9.7 KB
ID:	6133  
n0namee is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:49   #13
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

UIte asta e Honda Accord (ma rog pozele sunt cu Acura TSX care e aceeasi masina cu emblema schimbata)

stock:


pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 19:59   #14
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Modificata:



pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-05-04, 20:17   #15
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Eu zic, daca o s-o conduca si tatal tau 1 an, totusi sa mearga pe Accord, e o masina cu mult mai multe clasa si prestanta decat Civicul, chiar daca nu-i chiar asa rapida
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -