Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-09, 22:35   #1
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Vreau sa im dau dacia la rabla si sa imi iau o masina noua undeva la 10-11000 euro. Vreau ca masina sa fie diesel cu un motor decent, sa aibe ceva dotari, AC, etc. si sa nu fie frantuzeasca, italiana sau dacie.
Eu as vrea un opel corsa model nou 5 usi 1.3 cdti cel de 90 cai cutie 6+1, varianta de echipare enjoy si pachetul de opriuni 2.
Acum as vrea sa imi spuneti:
1) ce masini comparativ cu corsa as putea cumpara?
2) merita investiti banii astia intr-o corsa?
3) care ai fi cei mai seriosi dealeri opel din romania atat ca oferte cat si service (intretinere)?
4) ce probleme pot intalnii la opel, exista loturi cu probleme?
5)opelul se vabrica si in alte tari decat germania, am auzit ca se mai fabrica in turcia este adevarat? Si daca da sunt mai slabe calitativ decat cele fabricate in germania?
Va multumesc si astept parerile voastre.
__________________
__________________________________________

UN CLIP TRIST DAR ADEVARAT https://www.220.ro/Trist_dar_adevarat-105329.html

Last edited by B-84-RDV; 07-04-09 at 23:02.
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 22:58   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

comparativ cu, corsa ar mai fi polo, ibiza,fiesta (ar fi mau multe dar daca nu vrei frantuzesti si italiene), toate sunt din aceiasi clasa, acuma si in functie de preferintele tale, eu as alege fiesta..
despre service-ul opel am auzit ca nu ar fi asa de serios, dar in romania cam niciun service nu e serios, toti alearga dupa bani.

Last edited by johhny; 07-04-09 at 23:01.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 23:13   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Nu cumva pretul la corsa dupa cum ai specificat tu iese la 14 095 € DDP???
Noul fiesta cu motorizare echivalenta costa 15107 € DDP , bine prin programul rabla la ford prima de casare este de 7600 lei parca si in final duce cam la acelasi pret...
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 23:16   #4
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
comparativ cu, corsa ar mai fi polo, ibiza,fiesta (ar fi mau multe dar daca nu vrei frantuzesti si italiene), toate sunt din aceiasi clasa, acuma si in functie de preferintele tale, eu as alege fiesta..
despre service-ul opel am auzit ca nu ar fi asa de serios, dar in romania cam niciun service nu e serios, toti alearga dupa bani.
despre masinile frantuzesti si italiene am o parere proasta deoarece mi se par masini exagerat de scumpe ca intretinere si unele slabe tehnic cat si prin materialele folosite.
Acum nu vreau sa starnesc certuri intre cei care au masinile mentionate de mine ca fiind slabe si cele care imi plac.
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 07-04-09, 23:22   #5
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Nu cumva pretul la corsa dupa cum ai specificat tu iese la 14 095 € DDP???
Noul fiesta cu motorizare echivalenta costa 15107 € DDP , bine prin programul rabla la ford prima de casare este de 7600 lei parca si in final duce cam la acelasi pret...
exact pretul se invarte pe la 14330 dar in urma unor discounturi oferite de dealeri si banii pe rabla ajungi la pretul mentionat de mine.
azi am fost la un dealer si pretul ptr corsa mentionata mai sus a fost de 10734 euro in acesti bani intrand si prima de casare.
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 09:42   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

la 14.000 aia iei Toyota Auris.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 11:41   #7
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Renault Megane s-ar putea sa te incadrezi in pret mai ales ca acum apare modelul nou si au discounturi mari la cel existent plus rabla. Si chiar daca il iei chel tot are mai multe dotari decat Corsa in plus este si dintr-o clasa superioara este mai mare mai incapator. Daca vrei o masina mica uita-te la noul Fiesta este superb
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-04-09, 21:17   #8
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

o sa tin cont de cele enumerate de voi dar acum incerc sa aflu raspunsurile la intrebarile mele enumerate in primul post.
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 13:54   #9
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

http://www.kia-bucuresti.ro/ro/showr...d/?idModel=319
cu programul rabla plus discounturi (negociezi cu dealerul) o scoti in 12000. are cam tot ce e nevoie pe ea.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 21:04   #10
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
http://www.kia-bucuresti.ro/ro/showr...d/?idModel=319
cu programul rabla plus discounturi (negociezi cu dealerul) o scoti in 12000. are cam tot ce e nevoie pe ea.
iti multumesc frumos ptr link si suna chiar interesant
vad ca esti posesor kia ce imi poti spune despre aceasta marca costuri intretinere/revizii probleme intampinate (daca au fost) m-ar ajuta enorm sa ma hotarasc ptr ce masina sa incep sa platesc rate
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 22:14   #11
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

costurile sunt aceleasi care la oricare alta masina, eu inca nu pot spune nimic despre revizie pentru ca am doar 8000 de km. eu personal, n-am avut nici o problema, alti posesori se plang de greierasi si zgomote, dar cine nu se plange de asta pe drumurile patriei... din experienta stiu ca orice marca are probleme cu suspensiile si amortizoarele pe drumurile noastre....
in orice caz, noile serii de kia ceed vin cu alte amortizoare, imbunatatite si mai potrivite drumurilor din scumpa noastra tara )
daca vei alege 1.6 diesel de 115, se poate instala la service-ul IMG un powerbox foarte bun , care va urca motorul la 136 , pentru doar 350 de euro....
iarasi , pentru orice probleme sau ca dealer, IMG sunt cei mai buni (International Motors Group).

bafta la alegere
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 22:17   #12
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

cumperi in rate sau full chash ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 22:44   #13
B-84-RDV
Audi Driver

Stage 4
 
B-84-RDV's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 230
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[AUDI]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

@ Lecca ms de sfaturi
@brownshark sunt in dubii nu stiu cum sa fac sa o iau in liesing sa fac imprumut bancar ptr nevoi personale sau ptr credit auto una din variantele aste ptr ca nu am toti banii chash am doar o parte voi ce ma sfatuiti??
B-84-RDV is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 08:51   #14
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

din cate stiu eu dobanda la leasing este mai mica dar e mai urat ca tu nu esti proprietarul masinii cand pleci in strainatate trebuie aprobare daca vrei sa ii faci modificari tot la fel ....
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 14:31   #15
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Vreau sa imi iau masina prin rabla HELP!

Poti sa iti iei si Golf VI in programul rabla , Octavia Tour 1,8 turbo , Polo , Fabia , iar kia participa cu toata gama de masini in programul rabla , uite aici pentru ceed http://www.kia.ro/kia/preturi_cee'd.pdf (Atat ca oferta asta este de la Mit Motors , care , daca ai o Kia , ei sunt cei de care trebuie sa te feresti ) , Vopsitorie/Tinichigerie proasta , Service prost , mai totul la ei este prost ) Toata treaba tine de bugetul tau , oricum daca ai 14.000 cred ca poti sa iti iei un Golf VI prin programul rabla ... Si Toyota Corolla D4d iti poti lua , http://www.informatiiauto.ro/toyota-...c-sid4092.html
Apropo eu cand auzeam Kia ma gandeam la "stift" dar am avut ocazia sa merg cu un Magentis 2.0 dsl , si am ramas placut impresionat.

Last edited by Geko; 14-04-09 at 14:33.
Geko is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -