Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-09, 08:59   #31
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

oricum nu are sens sa le comparam ca aspect, pentru ca aici e vorba de gusturi. Fiecare cu ce-i place, si asta nu este discutabil
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 11:08   #32
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Asta vroiam sa te fac sa intelegi si pe tine si pe majoritatea care au postat pe topicul asta. Omul s-a hotarat in mare parte pe Focus sedan omul intreaba aici mai mult despre motor daca trage dak e fiabil lucruri dastea vrea sa afle nu sa ii sugeram alte masini. Sunt convins ca atunci cand face o investitie asa de 15000 euro s-a interesat omul nu s-a dus direct la Ford si a zis asta vreau. E logic faptul k a fost si la Opel si la VW si la altele dar s-a hotarat apoi pe Focus.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 12:11   #33
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Multumesc tuturor de pareri . Dolb , si criss , voi v-ati apropiat cel mai mult de ceea ce doresc eu sa aflu si sa stiu despre aceasta masina .

Ce spuneti ca ar fi mai ok sa aleg ? Fordul Focus .. de care spuneam sau Megane ? Cum stau fiecare cu fiabilitatea , dar si cu spatiul din interior , tinand cont ca eu am 1. 86 , si nu vreau sa stau nici inghestuit , dar doresc un pic de confort si celor care vor sta in spate .

Cred ca in final am sa imi programez cate un test drive pe focus , dar si pe megane .

Multumesc inca o data .
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 12:20   #34
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Am 1.87 si stau perfect si in fata si in spate .... asadar ai primit raspunsul (ca masina personala am Mondeo, unde am si mai mult loc ..... mult mai mult, inclusiv fata de acel Renault), fiabilitatea motoarelor pe benzina FORD este OK, acest motor este de conceptie noua, avand actionare variabila a supapelor, daca pe Toyota e bulletproof ..... pe FORD de ce nu ar fi ..... primii 20000km - fara probleme.

PS: Focusul in cauza este al unui amic, masina cu care am ocazia sa merg destul de des, atat ca pasager cat si ca sofer.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 12:25   #35
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Bogdan.. cumnatul meu a avut megane sedan.. ce sa zic... zilnic cara marfa cu el la magazin..dar cara f mult ! masina n-a avut nici o problema! sunt destul de fiabile .. DAR.. ca si model e cam veche! chiar daca o iei noua, in curand va aparaea megane sedan 3 si nah, o sa iti fie greu sa o vinzi ! eu in locul tau as merge pe ford.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 15:15   #36
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Bogdan iti spun sincer masinile cu care merg cel mai mult sunt Focus (are tata) si Megane (are fratimio) bine ele sunt varainte hatchback ambele. Acum despre sedan vorbind parerea mea este ca Megane e un pic mai incapator decat Focusul este mai mare. La fiabilitate stau bine ambele nu sunt probleme cu ele. Megane il iei mai dotat decat Focusul si cu un interior mult mai bun calitativ decat la plasticul care e din abundenta la Focus. Megenul acum trebuie sa bage reduceri masive deoarece apare 3 asa ca ai toate sansele sa prinzi o oferta super buna. Acum Focusul are 4 ani garantie fara limita de km ceea ce e un lucru bun fata de Megane care are doar 2 (bine k poti sa o maresti la 4 contra cost) iar un alt avantaj al lui Focus este serviceul. La mine acasa in ARGES e groaznic serviceul la Renault niste hahalere de mecanici care se cred Dumnezeu pe cand la Ford sunt super OK. Fa un drive test si iti sp sincer k o sa iei in considerare si Meganeul. Apropo e mult mai silentios MEgane decat Focus.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 16:29   #37
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

De mentionat la FORD ca 2 ani sunt garantie completa si 2 garantie extinsa!
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 20:13   #38
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

la megane m-au deranjat scaunele (in special bancheta) care sunt putin cam tari, iar bancheta are o forma putin tampita. dar e foarte incapator si foarte placut.
un avantaj pe care l-ar avea megane-ul in fata forului ar fi interiorul, care este mai vesel, fordul avand un interior auster, tipic masinilor nemtesti
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 17:51   #39
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Despre :

Skoda Octavia Trend , 1.9 TDI / 105 cp la 15.365 euro cu tva inclus , ce spuneti ??Totusi , este Skoda ...
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 17:55   #40
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Exact! .. totusi.. e skoda! bleah.. urata, anosta ,, a aparut alt model acum !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 17:56   #41
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

) esti tare dolb.. ,dar totusi nu imi permit modelul nou .
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 18:38   #42
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

nu e vb sa iti cumperi modelul nou! ci.. e vorba ca a aparut deja alt model al masinii! chit ca o iei noua..ea va fi vazuta veche

e ca si cum mi-as lua golf 5nou nout acu cand a aparut golf 6 . Nu rezolvi nimic !

O fiat linea nu te tenteaza? 1.4 tjet 120 cp e frumusica foc !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 21:11   #43
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Asa daca nu esti hotarat poti lua in calcul si Jetta incepe de pe la 11000 fara tva. Dar eu iti dau o alta idee nu stiu cat de mult te intereseaza dar iti spun. Am un prieten care avea aceasi dilema ca si tine avea in jur de 16000 si dorea o masina hatchback noua si variantele erau cam aceleasi pe care le ai si tu Golf, Focus, Astra etc. Pana intr-o zi cand l-am imbolnavit eu si s-a dus la BMW Company Cars si-a cumpara un 118i cu 2 ani garantie cu vreo 20,000km parca masina e poza nu are navigatie si piele atat. Asa poti face si tu gasesti si la Welttauto masini bune si au un an garantie, la AAA Auto la fel, la Tiriac Rulate. Intereseaza-te inainte sa dai banii asta k 15.000 de euro nu sunt asa o suma de aruncat pe fereastra.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 21:15   #44
Ciuby

Stage 4
 
Ciuby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 282
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Da, mergi la AAA Auto daca vrei sa iei numai masini bune si fiabile. Aia vand si altceva in afara de cazane?
Ciuby is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 21:18   #45
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina noua 15.000 Euro .

Quote:
Originally Posted by Ciuby View Post
Da, mergi la AAA Auto daca vrei sa iei numai masini bune si fiabile. Aia vand si altceva in afara de cazane?
asa e! Aia de la AAAauto sunt cei mai mari jepcari! km dati inapoi..masini omorate..rupte ! nu recomand !
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -