Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-05, 23:49   #1
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Motoras de stergator de parbriz..cat consuma,putere,amperaj?

Va rog,daca stie cineva,sa-mi zica si mie ce putere consuma unui motoras de stergator de parbriz,cati amperi \"trage\". Am de facut un proiect cu 2 motorase de stergator de parbriz si vreau sa stiu daca este de-ajuns pentru ele un acumulator de 12 V - 12 Ah, cu plumb (pret 700.000 lei, reincarcabil asemeni acumulatorului auto, cu redresor).

Proiectul..este ceva de genul celui atatsat in poza, doar ca vor fi in total 6 roti, 3 pe o parte (actionate de un motor) si 3 pe cealalta parte (actionate de celalalt).

Robotul este pentru proiectul de licenta, deci ar trebui sa aiba autonimie de macar o jumatate de ora, cat dureaza prezentarea.

Asadar,daca cineva a masurat sau stie date aproximative, il rog sa-mi spuna si mie,sa-mi fac o idee.Sa zic..un motoras de stergator de dacie, e mai comun si mai simplu de gasit la dezmebrari.
Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	robot-fullywired_222.jpg
Views:	495
Size:	233.9 KB
ID:	46982  
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-05, 07:21   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default

i-l masori in sarcina.
daca folosesti motorase de dacie,posibil sa ai surprize,unul sa mearga mai repede.
ariel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -