Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-09, 19:26   #31
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Eu tot nu inteleg de ce vrei sa pui roti mai mici, cand toata lumea pune mai mari, dar in fine..

daca rotile mai mici in diametru decat originalul sunt puse pe spate, nu mai influenteaza cu nimic viteza sau demarajul, banuiesc ca ai tractiune fata

cu 195/60 in loc de 65 nu cred ca o sa afectezi viteza maxima deca f putin asa ca nu mai conteaza
cum imi dau seama daca am cutie in 5 rapoarte scurte sau lungi?de ex cu a 5-a pot sa merg de la 65-220 km/h!
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 19:48   #32
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by vectra22dti View Post
cum imi dau seama daca am cutie in 5 rapoarte scurte sau lungi?de ex cu a 5-a pot sa merg de la 65-220 km/h!



torni benzina pe masina si ii dai foc .daca ia foc in mai putin de 1 minut inseamna ca ai rapoarte scurte ,daca depaseste 1 minut ai rapoarte lungi .

daca mai ai si alte intrebari nu ezita sa intrebi
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 22:13   #33
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by vectra22dti View Post
cum imi dau seama daca am cutie in 5 rapoarte scurte sau lungi?de ex cu a 5-a pot sa merg de la 65-220 km/h!
Nu poti sa-ti dai seama!
Depinde ce masina ai, ce motor are...poti face comparatie intre aceleasi tipuri de masini dar cu motoare diferite. Evident cele cu motor mai mare au si rapoarte mai lungi
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 01:39   #34
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
torni benzina pe masina si ii dai foc .daca ia foc in mai putin de 1 minut inseamna ca ai rapoarte scurte ,daca depaseste 1 minut ai rapoarte lungi .

daca mai ai si alte intrebari nu ezita sa intrebi
se vede ca esti inteligent, iq este 3600/180!
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 16:44   #35
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

de ex daca o sa folosesc 225/35/18 in loc de 245/45/18 consumul scade, demarajul creste?
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 17:10   #36
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Depinde de la masina la masina....daca pui pe un motor de 1,6 rotile alea...abea o sa mai plece de pe loc...dar daca pui pe un c 63 amg o sa rupa asfaltul ca daca erau mai inguste nu ar avea aderentza sa tina pe sooseaua atata putere
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 17:16   #37
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by shaid-kid View Post
Depinde de la masina la masina....daca pui pe un motor de 1,6 rotile alea...abea o sa mai plece de pe loc...dar daca pui pe un c 63 amg o sa rupa asfaltul ca daca erau mai inguste nu ar avea aderentza sa tina pe sooseaua atata putere
este un bmw seria 5 diesel 2.0 163 cp!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 20:03   #38
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

demarajul o sa creasca putin dar te intreb si pe tine ca pe cel de mai sus, de ce vrei roti mai mici ?

si vezi ca 225/35 au talonul foarte mic, mai scade si confortul putin, trebuie sa fii mai atent la gropi,borduri etc..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 00:04   #39
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

La un talon de 35, nu o sa scada "putin" confortul... o sa cam dispara. La fel si pietrele de la rinichi, formele "rotunde" ale jantelor, amortizoarele etc. Pt o masina de zi cu zi, este un talon foarte mic... mult prea mic.
Am pe masina talon de 50... am mers cu alta masina cu talonul de 45. Si se simte diferenta intre ele. Talon de 35 am vazut tocmai azi pe un Audi... arata superb o janta mare cu o anvelopa lata si cu talon mic. Dar... cam atat. Pt frumusete renunti la orice alt confort si avantaj.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 22:04   #40
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

E adevarat ca roti mai mici = demaraj mai bun?
Daca bine stiu o roata mai mare (adica bratul fortei mai mare) da un moment (cuplu) mai bun.
Deci ar fi totusi mai indicat roti mai mari, nu?
Parerea mea ca taloanele mici, sub 45 sunt frumoase, bune pt masini sport si drumuri bune, in niciun caz nu isi au rostul pentru gropile si bordurile din Romania.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 00:02   #41
GJ 01 CTR
Dacia Driver

Stage 2
 
GJ 01 CTR's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 57
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

fiind mai mari in latime e normal sa-ti creasca si consumul deoarece forta de frecare e mai mare si automat opune si o rezistenta mai mare la innaintare
GJ 01 CTR is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 20:13   #42
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
E adevarat ca roti mai mici = demaraj mai bun?
Daca bine stiu o roata mai mare (adica bratul fortei mai mare) da un moment (cuplu) mai bun.
Deci ar fi totusi mai indicat roti mai mari, nu?
Parerea mea ca taloanele mici, sub 45 sunt frumoase, bune pt masini sport si drumuri bune, in niciun caz nu isi au rostul pentru gropile si bordurile din Romania.
ps. ma refer la raza sau diametru, nu la latime
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 03:08   #43
klausi
Nissan Driver

Stage 2
 
klausi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 47
Member of:
[Nissan]
Thumbs down Re: Roti mai late consum mai mare?

Quote:
Originally Posted by GJ 01 CTR View Post
fiind mai mari in latime e normal sa-ti creasca si consumul deoarece forta de frecare e mai mare si automat opune si o rezistenta mai mare la innaintare
Vezi ca in manualul de clasa a saptea scrie foarte clar pentru cei care l-au citit ca forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact.
Pentru alte detalii interesante ar fi bine sa citesti macar postul asta:
https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...ml#post2003798
klausi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -