Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 19:31   #1
CALOTA ANDA

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Unhappy consum exagerat de ulei

Am o Astra G benzina, 2003 motor 1.6 8v care dupa ce am schimbat: segmenti, semeringuri supape si supape tot mananca ulei (cca 1L la 1000 km).... Are cineva idee ce sa-i mai fac???
CALOTA ANDA is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 13:35   #2
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: consum exagerat de ulei

i-ai facut honuire cand ai schimbat segmentii sau ai lasat cilindrul tot oglinda? ai verificat daca s-a ovalizat?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 19:32   #3
CALOTA ANDA

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: consum exagerat de ulei

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
i-ai facut honuire cand ai schimbat segmentii sau ai lasat cilindrul tot oglinda? ai verificat daca s-a ovalizat?
masina are apr 70 000 km si segmentii au fost buni....dar i-am schimbat.....si am mai desfacut o data motorul si am gasit segmentii in linie (la pistonul 4 cel cu pb...)
CALOTA ANDA is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 07:33   #4
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: consum exagerat de ulei

daca nu ai honuit cilindrul, segmentii noi nu se aseaza bine sau se vor aseza intr-un timp mult mai lung si iti va consuma ulei
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-08, 10:35   #5
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: consum exagerat de ulei

fol aceelasi ulei/brand ca si inainte de a avea problema cu cons. de ulei!?

daca l-ai schimbat cu unul mai subtire, gen full-sintetic> 5w-40,5-50 sau si mai rau 0-40(sau cv de genul) uleiuri care nu sunt recomandate de producator, uleiul este "scuipat", motorul fiind putin mai uzat il pierde!

scoate fum mai gros? dar la turatii mari!?
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 21:57   #6
CALOTA ANDA

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: consum exagerat de ulei

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
fol aceelasi ulei/brand ca si inainte de a avea problema cu cons. de ulei!?

daca l-ai schimbat cu unul mai subtire, gen full-sintetic> 5w-40,5-50 sau si mai rau 0-40(sau cv de genul) uleiuri care nu sunt recomandate de producator, uleiul este "scuipat", motorul fiind putin mai uzat il pierde!

scoate fum mai gros? dar la turatii mari!?
ms dar nu este cazul de ulei pt ca am schimbat pana acum 3 feluri: 15W40 , 10W, 5W (original Opel), aceeasi simptoma pe un singur piston (este posibil sa fie pistonul defect de fabrica si sa se roteasca segmentii???)
CALOTA ANDA is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 23:59   #7
El3ctr0n
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
El3ctr0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 429
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: consum exagerat de ulei

imi face impresia ca ai un joc....mic...pe la pistonul 4...
ai grija simeringuri...biela....poate e mancat si din vibrochen putin...
dute cu ia la un mecanic si explica tot...
eu in iti zic din proprie experienta...nu astepta sa iti zica cineva de pe forum rezolvarea...
ptr ca multi sunt copii...iar restul...nu isi pot da seama decat dupa o cautare amanuntita
te salut!!
__________________
BMW E39 528i 200hp---+>>>>urmeaza Visul tuturor bmw-istilor The M5---OPEL ASTRA 1,7 DTI 75hp
WV POLO 1,2i 65hp
El3ctr0n is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 09:55   #8
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: consum exagerat de ulei

ce legatura are arborele si biela cu pierderea/consumul de ulei??
problema poate fi de la segmenti (nu s-au asezat bine pe bloc) sau simeringurile de la supape, daca iti consuma. Daca il pierzi, atunci e de la garnituri, alte simeringuri etc

Last edited by cosmin_cosmin_1; 04-12-08 at 09:57.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 23:05   #9
El3ctr0n
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
El3ctr0n's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 429
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: consum exagerat de ulei

man...segmenti nu se pot misca decat daca miscarea pe care o face pistonul nu e una normala...
am impresia ca exista niste miscari...aiurea pe acolo....
oricum...eu am vrut sa lovesc in alta parte....vb de faptul...ca pe site nu poate nimeni sa dea o rezolvare sigura...doar lovim ..aici acolo...intelegi...
eu recomndam mai sus un mecanic...care sa desfaca motorul...si sa verifice atent pistonul 4...
El3ctr0n is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 19:53   #10
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: consum exagerat de ulei

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
i-ai facut honuire cand ai schimbat segmentii sau ai lasat cilindrul tot oglinda? ai verificat daca s-a ovalizat?
perfect adevarat,toti fac aceeas greseala pun segmenti si atit si au acelasi probleme in continuare,multi nu inteleg ca atunci cind cilindrul respectiv camasa este oglinda nu este bine ,nu inteleg ca trebuie sa aiba acea rugozitate(obtinuta prin honuire)acele'' zgirieturi'' intersectate care trebuie sa ''tocesca'' din segmenti ca se etanseze pe camasi,cilindri,
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 18:27   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: consum exagerat de ulei

In plus putini masoara ovalizarea cilindrilor si posibilitatea de a monta segmenti cu cota de reparatie.Jocul segmentilor in canalele pistonului,boltul in piston si al supapei pe ghidaj sunt concepte abstracte pentru "tunerii" de cartier...
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -