Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-05, 10:10   #16
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

da... iti dai seama ca fiecare isi face calculele lui... experienta mea personala cu RECONDITIONAREA unui Kadett acum 2 ani m-a costat peste 3mii de $, dar pot spune ca pana si colierele sau stergatoarele era stantzate cu numar propriu, mashina era absolut impecabila...
acum depinde si ce vrei sa faci... fie o REPARI sa mearga si posibil sa te inscrii in banii tai, fie incepi RECONDITIONAREA mashinii tale, dar iti trebuie in primul rand TIMP si pe urma bani ceva mai multi decat ai acum... :P

oricum, e o mashina frumoasa din punctul meu de vedere si merita pastrata

ps:OBLIGATORIU nu o mai tine afara... inkiriaza un garaj, rezolva cumva situatia, pt ca se va deteriora si mai mult
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 03-10-05, 08:04   #17
kozz

Stage 2
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 48
Member of:
[Insomnia]
Default

E o masina SUPERBA. Se pare ca este RS, daca nu ma-nseala ochii la ora asta, ceea ce inseamna ca are un motor de 3.1 V6 140 de cai. E destul de lenes dar la fix pentru \"fitzele\" pe care ti le doresti . Si avantajul e ca nu consuma 30. Poate \"doar\" 20
In cazul in care nu ai o nevoie urgenta de banii pe care i-ai lua pe ea (care nu vor fi multi, te asigur) eu te-as sfatui sa o pastrezi si sa investesti in ea \"as they come\". Adica atunci cand ai ceva \"maruntis\" de care te-ai putea lipsi, pac, ii mai faci ceva. Nu te grabeste nimeni O sa dureze ceva dar..te poti gandi ca ai un nou hobby Si intr-un final vei avea o masina cu adevarat speciala, asta e sigur.
Poate mai incolo poti sa ii faci un swap de motor cu unul de pe IROC-Z, de 5.7 245 de cai. Asta asa, ca sa si fuga, dupa ce te plictisesti de fite N-ar trebui sa fie extraordinar de scump, problema e sa-l gasesti.
In orice caz iti urez succes si sa te bucuri de ea!
kozz is offline   Reply With Quote
Old 03-10-05, 09:01   #18
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

sincer la masina trebuie uitat putin mai mult decat din poze...da-mi un mp cu nr tau de tel, te sun si ne uitam putin la ea cand ai timp...spoilerele sunt chiar cea mai mica problema...trebuie uitat dupa alte probleme, mult mai importante..masina fara spoilere se poate deplasa in service, fara altele..mai greut!

masina din poze arata bine si cred ca nu vei baga nici jumatate din suma propusa pt a o pune pe picioare, dar o confirmare vei avea dupa ce vedem exact la fata locului cum sta treaba
__________________
BMW for ever
Ford for fun
Pejo for citymode
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-05, 16:43   #19
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default

am vazut si eu camaro-ul azi.

Cu ce naiba e acoperit, tencuiala?? O sa ai mult de munca la ea..
Oricum, ramane o masina frumoasa, repar-o
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 10-10-05, 00:38   #20
cerany

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 11
Default

M-am gandit sa va tin la curent,(daca mai aveti in vedere topicul).Masina o pastrez cu siguranta.Am reusit sa dau peste un mecanic\"cool\",cum ar spune adolescentii,care mi-a garantat ca poate sa transforme motorul de pe benzina pe gaz(scuze daca exprimarea e incorecta,eu sunt neavenita,dar e tot ce am inteles din discutie),si in felul asta sa pape mai putin combustibil.Caroseria nu este \"tencuita\" ci doar fff jegoasa,avand in vedere ca saraca a petrecut atatea inundatii sub jgheabul de scurgere de la balcon.daca trec si de rar,o sa-mi fac aparitia pe Magheru,la o liniuta.(hehehe) oricum maine o trimit tractata la spalatorie.poate curata arata altfel? Numai bine tuturor
cerany is offline   Reply With Quote
Old 23-11-05, 18:20   #21
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ce mai face bolidul?
are gaz?
BASU is offline   Reply With Quote
Old 25-11-05, 13:09   #22
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Hai cu detaliile, ca sant curios.cat consuma, e cutie automata??
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 25-11-05, 14:43   #23
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default

Nu ii pune gaz. e pacat de motorul ala...plus ca te costa destul de mult instalatia. Iar la cat o sa mergi cu bestia nu cred ca o sa iti scoti banii. Insa neaparat trebuie refacuta. E pacat de ea. Daca ai stii cate machetuze aveam cand eram copil cu masina asta...Iar cand o fi sa o vopsesti strange un ban mai mult si da-i o perla ceva mai deosebit. Merita.
Pacatosu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-05, 01:19   #24
cerany

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 11
Default

Baieti ,sunteti de milioane la voi, aici pe forum am invatat ce inseamna sa pretuiesti la adevarata lor valoare \"masinile\"Datorita sfaturilor voastre un vis \"secret a devenit realitate\" si nu mi-e jena sa recunosc(fiecare cu hoby-ul lui,iubesc si eu masina dar nu ca hoby)Din pacate,\"pacatosu\" am pus gaz pana la urma o fi bine,o fi rau,timpul va decide.Si asa nu o sa circul prea mult cu ea...ma cam speriasem ca pana la mall trebuia sa ma gandesc bine: ori pun benzina si nu ma mai duc la film..ori ma duc la film,pun benzina si nu mai mananc o saptamana .lol.Saptamana viitoare o sa iasa din service(astept '\"un ochi\" din spate din u.s.a si se pare ca o sa arate ca din poze Abia astept sa postez poze sa vedeti ca nu vorbesc in van...oricum tunning nu am facut nimic(cu toate ca siteul e dedicat)...mare branza nu am facut la ea (gaz+tinichigerie+vopsea)=vreo 30 milioane...mi-a mai ramas sistemul audio Va multumesc mult de tot ca v-ati mai facut timp si pentru topicul meu si numai bafta in tot ce va doriti
cerany is offline   Reply With Quote
Old 28-11-05, 09:18   #25
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default

[/b]Ufff...asta e..daca ai \"gazat-o\" merge si asa.Important e sa te folosesti de ea cu placere...si mai important e ca ai readus-o la viata. Astept cu nerabdare pozele.
Pacatosu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-05, 22:36   #26
nu_stiu

Stage 5
 
nu_stiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 382
Default

poze poze poze poze poze
nu_stiu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-05, 22:39   #27
nu_stiu

Stage 5
 
nu_stiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 382
Default

apropo, ai si vopsito???este chiar o masina belea rau (ce mi-ar place si mie una)
daca vrei sa faci ceva misto mai bine mai asteapta si fa cu cap decat sa te grabesti
__________________
http://AUTOSTICK.RO
nu_stiu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-05, 07:15   #28
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Mi-am luat si eu o masina asemanatoare, chiar as vrea sa o vad si pe a ta reconditionata.
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 29-11-05, 14:54   #29
cerany

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 11
Default

rabdare baieti .Inca mai muncesc mesterii la ea.Se pare ca are o problema cu pistoanele de la capota si acum urgent chiar nu stiu de unde sa le iau.pana una alta cred ca prea mare nevoie de capota nu am(eu,personal...lol)Sunt putin dejamagita ca nu am putut sa-i schimb culoarea(nu am vrut sa-mi mai atrag belele cu aia de pe la RAR,talon schimbat si tot tacamul)
cerany is offline   Reply With Quote
Old 16-04-06, 16:41   #30
assu_xxl

Stage 1
 
assu_xxl's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 11
Default Re: indraznesc sa cer ajutor

vezi ca un chevi camaro sal tii pe gaz e cum mias tine eu m8 u pe gaz si e cum ai tine un om la perfuzie)...laso scumpo sa alerge
assu_xxl is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -