Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-08, 21:25   #61
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by kirin View Post
acuma ai omologate 2 dimensiuni ?sau numai una?
2 dimensiuni cea veche si cea noua , nu exista limita de numar de dimensiuni omologate problema e ca la fiecare omologare de dimensiune tre sa te duci cu masina echipa cu anvelopele respective.



Quote:
Originally Posted by valib View Post
200SX: dimensiunea de 225/50R16 exista montata pe modelul tau de masina din fabrica? Sau cel putin jante pe 16?
Nu exista omologare de fabrica pt acesta dimensiune (cel putin asa au zis ei, ca in datele lor nu figureaza acesta dim pe masina mea)
(argumentele mele au fost, bracat la maxim volanul rota nu atinge nimic, anvelopa nu iese de sub aripa, raza totala a roti a ramas aceiasi)
in realitate daca iau un viraj la maxim in panta atinge f putin dar pe plan drept nu atinge, distanta intre amortizor si cauciuc e de vreo 2mm pe fata (si asta cu distantiere de 6mm, dar asta se poate corecta din ET-ul jentilor)


Quote:
Originally Posted by Madalin Zolti View Post
200SX esti siigur 100% de trb asta k dak te prinde rar-ul mobil shi vede k ai tubo pe un motor aspirat, nu-ti face nimik?
pt ca ai turbo nu-ti face nimic, dar se pot lua de altele gen noxe si mai stiu eu ce legi mai au la dispozitie

Last edited by 200SX; 29-07-08 at 21:30.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 22:21   #62
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Hai sa intreb si eu daca RAR poate omologa anvelopa 225/55/16,masina venind cu 205/60/16 insa in Franta,Laguna echipata cu acest motor este echipata cu 225 latime.
Diferenta este de 0,2% practic insesizabil.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 20-08-08, 23:44   #63
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

o intrebare am si eu daca vin cu o masina modificata de afara cu tot omologat la ea mai sumt nevoie de alte omologari in tara ca sa o inmatriculez
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 25-08-08, 13:40   #64
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
o intrebare am si eu daca vin cu o masina modificata de afara cu tot omologat la ea mai sumt nevoie de alte omologari in tara ca sa o inmatriculez
Nu cred.Un prieten si-a inmatriculat o Calibra cu modificari,(bara,jenti,etc care erau trecute in actele masinii) fara prea mari probleme.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 14:00   #65
mikinina

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by mikinina View Post
Hai sa intreb si eu daca RAR poate omologa anvelopa 225/55/16,masina venind cu 205/60/16 insa in Franta,Laguna echipata cu acest motor este echipata cu 225 latime.
Diferenta este de 0,2% practic insesizabil.

Am fost la RAR si de acolo mi-au spus ca-mi trebuie un document de la Renault Romania prin care sa se certifice faptul ca masina asta poate fi echipata si cu 225 ori in Franta aceasta motorizare vine DOAR cu 225...
Chiar asa o fi?Daca desteptii de la RRo nu-mi trimit raspuns (favorabil) cum procedez?Ar fi culmea mai ales ca in cataloagele interne se prezinta acest lucru.
Sa inteleg din comportamentul celor de la RAR ca ei pun doar o stampila pe un alt document ori rolul lor era tocmai de a vedea daca aceste modificari aduc vreun prejudiciu sigurantei.
Dati-mi un sfat,ati trecut prin asa ceva?

Cum pot obtine aspectul "antracit/fumuriu" la jantele mele?

Last edited by mikinina; 07-09-08 at 15:44.
mikinina is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 17:08   #66
ZuzuTm

Stage 5
 
ZuzuTm's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 850
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Se poate omologa o masina care original avea motor de 1.8 diesel cu un motor 1.6 benzinar si cat ar costa?
ZuzuTm is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:14   #67
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Salutare,
Spuneti-mi si mie unde pot schimba culoarea unui autoturism in CIV, altundeva decat la Institutia RAR unde am domiciliul(adresa trecuta pe buletin) eventual daca am viza de flotant se poate acolo unde am eu viza? In rest cunosc procedura...Mersi anticipat!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:18   #68
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

PS: Pe site-ul celor de la RAR scrie ca se poate face la oricare dintre reprezentantele RAR din tara.Totusi as dori sa aflu daca a facut cineva asta si care au fost mai exact verificarile(s-au uitat la alte modificari-plaoape, noxe, sau prostii de genul asta sau doar au constat schimbarea culorii precedata de verificarea seriei de sasiu/motor) Mersi din nou
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 06:43   #69
autotunig61

Stage 4
 
autotunig61's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 233
Default salutare

buna baieti.imi puteti spune si mie etapele pentru schimbarea culorii la o masina si cat mar costa?vreau sa i schimb culoarea din verde in negru cu alb din autocolant(autocolantul pus de mine).astept un raspuns de la cineva care ma poate ajuta.stima Lucian
__________________
vand kit tuning vw bora unicat mai multe relatii pe id de mess autotunig61
autotunig61 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 12:18   #70
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Întâi o vopsești, apoi...
http://www.rarom.ro/RO/article--Ce%2...a%20--205.html

y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 03:00   #71
alleks

Stage 2
 
alleks's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 44
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Un carlig de remorcare se poate omologa? Pe site-ul RAR nu am gasit nimic specific. Cum trebuie procedat/ce costuri exista? Multumesc.
alleks is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 20:41   #72
alex3aru

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 157
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

nush daca sa scris mai sus dar in taloanele noi nu mai apar trecute dimensiunile la jante asa ca nu va mai bateti capu degeaba cu omologarea lor ca la un control de rutina cv cand prezinti talonul politaiu nare ce iti face.

si as avea si eu o intrebare.care sun pasii ca sa iti omologhezi culoarea la rar?
alex3aru is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 22:05   #73
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Nu controlul de rutina, dar RAR mobil iti poate lua cu siguranta talonul, chiar daca nu ai trecute dimensiunile, nici noxele nu le ai pe talon, sau franele, ce-i drept controlul de rutina nu poate retine certificat de inmatriculare pentru mai multe motive, cum ar fi toba sport, motor cu alta serie decat cel din talon, etc...

Pe site-ul RAR ai toate informatiile necesare pentru schimbarea culorii in talon, la sctiunea FAQ. SUcces!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 23:10   #74
alex3aru

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 157
Default Re: Omologari RAR - motor, vopsea, jante, etc. - FAQ

Quote:
Originally Posted by y_u_s View Post
Nu controlul de rutina, dar RAR mobil iti poate lua cu siguranta talonul, chiar daca nu ai trecute dimensiunile, nici noxele nu le ai pe talon, sau franele, ce-i drept controlul de rutina nu poate retine certificat de inmatriculare pentru mai multe motive, cum ar fi toba sport, motor cu alta serie decat cel din talon, etc...

Pe site-ul RAR ai toate informatiile necesare pentru schimbarea culorii in talon, la sctiunea FAQ. SUcces!
asa e colegu aici ai dreptat rar-ul mobil poate.

ms mult
alex3aru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -