Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-09, 07:36   #16
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: vreau sa pun distantiere la roti- sfaturi, pareri

SashaX, pune rotile cu ET15 pe fata, apoi pe spate masori ce distantier ai avea nevoie sa iti vina "la arcada" cauciucul. Cauti apoi distantier pe dimensiunea respectiva si gata. Daca vrei neaparat distantirele pe fata vor aparea complicatii... inele de centrare, prezoane mai lungi care nu sunt tocmai ok si tot asa... Si inca ceva, daca tot investiti in distantiere, si au dim mai mari de 15mm pe o parte, optati pt distantier care se prinde intai de tambur/disc/fuzeta si roata vine apoi prinsa cu prezoanele in el...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 21:46   #17
audi_quattro

Stage 2
 
audi_quattro's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 53
Default Re: vreau sa pun distantiere la roti- sfaturi, pareri

Cel mai bine este sa pui mana si sa faci treaba in felul urmator:
Vezi de la ce latime de janta ai plecat si cu ce ET a fost aceasta.
Aceeasi chestie la jantele noi, la care ai prezentat datele.
Schiteaza pe o hartie dimensiunile si vezi ce s-a schimbat si considera ca iti trebuie minim 5-10 mm intre janta si telescop.
Ca idee de calcul:
Din cate am inteles, janta noua are 9" deci 228.6 mm latime + buza jantelor, probabil in jur de 235 mm latime totala. cu ET15 respectiv ET30.
Daca cea veche avea 8" latime, deci 25.4 mm mai ingusta per total, inseamna ca jantele noi merg spre interior cu 12.7 mm - diferenta de ET, adica 5 mm la cele cu ET30 si se indeparteaza (de telescop) 11 mm la cele cu ET15.
De iesit in afara, calculul e invers, la cele cu ET15, janta iasa in exterior 12.5 mm + diferenta de ET, adica 35 mm la ET15 si 21 mm la ET30.
Iti faci acu calculul pentru jentile pe care le-ai avut tu, si te orientezi.
Incearca sa faci in asa fel incat sa pastrezi proportiile de fabrica, cu o usoara tendinta de a lati masina pe puntea fata daca te intereseaza caracterul dinamic.
Eu as tine jentile de ET15 pe fata si as lua pentru spate distantiere de 10 mm, diferenta de ecartament modificandu-se cu 4 mm (mai mult pe puntea fata).
Desigur, daca te intereseaza aspectul, iti faci calculul si vezi ce vei face.
audi_quattro is offline   Reply With Quote
Old 20-01-13, 20:35   #18
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: vreau sa pun distantiere la roti- sfaturi, pareri

salutare tuturor, interesante raspunsurile...ceva cam complicate...o intrebare am si eu daca e posibil sa primesc si raspunsul... un audi tt din 2002 am pus distantiere pe spate 40mm fiecare,se vede perfect,nu atinge,jantele originale.intrebarea este ce distantiere(dimensiuni) sunt indicate pe fata.merci
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -