Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-09, 14:37   #16
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Esti mai catolic decat PAPA ! Nu am intalnit multi sa stranga suruburile cu cheia dinamometrica (cu exceptia celor de la chiuloasa). Gasesti tot felul de scule in Targul Vitan - Autovit, duminica pe la mosnegii care-si fac curatenie prin balcoane si boxe. Si eu am un Golf (dar 3) si nu o caut in coarne deloc. Filtrul de ulei il desfac cu mana iar busonul de la baia de ulei cu o cheie tubulara. Si nu am nici o problema.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 16:10   #17
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Quote:
Originally Posted by alexalfa View Post
Esti mai catolic decat PAPA ! Nu am intalnit multi sa stranga suruburile cu cheia dinamometrica (cu exceptia celor de la chiuloasa). Gasesti tot felul de scule in Targul Vitan - Autovit, duminica pe la mosnegii care-si fac curatenie prin balcoane si boxe. Si eu am un Golf (dar 3) si nu o caut in coarne deloc. Filtrul de ulei il desfac cu mana iar busonul de la baia de ulei cu o cheie tubulara. Si nu am nici o problema.
Mai acesta, te rog sa nu ma dai la scoala acuma la batranete. Eu stiu de ce spun ca am nevoie de o cheie dinamometrica pentru acest fultru de ulei. Se pare ca habar nai despre ce e vorba. Stai in banca ta daca nu le ai, si lasa pe altii sa dea sfaturi care au habar despre ce am intrebat.

Last edited by iulian2476; 02-10-09 at 16:13.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 16:59   #18
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

OK !!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 19:21   #19
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Deci eu am sa intru in posesia acestei chei (vezi poza). Imi trebuie pentru ea, ca s-o pot folosi in conditii corecte o cheie dinamometrica pe care s-o pot regla la 25 Nm. Pot s-o strang evident si cu altceva, si chiar s-o strang foarte tare. Dar ideea e s-o strangi cat trebuie, ca altfel se poate crapa capacul din plastic al cartusului.
Vreau sa stiu daca conteaza sau nu ce cheie dinamometrica cumpar, pentru acest tip de prindere. Intreb, pentru ca am inteles ca exista diferente intre aceste chei: unele cu prinderi de 1/2, altele de 1/3, sau 3/8. Si mai m-ar interesa sa stiu ce forta de torsiune ca aibe cheia pe care o voi cumpara, ca sa o pot folosi si la alte lucuri (sau in caz ca vreau s-o revand sa gasesc usor client). Mai am vazut diferente de notare: Nm, ceea ce inseamna Newtonmetru si N*m, care nu stiu ce inseamna. Mentionez ca am vazut la vanzare chei dinamometrice si cu 1000 N*m, ceea ce mie mi se pare foarte mult. E alta unitate de masura, sau cum?
Ceea ce nu inteleg este pretul asemanator, aproape acelas pentru una care poate strange doar 25 Nm si alta care poate strange 210 Nm. Altele sunt dimpotriva, foarte scumpe (linkul II). Cheia din cel de-al III-lea link e buna ca pret, insa o fi buna cu prinderea respectiva? Acestor chei le mai zice si chei Draper. Sa iau neaparat marca Draper, sau sunt bune si alte marci.


http://www.totcedoresti.ro/anunt-226..._speciale.html
http://www.ikeda.ro/ViewItem.php?ItemID=1136
http://www.smartbuy.ro/sbPD_Kraftwer...ca-2042_353548
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cimg3806.jpg
Views:	54
Size:	14.3 KB
ID:	1110163  

Last edited by iulian2476; 02-10-09 at 19:45.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 00:54   #20
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

O cheie de acest gen,este de evitata de cumparat daca este prea ieftina deoarece valorile sale sunt incerte.
Cauta o varianta de reglaj 20-200 Nm ,de 1/2" careia poti sa-i pui adaptor de 3/8" pentru cheia de filtru.
Este absurd sa cumperi o cheie de gen ,doar pentru filtrul de ulei.
Nm = N*m ,in diverse insemnari.
La utilizare ,forta setata este atinsa printr-un pocnet.Sa nu crezi ca doar atat te lasa sa folosesti (nu se decupleaza singura la o valoare presetata).
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 01:36   #21
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Salut!
Tocmai am aflat ca cheia pentru filtru din poza de mai sus are marimea de 1/2". Deci acuma macar stiu ca trebuie sa fie de 1/2".
@turbojack
Tocmai de asta ziceam ca nu vreau sa cumpar o cheie doar pentru filtru de ulei si de asta, daca tot iau una, sa o pot folosi eventual si la alte operatii, sau s-o revand daca nu imi mai trebuie. Este posibil ca acel adaptor sa il primesc la cheia Draper ca set? Adica sa primesc si niste adaptoare la cheia dinamometrice? pentru ca am vazut poze cu cheia la unele oferte unde mai erau puse si niste tubulare. Deci acuma daca stiu ca are cantele de 1/2" mai trebuie sa caut un Draper de 1/2" cu adaptor de 3/8" si torsiune de 20-200 Nm? E bine asa? Deci neaparat sa caut una si cu adaptor de 3/8"?

Si in legatura cu ultima ta afirmatie: eu am vazut la cei care mi-au schimbat filtrul de ulei ca mereu presetau cheia si aceasta cand ajungea la 25 Nm (cat s-a setat) pur si simplu facea un pocnet si se invartea in gol dupa aceea. Scotea un sunet cum se aude la cursiere cand ruleaza si nu mai pedalezi. Acestea de care zici tu nu sunt la fel? Adica nu fac un "click" si se invart dupa aceea in gol?

Last edited by iulian2476; 03-10-09 at 01:49.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 09:16   #22
hpcnr

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 56
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Ptr. Alexalfa, fara suparare dar te inseli amarnic in privinta utilizarii cheii dinamometrice !
Eu stau in Italia si cu diverse ocazii am fost si in service-uri ADEVARATE si in service-uri
private si se foloseste aceasta cheie aproape peste tot ( a se citii suruburi) cind e
vorba de motor, suspensii, roti ! DA, ai citit bine si la strinsul rotiilor ! Cum se lucreaza
in Romania asta e o alta poveste, in general cu COMODITATE, nestiinta (ma refer la
pregatirea "meseriasilor"), tehnologie destul de veche, si mai ales :
LASA BA CA MERGE SI ASA !
Nu zic ca n-or fii si citiva meseriasi buni si citeva service-uri laudabile dar procentul
lor este foarte mic in comparatie cu RESTUL !
hpcnr is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 10:29   #23
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Salut am urmarit topicul tau ..... Si eu am abut masina data peste cap...... Reparatia m- a dus la 2000 e cu tot cu vopsitul integral 800 tinichigerie 750 vopsitul iar restu pana la 2000 piese .... Majoritatea din dezmembrari .... Tin sa precizez ca la partea mecanica am avut lovite doar termocupla si radiatorul.... Restul tablarie...... Poti vedea reparatia masinii pe topicul Xsara VTR...... Bafta cu reparatia
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 19:08   #24
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Salut ! Pentru @hpcnr. Nu ma supar. Nu-mi plac apelativele „mai, bai, ma, s.a.m.d. si daca te uiti peste posturile mele vei sesiza politetea celor 7 ani. Doresc sa invat tot timpul cate ceva nou. Eu am inteles ca avea nevoie de acea cheie doar pentru filtru. Si daca se face abstractie de o parte din fraza era nominalizat locul de unde poate fi cumparata. Am specificat „la mosnegi ” deoarece multi au scule adevarate de dinainte de ”89 sterpelite de la fabrica. Eu am cumparat seturi de scule suedeze la preturi modeste si de o calitate sperioara. Din punctul meu de vedere in ceea ce ma priveste subiectul este incheiat. Toate cele bune !
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 19:14   #25
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

God Speed parerea mea este ca ar trebui sa postezi niste fotografii.
In functie de asta isi poate da cineva cu parerea.
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 10:52   #26
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

@turbojack
Tocmai de asta ziceam ca nu vreau sa cumpar o cheie doar pentru filtru de ulei si de asta, daca tot iau una, sa o pot folosi eventual si la alte operatii, sau s-o revand daca nu imi mai trebuie. Este posibil ca acel adaptor sa il primesc la cheia Draper ca set? Adica sa primesc si niste adaptoare la cheia dinamometrice? pentru ca am vazut poze cu cheia la unele oferte unde mai erau puse si niste tubulare. [B]Deci acuma daca stiu ca are cantele de 1/2" mai trebuie sa caut un Draper de 1/2" cu adaptor de 3/8" si torsiune de 20-200 Nm? E bine asa? Deci neaparat sa caut una si cu adaptor de 3/8"?
Am fost ieri pe la 3 megastoruri (Praktiker, Hornbach si Metro). Doar la doua din ele am vazut o asemenea chei, aceeasi, si avea 30-130 Nm. Prinderea era buna de 1/2". Si foarte scumpe erau (peste 4 milioane).
M-am uitat si pe linkul de mai jos: nu au asa cum ai spus tu intre 20 si 200. Doar incepand de la 30 Nm si valori mici (10 Nm-80Nm). Pretul e mai normal totusi.

http://www.stcl.ro/catalog/search_li...15&search=.jpg

Last edited by iulian2476; 04-10-09 at 11:11.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 11:42   #27
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Se pare ca am gasit una cum spui tu, am si sunat si mi-a spus ca nu mai sunt la oferta, ca s-au terminat.

http://www.scule-ieftine.ro/produs/1...ca-0-0-664.htm
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 17:32   #28
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Mai acesta, te rog sa nu ma dai la scoala acuma la batranete. Eu stiu de ce spun ca am nevoie de o cheie dinamometrica pentru acest fultru de ulei. Se pare ca habar nai despre ce e vorba. Stai in banca ta daca nu le ai, si lasa pe altii sa dea sfaturi care au habar despre ce am intrebat.
Colegu" Iulian , se pare ca mataluta" nu prea ai ce 7 ani de acasa...in sfarsit , daca tot ceri ajutor sa te ajutam

Cheile cu 1/2 nu prea le gasesti sa iti dea o valoare exacta la 25 NM , fiindca in general la 20 sau 30 NM incep. (iar de la hornbach sau praktiker cu siguranta nu) Ceva in ce poti avea incredere este Dowidat , Hazet , Stahlwille , Elora etc etc... insa banuiesc ca nu se incadreaza la pretul oferit de tine. Orice om care isi face una alta la masina singur are in casa o trusa de tubulare ! Pt cheia aia de filtru iti trebuie o tubulara de 24 sau 26 pe care o pui la cheia dinamometrica Revenind la chei dinamometrice , daca vrei ceva exact atunci iti trebuie una cu 3/8 intre 10 si 80 NM si una cu 1/2 intre 30 si 200 NM.Atunci poti spune ca faci treaba perfecta !!! Insa...parerea colegului Alexalfa nu a fost chiar asa gresita...pt ce iti trebuie tie nu se merita o asemenea investitie. Eu am la firma una de 3/8 si una de 1/2...pe cea de 3/8 care e pt lucruri finute o folosesc de 4-5 ori pe an. Pe cea de 1/2 aproape in fiecare zi la roti...Insa sorry dar capacul de la filtru nu il strange nimeni in Germania cu cheia dinamometrica...atata simt poti avea in mana sa strangi un capac de plastic...daca nu , atunci nu ai ce cauta la reparatia unei masini fiindca risti sa strici si nu ai facut nici o economie Fara suparare
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 11:37   #29
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

frumos ! omu vrea o cheie dinamometrica sa-si stranga capacu la filtru de ulei si rotile ! este ok,
tovarasu iulian cauta pe la firmele astea Snap-On, Matco Tools, Mac Tools, si dupa ce o sa o gasesti si sa te decizi de la cine o sa o cumperi te duci la turcia vinzi un rinich si o sa-ti cumperi cheia dinamometrica sa iti faci damblaua ! in romania nu gasesti NIMIC de calitate
draculas is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 11:40   #30
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Pentru cei care au experienta in domeniu!

ia daca tu ai impresia ca vreun serice de pe planeta asta strange capacele alea la filtrele de ulei cu cheia dinamometrica atunci cu parere de rau te anunt ca cine ti-o spus asa ceva isi bate joc de tine
draculas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -