Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-09-07, 22:15   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Probleme Fiat Doblo

Azi am intalnit 2 "probleme" ale caror explicatii m-au depasit.

1. Un suierat in bord, la viteze de peste 100 km/h (100, 120, 145, etc.).
2. La viteze de peste 120 km/h, pe displayul de bord imi aparea mesajul "excessive speed". Problema este ca masina a mai mers la viteze mari, mai exact cu viteza maxima data de producator (155 km/h) si niciodata nu a mai aparut mesajul asta.

Help me, someone !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 18-09-07, 19:02   #2
primejdie_06

Stage 2
 
primejdie_06's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Probleme Fiat Doblo

din cate stiu fiat doblo este pentru marfa nu pentru curse lasand gluma la o parte posibil cand ai mers cu viteza maxima sa fi aparut o eroare in comp de bord... poti sa-i faci o diagnoza pe tester sau daca nu ai chef poti sa-i scoti borna + de la baterie pentru cateva minute (grija la coduri)

inchide ventilatia in interior si vezi daca mai "suiera"... posibil sa fie zgomote induse de usi care nu se inchid bine sau chedere deranjate, tubulatura iesita de la locul ei etc.
__________________
'02 citroen xsara coupe 1.9 D
'78 ford granada 2.0 V6 (intrat in reparatie capitala)

zambeste maine va fi mai rau...
primejdie_06 is offline  
Old 18-09-07, 19:18   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Probleme Fiat Doblo

Quote:
Originally Posted by primejdie_06 View Post
din cate stiu fiat doblo este pentru marfa nu pentru curse lasand gluma la o parte posibil cand ai mers cu viteza maxima sa fi aparut o eroare in comp de bord... poti sa-i faci o diagnoza pe tester sau daca nu ai chef poti sa-i scoti borna + de la baterie pentru cateva minute (grija la coduri)

inchide ventilatia in interior si vezi daca mai "suiera"... posibil sa fie zgomote induse de usi care nu se inchid bine sau chedere deranjate, tubulatura iesita de la locul ei etc.
Iti multumesc pentru parere, da'... ma-ndoiesc ca ar fi vreunu' din motivele date de tine.

1. Doblo e de 2 feluri, Cargo (de marfa) si Family/Panorama (5/7 locuri), ultima masina fiind si cea in cauza.
2. Viteza maxima a fost atinsa acum ~ 2 luni de zile, timp in care problema de care m-am lovit ieri nu a existat.
3. Varianta cu usile/chederele/tubulatura pica. Masina este impecabila din punct de vedere tehnic (ma rog... exceptand "problemele" aparute ieri).

Daca stie cineva care sunt motivele pentru cele 2 probleme, please, lamuriti-ma si pe mine. Nu mi-e ca bubuie, sau ca imi iau zboru', da' vreau sa stiu ce le-a provocat.
Gabi is offline  
Old 21-09-07, 19:18   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Probleme Fiat Doblo

Mda... va multumesc !
Gabi is offline  
Old 28-09-07, 16:14   #5
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Probleme Fiat Doblo

ai mai avut fiat inainte ???
nu atunci trebuie sa stii ca asa se aude suieratul la kilometraj ...
ai o buba acolo ....cat despre partea cu mesajul aparut ....nu stiu depinde
erai incarcat ? adica bagaje etc ?? si un sfat la fel ca cel de mai sus "nu e masina de curse " si mai ales ca e cam patrata deci gendestete nu la tine dar la ceilalti participanti la trafic
merci pt intelege si scuze daca ti se pare dur mesajul
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -