Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-10, 23:09   #76
Mario_rw

Stage 4
 
Mario_rw's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 243
Member of:
[FORD]
Default Re: Doresc pareri despre HID

Este prima data cand aud asta cu RAR-ul. Nu cred ca o sa ai probleme!
Mario_rw is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 10:07   #77
srulz

Stage 2
 
srulz's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 36
Member of:
[SEAT]
Default Re: Doresc pareri despre HID

Teoretic, tot ce pui pe o masina inmatriculata in RO, ca si piese, trebuie sa aibe certificare RAR (omologare + autorizatie de comercializare). Practic, nu stiu nici o marca de xenon aftermarket care sa aibe asa ceva... deci, din start sunt ilegale. Tot practic, daca folosesti becuri ~4000K, ziua nu se vede vreo diferenta fata de vreun halogen mai bun. Si tot practic, xenonul (HID) este defapt varianta de becuri economice pentru masini.

Daca, doar xenoanele sunt problema, aceasta se rezolva montand becurile vechi pe masina... sau, daca consideri partea legislativa, poti sa renunti la idee din start. Teoretic, in trafic, orice masina verificata de ARR, poate sa ramana fara talon pentru defectiuni sau modificari aduse instalatiei de iluminare si semnalizare... (si nu numai) unde xenonul aftermarket este clar victima sigura, a unei astfel de verificari.
srulz is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 11:49   #78
DuCon

Stock
 
DuCon's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 4
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by Mario_rw View Post
Este prima data cand aud asta cu RAR-ul. Nu cred ca o sa ai probleme!
Am mai auzit asta, insa cu xenoane reglate cum trebuie nu vei avea probleme. Plus ca, daca le-ai montat after-market, poti lua omologare de la ei, daca ai si un certificat de montaj de la un service agreat de ei. Si cu ceva in buzunar, te scapi pe viata.

ONTOPIC:
Unde mai gasesc HID de 4300 pentru H7? As monta asa ceva, desi au aparut cele de 6k, 8k, etc.
DuCon is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 22:29   #79
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by DuCon View Post
... poti lua omologare de la ei, ...
Doar daca ai lupa si sticla clara la far.Orice alte variante sunt doar speculatii.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-05-10, 07:52   #80
DuCon

Stock
 
DuCon's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 4
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Doar daca ai lupa si sticla clara la far.Orice alte variante sunt doar speculatii.
Clar!
DuCon is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 19:02   #81
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by DuCon View Post
Am mai auzit asta, insa cu xenoane reglate cum trebuie nu vei avea probleme. Plus ca, daca le-ai montat after-market, poti lua omologare de la ei, daca ai si un certificat de montaj de la un service agreat de ei. Si cu ceva in buzunar, te scapi pe viata.

ONTOPIC:
Unde mai gasesc HID de 4300 pentru H7? As monta asa ceva, desi au aparut cele de 6k, 8k, etc.
De la oricine comerciaza becuri.

Nu au aparut cele de 6k/8k, exista de cand lumea doar ca sunt mai albastre si bat mai prost decat cele de 4300k.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 07:38   #82
DuCon

Stock
 
DuCon's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 4
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
De la oricine comerciaza becuri.

Nu au aparut cele de 6k/8k, exista de cand lumea doar ca sunt mai albastre si bat mai prost decat cele de 4300k.
1. Nu le pot cumpara de la oricine, la Cucuietii din Deal au becuri, da' nu d-astea.
2. Nu sunt de cand lumea, altfel avea si bunica in loc de felinar.
3. Stiam ca bat mai prost, tocmai d-aia cautam asa ceva.
4. Am intrebat unde gasesc sperand ca cineva imi va spune un site / magazin / service, pentru ca p'aci zau ca nu sunt de 4300.

Nu-i nimic, mai intreb si pe alte site-uri, poate primesc un raspuns la obiect.
DuCon is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 09:58   #83
mareanandy

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1
Smile Re: Doresc pareri despre HID

salut. am un passat din 2007 bixenon. am pus xenon de 8000 k si sunt foarte multumit....efectiv se face lumina... . da sunt foarte puternice toti in dau fleashuri si merg numai cu faza de int. am dat la cativa lunga si au oprit ))))))....mi-au zis ca nu mai vedeu sa mearga))))). incercati merita
mareanandy is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 10:51   #84
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by mareanandy View Post
salut. am un passat din 2007 bixenon. am pus xenon de 8000 k si sunt foarte multumit....efectiv se face lumina... . da sunt foarte puternice toti in dau fleashuri si merg numai cu faza de int. am dat la cativa lunga si au oprit ))))))....mi-au zis ca nu mai vedeu sa mearga))))). incercati merita
Daca toti ar gandi ca tine am circula intr-o tara de idioti . Hai sa vedem care are becuri mai tari , care are masini mai mari ...etc.
Piticii nostri sunt cei mai mari din lume.
Nu-I asa ???
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 10:54   #85
unckle

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: Doresc pareri despre HID

te injura lumea pe strada? ... clar ai cele mai belea faruri si ca tine ar trebui sa facem toti ... imbecil mic ce esti...
unckle is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 10:56   #86
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Doresc pareri despre HID

Quote:
Originally Posted by unckle View Post
te injura lumea pe strada? ... clar ai cele mai belea faruri si ca tine ar trebui sa facem toti ... imbecil mic ce esti...
Daca esti complexat de statura sau inteligenta macar becuri sa ai
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -