Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-18, 19:31   #1
ACEzEneca

Stock
 
ACEzEneca's Avatar
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 4
Default Cum calculezi distantierele pentru un SUV?

Va salut, am 18 ani si de o luna am primit cadou un BMW X5 E53 din 2007 care este si masina mea actuala. Sunt foarte multumit de masina cu exceptia a mici modificari pe care urmeaza sa le fac. Prima modificare pe care am avut-o in cap inca de cand am primit masina a fost sa-i modific finala la toba cu cele de M pe care probabil cei care va pricepeti in domeniu le stiti insa de cateva zile ma stateam si o studiam si am realizat ca rotile din spate sunt prea ascunse sub aripa iar aripa este prea umflata. M-am uitat la alte modele de X5 E53 si tot nu cred ca se vad ca la mine. La momentul actual am jante pe 19, style 87 si cred ca sunt marimi egale atat pe fata cat si pe spate. Din cate stiu eu la BMW se folosesc de obicei doua marimi, mai late pe spate insa masina a venit deja echipata cu jantele acestea nu au fost montate de mine.

Acum urmeaza sa va intreb, credeti ca este cazul sa montez distantiere pe spate sau sa incerc cu o marime mai mare la jante?

Daca e nevoie de distantiere, as aprecia daca ati putea sa-mi oferiti cat mai multe informatii pentru ca nu ma pricep foarte bine, am vazut ca au preturi relativ mari, ca difera ca marimi si din cate am citit ca sunt ilegale la noi in tara in sensul ca nu sunt omologate RAR. Aveti idee daca in prezent pot fi omologate? Si as aprecia daca mi-ati preciza ce marime ar trebui sa aleg si care sunt dezavantajele pe care mi le poate aduce?

De asemenea daca credeti ca este nevoie sa schimb marimile la jante ce marimi mi-ati recomanda? Eu unul am gasit acelasi model de jante (pentru ca imi place cum arata) pe 20'' dar totusi sunt cam scumpe pentru un inch diferenta iar ceea ce cred ca ar pica cel mai bine ca marime este 21'' insa anvelopele se gasesc mai greu pentru marimea asta. Astept sfaturile si parerile voastre, multumesc anticipat.
ACEzEneca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -