Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-05, 14:58   #1
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default ambreiaj bulit sau wtf?

Descrierea: cam de o saptamana, cand iau piciorul de pe ambreiaj sa schimb in primele 2 viteze, se aude un fel de scartait metalic ca si cum ar patina ceva si se simte putin in pedala. Eu zic ca e din cauza ca am facut cateva liniute.. e grav? M-as duce cu ea in service dar nu prea am timp.. lucrez pana la 6 seara in fiecare zi..
AlecsRo is offline   Reply With Quote
Old 21-04-05, 17:56   #2
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

nu e de la liniute ca eu am rupto si tot nu face totusi dute si vezi poate e rulmentul de presiune
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 11:21   #3
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

cat o fi? stiti vreun service deschis sambata/duminica?
AlecsRo is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 21:06   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default

e reglata bine cursa pedalei de ambreiaj?
posibil sa nu calce cum trebuie pe pinioane cand apesi pedala...si de aia face asa...


parerea mea
valib is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 23:38   #5
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default

de obicei ambreiajul trebuie sa aiba putin joc

poate ti s-a dus rulmentul
  Reply With Quote
Old 25-04-05, 09:30   #6
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: ambreiaj bulit sau wtf?

Quote:
Originally Posted by \"AlecsRo\"
Descrierea: cam de o saptamana, cand iau piciorul de pe ambreiaj sa schimb in primele 2 viteze, se aude un fel de scartait metalic ca si cum ar patina ceva si se simte putin in pedala. Eu zic ca e din cauza ca am facut cateva liniute.. e grav? M-as duce cu ea in service dar nu prea am timp.. lucrez pana la 6 seara in fiecare zi..

ori rulmentu asa cum a zis cineva sau placa d presiune .. nush .. io am avut probleme cu ambreiaju .. cu mashina nou a.. din fabrica l`am distrus dupa 20 de mii de km ... cand m`am dus cu ea l`a service ... si`au pus aia mainile in cap dca iti intra greu in viteze s`ar putea sa fie placa si rulmentu de presiune .. daca nu .. nush ... mergi la un mecanic de cartier care shtie cat de cat si iti zice el
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 09:53   #7
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

cauze posibile:

daca patineaza (adica vezi cum se tureaza motorul da masina nu prinde deloc viteza sau nu in ritmul in care ar trebuii) atunci e discul sau placa

daca vrei sa pleci de pe loc mai tare si incepe sa tremure iar poate sa fie discul sau placa

daca \"scartaie\" si dupa ce mergi un timp nu mai face, poate sa fie de la rulment (e pe duca)

sau poate sa scartaie chiar pedala unge-o si tu
200SX is offline   Reply With Quote
Old 25-04-05, 13:21   #8
AlecsRo

Stage 4
 
AlecsRo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 209
Member of:
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"200SX\"
cauze posibile:

daca patineaza (adica vezi cum se tureaza motorul da masina nu prinde deloc viteza sau nu in ritmul in care ar trebuii) atunci e discul sau placa

daca vrei sa pleci de pe loc mai tare si incepe sa tremure iar poate sa fie discul sau placa

daca \"scartaie\" si dupa ce mergi un timp nu mai face, poate sa fie de la rulment (e pe duca)

sau poate sa scartaie chiar pedala unge-o si tu
pai nu e nici una din care zici tu ..
patineaza in sensul ca se aude un zgomot ca si cum ar patina si se simte putin in pedala, dar pot sa plec cu patinat de roti si tot tacamul..

Mecanici de cartier nu prea cunosc ca sunt student si nu sunt din bucuresti
AlecsRo is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 00:17   #9
fire_vali

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 36
Default Re: ambreiaj bulit sau wtf?

s-ar putea sa ai probleme la cutie. cu diferentialul (pinionul de atac a inceput sa patineze pe carcasa) ...un scartait nu foarte pronuntat doar in sarcina ... nu sunt sigur ca la tine pinionul si carcasa fac un corp comun...
fire_vali is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 00:23   #10
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: ambreiaj bulit sau wtf?

mergi fara grija.
ti s-a dus rulmentul din vilbrochen.
nu se strica nimic stai calm.
se aude un scartait exact cand patinezi putin ambreiajul la plecarea de pe loc.
corect ?
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 00:33   #11
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: ambreiaj bulit sau wtf?

Pinionul de atac sa patineze pe carcacasa...diferential pe opel astra ?! Dumnezeule
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 03:18   #12
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: ambreiaj bulit sau wtf?

Quote:
Originally Posted by tarnafes View Post
Pinionul de atac sa patineze pe carcacasa...diferential pe opel astra ?! Dumnezeule

Se impun niste corectari in afirmatii deoarece mai pot citi si altii raspunsurile la postul vechi de 3 luni.
@tarnafes,Orice cutie de viteze transversala are diferential in interior

@Nemilosu,rulment/bucsa vibrochen distrusa,va distruge rulmetul cel mai apropiat al prizei directe,de aici rezultind fie schimb cutie viteze,fie demontare si reparare (ore de manopera ,o gramada)

@fire_vali,pinionul de atac nu are nimic de a face cu diferentialul,care nu aluneca,ci se invirte prin alunecare in carcasa cutiei de viteze.Pinionul de atac nu fluiera de nici un fel.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -