Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-17, 10:53   #1
ghost1

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 32
Default Consum raportat la marimea jantei

Salutare.Zilele acestea mi-am cumparat un bmw 520d e60.Aceasta masina a venit cu anvelope pe 225/55/r16 stock.Cineva mi-a dat niste jenti un pic mai mari pe r17 dar tot pe 225 cu 55 ,si mi se pare ca a crescut un pic consumul de motorina.Parca acul la motorina pica mai repede cu jantele pe 17.
Chiar a crescut consumul sau doar mi se pare??multumesc,
ghost1 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-17, 14:55   #2
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consum raportat la marimea jantei

Ai pus cauciucuri care nu sunt echivalente pe 17 cu cele pe 16, asa ca diametrul rotii este mai mare acum, ceea ce inseamna ca indicatiile contoruli de km si vitezometrul sunt gresite si de aici senzatia consumului mai mare.
Practic kilometrajul si (vitezometrul) iti indica mai putini km decat parcurgi in realitate.
Ca sa fie ok trebuia ca anvelopele pe 17 sa fie 225/50 ca sa fie echivalent diametrul exterior cu 225/55/16...
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -