Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-16, 17:30   #1
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Problema dpf???

Buna ziua,de curand mi am cumparat un passat b7 2012 second-hand aprox. 174.000 km.

Motor 2.0 bluetdi,euro 6,140 cp,6 viteze manual.
1.Cand am cumparat masina imi zicea ca trebuie sa pun adblue.Cum nu am stiut exact de unde il pot cumpara,in drumul spre casa m am uitat pe internet si am vazut ca pot lua din omv.Pana am ajuns la omv mi se aprinsese martorul de la adlue dar si cel pentru filtrul de particule.Dupa am alimentat cu adblue martorul pentru adblue s a stins dar cel pentru filtrul de particule a ramas aprins inca 50-60 km apoi s a stins.As vrea sa stiu cand is face regenerare dpf-ul?

2.Acum cateva zile mi s a aprins martorul check engine.Am dus masina la tester si a iesit eroare sensor 3 NOx ceva de genul.Am sters eroarea iar dupa aprox 120 km inca nu a aparut.Oare sa aiba treaba cu dpf-ul.Am impresia ca s a aprins martorul dupa ce la o intersectia am plecat cu a doua si m a cam scuturat.Oare sa fie legat de dpf?

3.Ce ulei ar trebui sa pun?Imi zice service in 700km.Am citit undeva ca este un ulei mai bun care ar fi mai bun pentru masinile cu dpf.
Multumesc!
razboinik97 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -