Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-15, 20:35   #1
alextheboy

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Exclamation Problema Seat Cordoba 2003

Salut , tatal meu e acum in Belgia si acum ceva timp a cumparat de acolo un Seat Cordoba 2003 1.4 16V Euro 4 , e mai putin important asta.
Mi-a zis ca a schimbat un bec de la stopul pe frana stanga [ se arsese] ,iar peste putin timp i s-a aprins in bord EPC + robinetul acela check engine [cred ca asa ii zice ] ,masina merge perfect normal ,inafara de faptul ca dupa ce s-au aprins alea acum cand calca frana se aprind pozitiile , iar daca da faza scurta / lunga cand pune frana in spate nici nu se vede ca franezi practic intensitatea luminii de la stopurile pe frana ramane aceeasi.
A pus becuri cu 1 filament daca are vreo relevanta, eu stiam ca pe stop frana iti trebuie becuri cu 2 filamente , nu ?
Am mai cautat pe net si am vazut ca e posibil sa se fi dus switch-ul acela de la pedala de frana ,dar mai astept pareri daca a mai patit cineva.
Multumesc anticipat , stima !
alextheboy is offline   Reply With Quote
Old 12-10-15, 08:55   #2
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema Seat Cordoba 2003

Mai mult ca sigur are mai multe becuri arse pe spate sau ii face scurt pe undeva. Trebuie date jos stopurile si verificate toate becurile plus verificat daca are scurt pe undeva(contact imperfect, masa corodata etc). Acelasi lucru l-am patit la un golf 4, dupa ce am schimbat 4 becuri arse a disparut si eroarea
__________________
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 12-10-15, 09:12   #3
alextheboy

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 5
Default Re: Problema Seat Cordoba 2003

A schimbat ieri becurile de la stop pe frana , a pus cu dublu filament de 5w si EPC s-a stins dupa ce a scos borna , merge totul normal dar robinetul ala portocaliu check engine e tot aprins , sa fi rămas eroarea ?
alextheboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -