Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-15, 12:23   #1
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Probleme (tremurat) Ford Focus 2007

Buna ziua, doresc un sfat referitor la o problema care o intampin de ceva timp si nu reusesc sa-i dau de cap. Aceasta consta in faptul ca in mers, la viteze mai ridicate( cam de la 80 in sus) volanul masinii tremura, iar daca pun frana tremuratul se amplifica. Cu cat se urca in viteza se amplifica fenomenul iar la franare e si mai rau.
Am fost la doua service uri diferite autorizate insa problema nu s-a remediat. Pe parcursul vizitelor la service au fost inlocuite : - discurile de frana( fata pe spate are tamburi)
- placutele de frana
- verificat echilibrarea rotilor
- efectuata geometria
- verificat daca jantele sunt strambe sau au defecte, verificat cauciucurile
- verificat sistemul de directie( bucsaraie pivoti bielete tot ce tine de articulatii, s-a efectuat test de frana si e in parametri optimi
Toate acestea fiind in parametri, s-a iesit cu masina in proba iar tremuratul nu s-a remediat.
La a doua intrare in service(al doilea service autorizat) au fost verificate iar discurile noi, pe banc, pentru a vedea daca sunt ovalizate sau au defecte, iarasi toate articulatile, rotile pentru echilibrare etc. cam tot ce s-a facut si la primul service. aici au zis ca e posibil ca o anvelopa sa fie putin deformata insa nu ar trebui sa faca asa.
Pentru a elimina orice suspiciune am decis inlocuirea anvelopelor(toate 4 iar in prealabil au fost reverificate jantele) cu alte 4 anvelope noi ultragrip 9(nu fac reclama insa am vrut sa se vada ca sunt anvelope ok, care le mai am si pe alta masina si stiu cum se comporta) dar tremuratul tot nu a disparut continua sa se masifeste la viteza in mers si sa se amplifice la franare odata cu cresterea vitezei de deplasare si nu se opreste indiferet cu cat cresc viteza.
Nici dupa aceasta operatiune nu s-a depistat o cauza. S-a verificat inclusiv setarea de volan care permite schimbarea cmportamentului volanului pe confort, standar si sport, si lafel se comporta.
Daca are careva vre-o idee sau sfat, sau un mecanic/service care sa poata sa ma lanmuresca sa remediez problema raman dator. Nu stiu daca are vreo importanta insa masina este un Ford Focus 2007 motor 1.6 diesel, cutie manuala. Multumesc anticipat
aldo ufc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -