Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-15, 14:18   #1
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Red face Problema ulei bmw seria 3

Salut! Am o problema la masina si nu inteleg care este rezolvarea.Borcanasul de ulei se goleste foarte repede,chiar imediat.Am schimbat borcanasul si tot lafel face,am vazut un topic mai de mult pe forum dar nu il mai gasesc si am cautat cam peste tot.
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 14:35   #2
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Thumbs up Re: Problema ulei bmw seria 3

Imi raspunde si mie cineva la problema?
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 16:04   #3
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Borcanas de ulei?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 16:32   #4
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Lightbulb Re: Problema ulei bmw seria 3

Recipientul unde pun ulei-ul. la asta m-am referit
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 16:49   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Nu il pui in motor?
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 16-02-15, 17:01   #6
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Pai da,dar am un recipient unde il pun doar nu il torn direct asa pe motor..si am o problema se goleste repede.
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 12:52   #7
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Ce recipient are seria 3 ? Eu am seria 3 si nush la ce dracie de borcan te referi.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 13:13   #8
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Cu franele stai bine?? Dar lichidul de racire ce culoare are?? Servodirectia iti mai merge??
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 14:09   #9
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Franele merg fara probleme ... am intrebat la un service si am inteles din ce spuneau ei ca de la volan pleaca tot ca s-ar putea sa am acel furtun care face legatura fisurat...oare asa ar fi? Sa ma duc sa il schimb?
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 14:51   #10
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Tot nu imi dau seama exact despre ce ulei e vorba dar tind sa cred ca este vorba de lichidul de servo directie. Daca era un furtun fisurat vedeai pierderi. Verifica pe sub masina daca ai pete de lichid, prin ce zona si de unde pleaca. Asa gasesti cel mai repede pierderile evidente si stii ce sa schimbi. Daca ajungi sa te uiti sub ea verifica si caseta de directie daca prezinta pete sau scurgeri. Si cel mai important CE FEL DE ULEI AI BAGAI IN ACEL BORCAN?
__________________
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 15:02   #11
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Thumbs up Re: Problema ulei bmw seria 3

Am auzit mai multe pareri ca ar fi caseta exact cum spui tu ... dar nici nu stiu ce sa cred ... eu lafel ca tine si restul gandesc dar astia de la service spun altceva

Am folosit Elf Evolution 700 STI 10W40,ce mi-a recomandat baiatul de la care am luat-o dar o luna jumate nu am avut probleme cu ea deloc..si deodata cand am plecat la un drum mai lung asta am patit
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 16:37   #12
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

OK....fa te rog o poza la borcanul in care bagi tu uleiul sau cauta o poza pe net si indica-ne acolo, pentru ca Elf Evolution 700 STI 10W40 e ulei de motor si motorul nu are nici un borcan, se baga direct pe la busonul de pe capacul de la tacheti, daca bagi ulei de motor in borcanul de la servo....caput pompa de servo, garnituri etc. Da si tu exemplu pe o poza. Eu incerc sa te ajut dat nu imi dau seama exat despre ce borcan vorbesti. Daca iti pierde ulei din motor nu ai cum sa vezi decat pe joja sau daca ai un nor de fum in spate...
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 16:55   #13
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

https://i.ytimg.com/vi/yHZpD6o8_iI/maxresdefault.jpg
despre acest recipient era vorba,dar am dus-o la un service.
Am gasit sa o dau pe niste bani care merita dupa ce rezolv problema asta,dar daca merge bine si nu face figur o pastrez si incep sa bag bani in ea . Am facut un topic daca vrei sa ma ajuti cu niste idei https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...ml#post5781184
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 17:02   #14
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

OK.......nu ma intelege gresit dar.....ALA E RECIPIENTUL DE LICHID DE RACIRE A MOTORULUI (APA, ANTIGEL), de ce ai pune ulei in ala????? E absolut normal sa dispara sau chiar sa bubuie motorul....speachless.... Daca cineva ti-a zis sa pui ulei acolo du-i factura de service si merita si o bataie. Trebuie curatata toata instalatia de racire(radiatoare, furtune, motor etc) si schimbate garnituri, pompa de apa si ce mai trebuie...zii mecanicului ce ai facut si poate scapi mai ieftin doar cu o curatare...Toate cele bune.
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 17:09   #15
Nicu21gl

Stage 1
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 18
Default Re: Problema ulei bmw seria 3

Quote:
Originally Posted by Stuke View Post
OK.......nu ma intelege gresit dar.....ALA E RECIPIENTUL DE LICHID DE RACIRE A MOTORULUI (APA, ANTIGEL), de ce ai pune ulei in ala????? E absolut normal sa dispara sau chiar sa bubuie motorul....speachless.... Daca cineva ti-a zis sa pui ulei acolo du-i factura de service si merita si o bataie. Trebuie curatat toata instalatia de racire(radiatoare, furtune, motor etc) si schimbate garnituri, pompa de apa...zii mecanicului ce ai facut si poate scapi mai ieftin doar cu o curatare...Toate cele bune.
Multumesc frumos,sunt pasionat de masini dar am inceput fara sa stiu nimic de la 0...si imi ia timp pana sa cunosc totul,deasta ma consult cu forumul acesta sa fiu ajutat sa invat vreau pana la 20-22 de ani sa stiu exact ce fac fara sa ma mai duc sa dau bani pentru nimicuri si sa nu fiu pacalit
Nicu21gl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -