Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-14, 21:41   #1
jackel

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default probleme electrica MR2

Salut, acum 3 zile am achizitionat o Toyota MR-S, proprietarul a avut doua masini, aceasta MR-S si un MR2. Nu ii stiu exact povestea cert este ca masina cu taxa platita a fost recarosata si a rezultat o MR-s cu volan pe stanga. Fiind fan infocat japoneze si primind si ceva bani de la casco de la o dauna totala mai veche am cautat cateva MR2-uri si m-am oprit la asta parea cea mai ok si cea mai bine intretinuta. Ideea e ca dupa o tura la mecanic unde mi-a curatat injectoarele, a schimbat bujiile si a curatat debimetrul am trecut la electrica. Prima problema a aparut cand am cautat mufa OBD si lipsea, urmata de faptul ca acul kilometrajului nu functioneaza. Si la final cireasa de pe tort mi-au ramas pozitiile aprinse fara ca blocul de lumini sa fie comutat pe pozitii.

Acum vin intrebarile mele:
1.Daca mufa OBD a fost taiata sau pur si simplu nu a mai fost montata cand s-a facut recarosarea, am sanse sa gasesc un electrician care sa-mi puna mufa?(nu prea am gasit electricieni si mecanici care sa stie cu ce masina au de a face)
2.Cel la care am fost azi sa-mi curete injectoarele si sa-mi rezolve problemele electrice, mi-a zis ca acul de la kilometraj nu functioneaza cum ca ar fi un senzor de abs ars. Ce alte cauze ar mai putea fi in caz ca nu este acel senzor?
3.Problema cu pozitiile am descoperit-o azi si in momentul de fata am scos bornele ca sa pot inchide farurile si bordu. Aici e vina mea ca azi cautand mufa OBD am tras de toate firele de acolo, posibil sa fie si de la blocul de lumini?

Inafara de Toyota unde urmeaza sa ma duc maine sa vad ce solutii au pentru problemele mele, la ce alte service-uri/electricieni din Bucuresti m-ati putea orienta care sa se ocupe cu japoneze si sa fie cat de cat cunoscatori de acest model.
jackel is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 09:50   #2
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: probleme electrica MR2

In primul rand iti trebuie o schema electrica a masinii.Cauta pe net o schema electrica.Fara asta nici un electrician normal la cap nu se apuca de masina.
In al doilea rand cauta un electrician care sa aiba rabdare si care se baga in asa ceva(din pacate la noi in tara mai slabe sanse).
Dupa cate stiu eu senzorul abs ars nu ar trebui sa influenteze functionarea vitezometrului.La senzor abs ars ar trebui sa ai un martor abs aprins in bord.
http://www.stephenmason.com/cars/mr2abscode.html
poate te ajuta la ceva.Merge testul ''cu agrafa'' la MR2.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -