Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-04, 13:15   #1
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Discul de ambreaj sau cutia de viteze ?

MAi baieti azi am patit ceva f ciudat!
imi urla mototrul in draci (se tureaza rau de tot) da ABIA se clinteste in treapta 1 si nu mai zic ca acum tre sa schimb vitezele mai repede decat deobicei ca daca le schimb normal, masina urla da nu trage! si inca ceva cum fac sa imi ridic pedala de ambreaj vreo 2 cm ca nu imi place cum cupleaza adika tre sa o calc pana la podea.

Intrebare: Poate sa fie devina discul de ambreaj sau cutia de viteze ?
Cum pot sa aflu? si daca e cuitia are rost sa imi iau alta sau mai bine dau masina ?
am dacie din '85 1310 1297cmc 45KW. 4 trepte cu piese origiale pe ea mai putin discul de ambreaj si ceva furtune pe acolo

Intrebare2: Cam cat ma costa sa imi montez un turometru de dacie?

PS: se poate sa nu imi traga motorul din cauza ca imi cupleaza ambreajul prea jos si eu eram obisnuit sa ridic pedal un pic mai sus! am incercat sa o ridic putin
si sa mor are cursa de 2 cm !!! adika se simte efectul doar 2-3 cm cum ridica pedala de la podea in rest nimik!
__________________

Inconstienta ucide oameni nevinovati! Jos Gaina!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 29-01-04, 13:23   #2
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

PAREREA MEA: cutia n-are nimic, si daca ar avea, gasesti cutii sa-ti pui si-n balcon la 2-3 mil in functie de stare si nr de trepte. deci nu vad sensu sa dai masina.

cred ca s-a bulit discu/placa/rulmentu de presiune.
repet: parerea mea.

PS te-am vazut azi in politehnica erai cu cativa in masina am trecut pe langa tine (dacie alba, dar nu era a mea, eram cu un coleg probabil d-aia nu m-ai remarcat)
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 29-01-04, 15:30   #3
mpa
Registered

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,943
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Mah si io am patit acelasi lucru tot la o cutie cu 4 trepte si am rezolvato!!!
Era ambreiajul facut praf ca el era rece si cica am turato io prea mult si s-a dus si un rulment de la cutie si o saiba!!!
Rezultat piese:
900.000
manopera
400.000!!!
mpa is offline   Reply With Quote
Old 29-01-04, 15:47   #4
Marty

Stage 2
 
Marty's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 70
Default

Cutia e OK, discul de ambreiaj e tocit (daca-ti ciraia cind o bagai in viteza cu masina stind pe loc, era si placa de presiune).
Vezi sa schimbi tot kit-ul de ambreiaj (disc, placa, rulment), sa stii tu ca le ai pe toate noi!
__________________
\\\"De-as fi o pasare in zbor, mi-as pune turboreactor!\\\"
www.vaidevoi.ro
Marty is offline   Reply With Quote
Old 29-01-04, 20:51   #5
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

de carait nu caraie
da cred ca o sa le schimb pe toate! o sa ma interesez sa vad cat ma costa tot rahatul asta!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 30-01-04, 08:13   #6
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

DESTUL !!!!

ba aicade si sa inteleg ca nu mai vii in H ?
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 30-01-04, 08:22   #7
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

Cand vrei sa cumperi disc, placa, rulment si tot ce mai ai nevoie, imi spui mie. Am magazin de piese auto.

Mkay ?
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 30-01-04, 08:47   #8
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

cum adica sa nu vin in H ?????
Merg cu ia pana o sa fie nevoie sa o imping

Buun bun zi si mie niste scoruri pt tot setul ( disc, rulmenti, placa)
aicad is offline   Reply With Quote
Old 01-02-04, 15:59   #9
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

e normal sa scada lichidul de frana de la maximi la un pic peste minim in vreo 4-5 lunii de zile ?
aicad is offline   Reply With Quote
Old 01-02-04, 17:13   #10
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

aicad: fa rost de ceva malai si te duc la un mecanic super-meseriash si iti rezolva toate problemele bine si ieftin
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 01-02-04, 18:11   #11
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
aicad: fa rost de ceva malai si te duc la un mecanic super-meseriash si iti rezolva toate problemele bine si ieftin
ZMD asta e cea mai simpla si accesibila solitie pe care ai gasito? ... sa mergi la mecanic
hmm zic si eu asa... nu ar fi o idee ca intrun weekend sa arunce careva un ochi si la masina lui? ex TNos care stiti f bine ce a zis ca ii ajuta cu placere pe toti cu conditia sa fie om si nu cred ca e un lucru f rau , ar putea sa invete si el lucruri noi , si alta data sa nu mai fie nevoie de ajutorul altcuiva , ce e mare lucru sa dai o cutie jos? sau sa verifici pe unde pierde lichid de frana? eventual o garnitura schimbata .. ? si nu vreau sa ma laud dar eu imi repar masina singur si am doar 15 ani... tata e mecanic si el chiar e uimit de cate stiu ... si mai ales ca nu am invatat nimic de la el pt ca nu are rabdare si chiar considera mecanica o meserie proasta si care nu e de viitor
... asa ca mult mai simplu ar fi o intalnire in timpul liber ... cu prietenii si eventual si o mestereala pe la masina ....
__________________
BMW E30 324td S50B30 Twin Turbo Touring (Pt moment la grupa mica M50B25)
BMW E21 325iX M50 Turbo - Proiect ...
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 02-02-04, 13:43   #12
aicad

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 719
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default

Sie mie imi place sa mesteresc la masina mea dar nu la -5 grade!
aicad is offline   Reply With Quote
Old 02-02-04, 14:31   #13
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

Bine domne' nu aruncati cu pietre! Atunci facem altceva! Sa dea dumnezeu sa termin sesiunea cu bine (ceea ce nu cred) si va invitam (eu si TNos) la garajul meu complet utilat, cu rampa si mesterim cat vrea muschiu vostru!

asa e bine ?
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 02-02-04, 16:25   #14
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

ZMD uleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
cine arunca cu pietre? am zis si eu .... in clipele in care mai gandesc
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -