Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-13, 23:36   #1
Tamer

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Exclamation Scantei pe esapament BMW DIESEL

Salut baieti,

Azi , mergand prin oras mi s-a intamplat ceva relativ straniu la masina. Din spusele prietenilor mei aflati intr-o parcare pe langa care circulam , masina mea a "scuipat" scantei pe evacuarea dreapta . Lucru acesta ma cam ingrijoreaza intrucat temperatura de afara nu depasea 25 de grade Celsius si nici eu nu prea am mers cine stie ce tare cu masina. Recunosc , am facut un drum de 40 de km extraurban la 70 km/h subturat caci nu prea aveam motorina dar ,dupa am mers circa 20 de km prin oras cu micile "sprinturi" pentru a prinde semafoarele pe verde.

In momentul in care masina arunca flacari ma deplasam cu o viteza inca sub 3 cifre la vreo 3500 RPM(ca de,asa se circula pe bulevardul Tomis) si cam 3 litrii de motorina in rezervor fapt ce ma face sa cred ca a tras resturi de combustibil.

As vrea sa mentionez ca masina in cauza este un BMW X5 E53 3.0d cu Power Box si evacuare BORLA de tip cat-back. O revizie completa in care absolut toate uleiurile si filtrele a fost facuta acum 7.000 de km. Masina are 84.000 in bord deci nu cred ca a scos scantei din cauza uzurii.

Ceva pareri? Am citit de probleme cu galeria de evacuare din tabla care strica turbina care oricum este proasta dar nu vreau sa trag concluzii pripite. E normal sa se intample?

Multumesc anticipat!
Tamer is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 09:11   #2
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Scantei pe esapament BMW DIESEL

Flacari sau scantei? Scantei pot fi de la funingine sau oaresce vata din izolatia vreunei tobe.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 09:35   #3
Tamer

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 9
Default Re: Scantei pe esapament BMW DIESEL

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Flacari sau scantei? Scantei pot fi de la funingine sau oaresce vata din izolatia vreunei tobe.
Scantei, m-am exprimat gresit aseara, scuze. Am uitat sa mentionez ,masina nu mai are tobe!
Tamer is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 10:49   #4
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Scantei pe esapament BMW DIESEL

Atunci inseamna ca erau particule de funingine fierbinti - alea care ar trebui sa fie oprite de filtrul de particule cand si unde exista
john17 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-13, 22:53   #5
andrei_b3

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 44
Default Re: Scantei pe esapament BMW DIESEL

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Atunci inseamna ca erau particule de funingine fierbinti - alea care ar trebui sa fie oprite de filtrul de particule cand si unde exista
Vezi ca daca ti-ai scos filtrul de particule, masina devine non-euro.La urmatorul itp, si cand o sa vinzi masina o sa ai probleme
andrei_b3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -