Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-05, 00:24   #1
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Injectia monopunct

pareri si pareri

eu zic ca injectia monopunct se face prin carburator(sau cu ajutorul unuia) exemplu mot de 2800 anii 80 de pe Mercedes, Dacia 1400i, si mai sunt multe alte modele. Granada/Sierra 2.8i de exemplu nu au injectoare deci e monopunct.

Ce ziceti, sunt carburatoare modificate sau special construite pt inj monopunct, sunt alte tipuri de inj monopunct cu injectoare in chiulasa fara/cu carburator?
Cine poate furniza info mai concrete ca suntem cam in dilema cu tema asta..
Si care ar fi principiul functionarii, un singur injector prin carburator?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 10:32   #2
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

stii care e parerea mea , cum ti-am zis si luni ...
injectie monopunct , un singur injector , fara nici un fel de carbi
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-05, 23:43   #3
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

da ai dreptate dar am mai citit si este un singur injector dar situat intr-un 'carburator' nu de capul lui intr-o galerie de admisie

nimeni nu vine cu date mai concrete ca tot nu stiu cum functionea-za injectia asta???
H..elp
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 24-02-05, 09:48   #4
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re:

injectia monopunct nu contine, evident, carburator. exista un singur injector infipt in galeria de admisie, chiar linga clapeta (in \"throttle body\").
guest is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 00:22   #5
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

guest ai putea dovedi cele spuse prin scheme de pe net sau ceva poze pt ca tot aud de inj monopunct prin carburator si de-asta nu sunt inca sigur...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-05, 09:00   #6
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re:

din pacate n-am gasit prea multa documentatie legata de asta. ai putea incepe de aici:

http://auto.howstuffworks.com/fuel-injection1.htm

At first, carburetors were replaced with throttle body fuel injection systems (also known as single point or central fuel injection systems) that incorporated electrically controlled fuel-injector valves into the throttle body. These were almost a bolt-in replacement for the carburetor, so the automakers didn't have to make any drastic changes to their engine designs.
guest is offline   Reply With Quote
Old 01-03-05, 09:32   #7
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

carburatia nu are nici o legatura cu injectia...injectia monopunct este un sistem de alimentare asistat de calculator...are un singur injector plasat in galeria de admisie si singura lui treaba este aceea de a alimenta motorul cu benzina,de restul se ocupa calculatorul(avans injectie, cantitate de benzina data, etc)...carburatorul face mai multe decat a da benzina, in el se face si amestecul lucru care nu se intampla in injector, injectia monopunct este la fel cu injectia multipunct si functioneaza dupa aceleasi principii, numai ca are un singur injector....nu exista nici o legatura intre monopunct si carburatie...daca e injectie nu e carburatie,are injector(oare) si nu carburator...
__________________
PAREREA MEA \\\"PROPRIE SI PERSONALA\\\"
TNos is offline   Reply With Quote
Old 02-03-05, 22:14   #8
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default

pai atunci de ce asa multa lume e indusa in eroare de aceasta injectie moopunct incat aud mai tot timpul: \"are injectie monopunct pe carburator\"

ce se aseamana inj. mono asa mult cu carburatorul de lasa aceasta impresie??
tot nu sunt multumit, ca m-as duce sa fac bucati un motor dar de unde :P
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 02-03-05, 22:43   #9
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"florin_cars\"
pai atunci de ce asa multa lume e indusa in eroare de aceasta injectie moopunct incat aud mai tot timpul: \"are injectie monopunct pe carburator\"

ce se aseamana inj. mono asa mult cu carburatorul de lasa aceasta impresie??
tot nu sunt multumit, ca m-as duce sa fac bucati un motor dar de unde :P


e destul de simplu raspunsul la intrebarea ta: eu acum iti dau ca ex masina mea,un Golf 3 cu motor de 1.8 injectie monopunct,intr-adevar exista un singur injector ,dar nu sunt de acord cu ce au zis unii ca ar fi direct in galeria de admisie asta o zic din cunostinta de cauza ,in sensul ca mi-am vazut motor de atatea ori ,ci injectorul este amplasat in interiorul unui corp metalic care este pus pe galeria de admisie la fel cum se pune carburatorul(posibil ca injectorul sa fie pus chiar in partea de jos asta nu contest si nici nu stiu sigur,dar sigur nu e pus el direct in galeria de admisie)siiti spun ca mai mult ca sigur de aceea multi zic ca e carburator pe injectie sau asa ,din cauza ca acel corp in care e injectorul seamana cu un carburator,la golf si la opel ,daca bine tin eu minte,legatura cu filtrul de aer e pusa deasupra acestui corp la fel cum e pusa deasupra carburatoarelor.... o sa fac si niste poze in care sa incer sa prind cat mai bine acest sistem de injectie...sau o sa caut unele...

p.s. uite ca am gasit chiar niste poze cu un motor ca al meu si se vede destul de bine corpul in care este amplasat injectorul si de unde apara aceasta confuzie cu carburatorul....scuzati dimensiunea pozelor dar asta am gasit acuma....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11111111152715066-17201-1105389091_4_170.jpg
Views:	1069
Size:	16.4 KB
ID:	19902   Click image for larger version

Name:	11111111152715066-17201-1105389091_3_325.jpg
Views:	812
Size:	14.9 KB
ID:	19903   Click image for larger version

Name:	11111111152715066-17201-1105389091_2_297.jpg
Views:	659
Size:	17.6 KB
ID:	19904  

Click image for larger version

Name:	11111111152715066-17201-1105389091_102.jpg
Views:	657
Size:	15.2 KB
ID:	19905  
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 22:29   #10
egoslick

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: Injectia monopunct

https://www.youtube.com/watch?v=AlK-m6UmcTM

Arata exact cum functioneaza o injectie monopunct
egoslick is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 20:41   #11
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Injectia monopunct

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
pai atunci de ce asa multa lume e indusa in eroare de aceasta injectie moopunct incat aud mai tot timpul: \"are injectie monopunct pe carburator\"

ce se aseamana inj. mono asa mult cu carburatorul de lasa aceasta impresie??
tot nu sunt multumit, ca m-as duce sa fac bucati un motor dar de unde :P
Asa vorbeste cunoscatorii si mesterii. Intr-adevar seamana sistemul cu un carburator, in sensul ca injectorul este incorporat in corpul clapeta, e plin de vacuumuri si clapeta de la acceleratie, asta dezorienteaza. Amestecul este dozat cu ajutorul calculatorului, in functie de informatiile primite de la senzori. Carburatorul e una, injectia mono e cu totul alta mancare de peste.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 21:03   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Injectia monopunct

si poate ma insel dar in filmulet injectorul nu lucreaza bine,in sensul ca este prea multa benzina acolo pentru relanti...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 16:19   #13
stabil777

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Injectia monopunct

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
si poate ma insel dar in filmulet injectorul nu lucreaza bine,in sensul ca este prea multa benzina acolo pentru relanti...
Asa am si eu pe Dacie 1305,papuc 2locuri la fel mi se pare ca injecteaza prea multa benzina deci cine e de vina injectorul sau altceva?
stabil777 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:03   #14
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Injectia monopunct

pai la consum cum se prezinta?eu zic ca e prea multa benzina acolo fiindca in comparatie cu un carburator obisnuit acolo este pulverizata prea multa benzina pentru mers la relanti...doar ca pe autorul filmului nu-l pot intreba si ce consum are )
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 18:55   #15
stabil777

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Default Re: Injectia monopunct

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
pai la consum cum se prezinta?eu zic ca e prea multa benzina acolo fiindca in comparatie cu un carburator obisnuit acolo este pulverizata prea multa benzina pentru mers la relanti...doar ca pe autorul filmului nu-l pot intreba si ce consum are )
Nu stiu consumul abia acum o sa fac probe ,dar debitul injectorului la 1200 turatii mi se pare exagerat,poate ar trebui sa intreb altfel, ce determina injectorul sa arunce mai multa sau mai putina benzina? Ce defect face ca injectorul sa fie influientat in a injecta peste limita?
stabil777 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -