Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-07, 01:50   #1
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Cutia de viteza fara ulei ?

Sal ! Spuneti-mi si mie va rog ce se intampla daca raman complet fara ulei in cutia de viteze (manuala 5+1 trepte). Se aude ceva , de simte ceva la schimbarea vitezelor ? Sau treptat incep sa apara simptome ?

Multumesc !
adiv is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 01:53   #2
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Ai doua busoane pe cutie,unul de sub care golesti cutia de ulei,si unul pe lateral prin care umpli cutia cu ulei...il desfaci pe cel de pe lateral si vezi daca e uleiul la nivel,nu stai si astepti simptome...ca nu o sa fie multe credema.
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 02:00   #3
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Da stiu de busoane Oricum sapt viitoare il schimb. Intreb deoarece am fost in ultima luna pe la vreo 2 service-uri pt lucru la planetare si l-au tot scos, l-au bagat si ma gandeam daca din neatentie/graba au uitat sa-l puna la loc daca pot sa-mi dau seama.. Se pare ca nu

Daca il schimb ce vascozitate imi recomandati ? O sa pun Castrol dar am vazut 75W90 si 75W140. 140 e mai gros nu ? Care ar fi mai bun ?

Multumesc
adiv is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 08:27   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

fluiera cutia daca nu are ulei.
eu am patit asta la o dacia nova.. aveam cam 1 L din 4 in cutie. dar imi placea zgomotul

dupa 2 saptamani a trebuit reparata.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 17:23   #5
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Teoretic fiecare firma producatoare de autoturisme, recomanda un anumit tip de ulei (pt motor, pentru cutie, pt servodirectie,....), pe care e bine sa-l respecti. Ei iau in calcul solicitarea cutiei (regim sportiv sau normal), regimul de temperatura la care ajunge cutia in timpul functionarii, modalitatile de racire ale acesteia,......
Chestia e ca pe la noi nu prea se respecta acest lucru, iar consecintele pot aparea destul de repede (ex. uzura prematura, decalire, ...).
Iti recomand sa te interesezi intai de tipul uleiului folosit si apoi sa completezi.


P.S. NU TOATE ULEIURILE SUNT COMPATIBILE IN AMESTEC!!!!!!!!
catalos is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 18:01   #6
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Multumesc pentru raspunsuri. Problema la mine e ca masina este din 1991 si imi va fi foarte greu, chiar imposibil sa aflu ce recomanda constructorul Sunt destul de sigur totusi ca uleiul pe care il am acum e Castrol. O sa trec pe la reprezentanta sa-mi iau filtre si ulei de motor si poate aflu.

In cataloagele alea de piese pe care le au toate magazinele de piese ar trebui sa scrie si tipul de ulei ?

Aha deci fluiera... Se poate daca nu are ulei sa scoata un huruit la turatii joase si sa intre greu in viteza ? Se intampla asta la un Fiat Seicento din 2000. Eu banuiesc totusi ambreiajul... Dar intra destul de greu in viteza mai ales in treapta 1 2 si marsarier. O sa ma duc la o verificare si cu el...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 19:37   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

nu te apuca sa schimbi uleiu din cutie .. ala nu se schimba ... ala se completeaza ... si incearca sa pui ce recomanda fabrica .. eu am pus mai gros .. urmeaza sa-l schimb .. si iarna ma chinui cu cutia pana se incalzeshte .. vb vine k nu-mi intra in a 2-a ... si caraie ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 21:11   #8
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Multumesc pentru raspunsuri. Problema la mine e ca masina este din 1991 si imi va fi foarte greu, chiar imposibil sa aflu ce recomanda constructorul Sunt destul de sigur totusi ca uleiul pe care il am acum e Castrol. O sa trec pe la reprezentanta sa-mi iau filtre si ulei de motor si poate aflu.

In cataloagele alea de piese pe care le au toate magazinele de piese ar trebui sa scrie si tipul de ulei ?

Aha deci fluiera... Se poate daca nu are ulei sa scoata un huruit la turatii joase si sa intre greu in viteza ? Se intampla asta la un Fiat Seicento din 2000. Eu banuiesc totusi ambreiajul... Dar intra destul de greu in viteza mai ales in treapta 1 2 si marsarier. O sa ma duc la o verificare si cu el...
Dar ce masina e aia cu cutia in care nu stii ce ulei sa pui?dau si io o geana in autoD.Dak nu aveai ulei aparea un fluierat si simteai efectiv la schimbarea vitezei cum agatza.Zicea cineva ca la o nova in loc de 4 litri avea numai 1.Cum 4 litri????ca audi-ul meu are o cutie cat la tractor si intra aproape 3 litri
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 22:47   #9
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Quote:
Originally Posted by pasbogdan View Post
Dar ce masina e aia cu cutia in care nu stii ce ulei sa pui?dau si io o geana in autoD.Dak nu aveai ulei aparea un fluierat si simteai efectiv la schimbarea vitezei cum agatza.Zicea cineva ca la o nova in loc de 4 litri avea numai 1.Cum 4 litri????ca audi-ul meu are o cutie cat la tractor si intra aproape 3 litri
crek a confundat uleiul din motor cu cel din cutie.
catalos is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 23:31   #10
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Aha deci fluiera... Se poate daca nu are ulei sa scoata un huruit la turatii joase si sa intre greu in viteza ? Se intampla asta la un Fiat Seicento din 2000. Eu banuiesc totusi ambreiajul... Dar intra destul de greu in viteza mai ales in treapta 1 2 si marsarier. O sa ma duc la o verificare si cu el...[/QUOTE]


Dupa parerea mea e o lipsa de ulei ori unul sau mai multi rulmenti din cutie, uzati, dar verifica totusi si timoneria de la schimbatorul CV. Exista posibilitatea sa fie amandoua cu probleme.

pt Fiat Seicento:

0,9 (1998 - 2000)
Gearbox oil grade: 75W90 semi-synth, ulei cutie - 2.4 litri

1,1; 1,1 Sporting; (1998 - 2000), (2000 - 2004)
Gearbox oil grade: 75W90 semi-synth, 2.4 litri
catalos is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 00:03   #11
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Quote:
Originally Posted by pasbogdan View Post
Dar ce masina e aia cu cutia in care nu stii ce ulei sa pui?
Mersi pt info. Nici nu fluiera nici nu agata deci o sa stau linistit . E o Toyota Corolla 1991, masina din avatar. De unde ar trebui sa stiu ce ulei sa pun ? Scrie mare pe ea undeva ? O sa incerc la reprezentanta, prin cataloage ar trebui sa gaseasca nu ?

@Psycho : Deci zici sa nu-l schimb ? Sa-l completez ? Are ceva daca-l schimb ? Cand l-au scos am vazut ca era ca nou ca aspect. Dar ei ziceau sa-l schimb daca nu l-am schimbat niciodata... Ma gandesc cu completatul asta ca nu am cum sa aflu exact ce ulei a fost acolo si nu as vrea sa le amestec.

@catalos Mersi pt informatii la Fiat. Este de 0.9 motorul. O sa-l duc si p-ala sa se uite la el. Sper sa nu fie cutia...

Pana la urma care e diferenta intre 75W90 si 75W140 ??
adiv is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 01:01   #12
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

nu am confundat absolut nimic, la dacia nova gti 1.6 in cutie intra 4 litrii , stiu ca este mult mai mult decat la alte masini dar atat intra, oricum este irelevant

iar uleiul se schimba, NU se completeaza.... nici macar nu e asa de scump
beck is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 05:33   #13
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Nu stiu ce sa zic cu pretul. 1L de Castrol pt cutie e 60-70 RON. M-am uitat la specificatii pt motorul meu si imi trebuie 2.4 L, nu am gasit insa ce tip imi trebuie mai caut. Deci imi trebuie aprox 200 RON. Mie nu mi se pare chiar asa ieftin, ba din contra, mi se pare enorm . Intr-adevar am vazut si ulei de 10 lei /litru dar am retineri in privinta acestor uleiuri Mai ales ca stiu sigur ca masina asta a avut numai ulei Castrol semi-sintetic si la cutie si la motor. De aceea n-as vrea sa schimb.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 22:17   #14
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Quote:
Originally Posted by adiv View Post

@Psycho : Deci zici sa nu-l schimb ? Sa-l completez ? Are ceva daca-l schimb ? Cand l-au scos am vazut ca era ca nou ca aspect. Dar ei ziceau sa-l schimb daca nu l-am schimbat niciodata... Ma gandesc cu completatul asta ca nu am cum sa aflu exact ce ulei a fost acolo si nu as vrea sa le amestec.
Daca nu shtii ce a fost inauntru schimba-l ... si pune-i abtipildu in carte undeva .. sa tii minte .. ptr k nu e la fel k cel de motor .. acolo nu au loc arderi sa se subtieze sa se inegreasca etc .. ala nu se schimba se completeaza .. se schimba la nush cate sute de mii de km
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 16:59   #15
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Cutia de viteza fara ulei ?

Referitor la schimbat uleiul ca nu e scump....la mine e 80 RON un litru.E scump,zica cine ce-a zice.Io am mushcato cu uleiul,facea figuri la vechea masina la intrat in viteza 2 si m-am gandit ca dak pun ulei de care zice mama lui merge mai bine,tinand cont ca nu stiam ce are in cutie.Am dat banii pe ulei si cand i-am dat drumul la ala vechi ala era curat ca si unisolu')Si cand dadeam scurt 2-ul tot facea figura....Dak ai masina tare nu ai nevoie sa completezi ca nu curge:d Daca cutia ta arata ca si fripteusa dupa ce prajesti cartofi baga de ala la 100.000 ca tot una e.
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -