Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-10, 11:21   #31
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post


Prietene, la motoarele diesel sigurul lucru care trece prin admisie este aerul, nimic altceva. Motorina are traseul ei propriu si este injectata direct in camera de ardere, nu pe traseul de admisie ca la majoritatea motoarelor pe benzina.
Spune-i amicului sa dea o fuga pana la un service si sa-i verifice uzura turbinei. Uleiul din circuitul de ungere scapa in admisie pe langa axul turbinei care este uzat si de acolo pot aparea problemele.
incorect, mai exista EGR , iti recircula o parte din gazele arse.

de curand am inlocuit egr-u cu un racepipe si am curatat admisia , tot jegul care colmateaza admisia si chiulasa este motorina nearsa + ulei de motor de la turbo si de la epurator. Am anulat si epuratorul. Daca mai gasesc ceva mizerie in admisie acum trebuie sa fie numai ulei de motor scapat de turbina.

Intre timp m-am mutat si am langa casa o pompa cu 15% biodisel, (si 15%etanol in benzina)
este cam cu 10 c/L mai ieftin, si alimentez numai de acolo, nu am observat nici un fel de modificare in mersul motorului sau in consum, probabil e prea mic procentajul.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 13:19   #32
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
Ma rog, nu stiu ce vezi tu diferit in pozele alea ... Am vazut si eu pistoane de 320d e46 topite, am vazut chiuloase arse, supape si asta doar cu mers pe motorina, poze in care pistoanele si supapele au calamina sau sunt topite chiar nu mi se par iesite din comun. Oricum, chestia naspa este ca nu stiu germana si nu am putut citi descrierile insa am priceput ce vor sa zica biodiesel RAU, motorina BUNA ...


Probabil nu stii ca biodieselul pentru a fi acceptat trebuie sa aiba o puritate de 99,9%


Ti-ai raspuns singur si am raspuns si eu in postul anterior




Prietene, la motoarele diesel sigurul lucru care trece prin admisie este aerul, nimic altceva. Motorina are traseul ei propriu si este injectata direct in camera de ardere, nu pe traseul de admisie ca la majoritatea motoarelor pe benzina.
Spune-i amicului sa dea o fuga pana la un service si sa-i verifice uzura turbinei. Uleiul din circuitul de ungere scapa in admisie pe langa axul turbinei care este uzat si de acolo pot aparea problemele.

Later edit
De ce toate firmele fac teste cu 50% bio-50% motorina sau mai stiu eu ce procente? De ce nu pun doar biodiesel si atat? Si prin afara am vaut la multe statii de alimentare pompa de biodiesel, oare aia sunt prosti, nu stiu ca li se strica motorul? Data viitoare o sa le spun si lor.

Prietene......sau amice....sau cum vrei tu....nu am sustinut eu asa ceva....eu am zis ce am auzit.....sincer ......prea putin ma intereseaza de ce i se depune si unde...nu trebuie sa imi explici cum functioneaza un motor diesel.....cred ca stiu deja.
Referitor la pretul biodiesel....e mai mic decat al motorinei normale.....nu stiu exact care e diferenta.

Am o poza de la tankomat....cu pretul biodiesel.....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1450.JPG
Views:	326
Size:	1.36 MB
ID:	1623831  
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 16:24   #33
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bio-diesel

Pai poza asta nu are relevanta din moment ce nu e facuta la o statie din Romania. La noi se plateste in ron, nu in euro. Ai spus ca bagi de la 45000 km pana acuma mai mereu biodiesel. Pai nu stii cat e pretul la biodiesle din moment ce bagi asa de des? Ciudat lucru dar nu prea te cred ca folosesti biodiesel de la 45 000 km pana la 138000 km cum ai afirmat, din moment ce nu cunosti pretul acestui combustibil. Ai luat poza de pe Google?
Din ce scrie la pompa in poza atasata rezulta 1 l biodiesel ceva mai putin de 1 euro. Deci destul de scump.
Iar biodiesel asta inseamna: motorina amestecata cu ulei vegetal intr-un anume raport. Nu exista biodiesel compus doar din ulei vegetal. Astea sunt aiureli. Pentru ca sa bagi doar ulei comestibil in rezervor trebuie facute modificari motorului.
https://www.youtube.com/watch?v=gtz9-PbQzMI
Pentru cultura ta generala: nu exista "doar biodisel si atat". Exista motorina (cu diferite procente de sulf) si biodiesel (adica motorina + ulei vegetal). Poate fi ulei de rapita, de floarea soarelui, sau altele.

@chelukame

Am citit ce scrie in pdf si pe scurt concluzia nu este ca biodieselul este rau iar motorina buna. Nicidecum. Sau facut aceste teste independete la un anumit numar de ore de functionare al motoarelor cu motorina si cu biodiesel (in raport de 1/2). Dupa ce motoarele au fost folosite cum ziceam un anume numar de ore, au fost descompuse pentru concluzii. Inteleg bine germana si pot sa iti spun ca aceste concluzii mi s-au parut destul de obiective, iar cei care le-au facut nu au prezentat decat riscurile care pot sa apara in cazul folosirii biodieselului, insotite de poze.

Last edited by iulian2476; 24-08-10 at 16:34.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 18:46   #34
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Pai poza asta nu are relevanta din moment ce nu e facuta la o statie din Romania. La noi se plateste in ron, nu in euro. Ai spus ca bagi de la 45000 km pana acuma mai mereu biodiesel. Pai nu stii cat e pretul la biodiesle din moment ce bagi asa de des? Ciudat lucru dar nu prea te cred ca folosesti biodiesel de la 45 000 km pana la 138000 km cum ai afirmat, din moment ce nu cunosti pretul acestui combustibil. Ai luat poza de pe Google?
Din ce scrie la pompa in poza atasata rezulta 1 l biodiesel ceva mai putin de 1 euro. Deci destul de scump.
Iar biodiesel asta inseamna: motorina amestecata cu ulei vegetal intr-un anume raport. Nu exista biodiesel compus doar din ulei vegetal. Astea sunt aiureli. Pentru ca sa bagi doar ulei comestibil in rezervor trebuie facute modificari motorului.
https://www.youtube.com/watch?v=gtz9-PbQzMI
Pentru cultura ta generala: nu exista "doar biodisel si atat". Exista motorina (cu diferite procente de sulf) si biodiesel (adica motorina + ulei vegetal). Poate fi ulei de rapita, de floarea soarelui, sau altele.

@chelukame

Am citit ce scrie in pdf si pe scurt concluzia nu este ca biodieselul este rau iar motorina buna. Nicidecum. Sau facut aceste teste independete la un anumit numar de ore de functionare al motoarelor cu motorina si cu biodiesel (in raport de 1/2). Dupa ce motoarele au fost folosite cum ziceam un anume numar de ore, au fost descompuse pentru concluzii. Inteleg bine germana si pot sa iti spun ca aceste concluzii mi s-au parut destul de obiective, iar cei care le-au facut nu au prezentat decat riscurile care pot sa apara in cazul folosirii biodieselului, insotite de poze.
Nu are nici un rost sa ma chinui sa iti dovedesc tie ca merg cu biodiesel de 45.000 km....te asigur ca poza e cat se poate de reala si e a mea....
Referitor la pretul biodieselului.....difera ......nu iti pot spune exact un pret....cert e ca e mai ieftin ca motorina.Nu prea ma intereseaza acest aspect.......deci nu vad de ce l-as lua in considerare....
Cand mai vorbesti...si cand aduci acuze cuiva......asigura-te inainte.

Na uite ca am gasit si poza cu mine si cu pompa...Tare nu?...am ajuns sa pun poze cu mine si cu pompe de biodiesel pe forum sa ma creada toti minunatii .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1446.JPG
Views:	342
Size:	1.93 MB
ID:	1624334   Click image for larger version

Name:	IMG_1448.JPG
Views:	376
Size:	1.94 MB
ID:	1624335  
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 19:34   #35
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by mikafly View Post
am ajuns sa pun poze cu mine si cu pompe de biodiesel pe forum sa ma creada toti minunatii .
si n-ai gasit 10 centi sa iei un BIC ????

amicu' iulica e ca toma necredinciosu, nu ai vazut ca el e convins ca biodisel=diesel+ulei vegetal?
beck is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 20:58   #36
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by beck View Post
si n-ai gasit 10 centi sa iei un BIC ????

amicu' iulica e ca toma necredinciosu, nu ai vazut ca el e convins ca biodisel=diesel+ulei vegetal?
Nu am mai avut bani de BIC.....ißam bagat pe toti in biodiesel..... )
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 00:42   #37
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post

Pentru cultura ta generala: nu exista "doar biodisel si atat". Exista motorina (cu diferite procente de sulf) si biodiesel (adica motorina + ulei vegetal). Poate fi ulei de rapita, de floarea soarelui, sau altele.
Stii, daca dadeai un mic search pe google vedeai ca :

Quote:
Blends of biodiesel and conventional hydrocarbon-based diesel are products most commonly distributed for use in the retail diesel fuel marketplace. Much of the world uses a system known as the "B" factor to state the amount of biodiesel in any fuel mix:
100% biodiesel is referred to as B100, while
20% biodiesel is labeled B20
5% biodiesel is labeled B5
2% biodiesel is labeled B2
si

Quote:
Biodiesel can also be used in its pure form (B100), but may require certain engine modifications to avoid maintenance and performance problems
si ca tot vorbeam de common rail

Quote:
New extreme high pressure (29,000 psi) common rail engines have strict factory limits of B5 or B20 depending on manufacturer.
si de folosirea pe scara larga

Quote:
In 2005, Chrysler (then part of DaimlerChrysler) released the Jeep Liberty CRD diesels from the factory into the American market with 5% biodiesel blends, indicating at least partial acceptance of biodiesel as an acceptable diesel fuel additive.In 2007, DaimlerChrysler indicated intention to increase warranty coverage to 20% biodiesel blends if biofuel quality in the United States can be standardized
Quote:
Starting in 2004, the city of Halifax, Nova Scotia decided to update its bus system to allow the fleet of city buses to run entirely on a fish-oil based biodiesel. This caused the city some initial mechanical issues but after several years of refining, the entire fleet had successfully been converted.
Quote:
British Train Operating Company Virgin Trains claimed to have run the world's first "biodiesel train", which was converted to run on 80% petrodiesel and only 20% biodiesel, and it is claimed it will save 14% on direct emissions.
Quote:
The Royal Train on 15 September 2007 completed its first ever journey run on 100% biodiesel fuel supplied by Green Fuels Ltd. His Royal Highness, The Prince of Wales, and Green Fuels managing director, James Hygate, were the first passengers on a train fueled entirely by biodiesel fuel. Since 2007 the Royal Train has operated successfully on B100 (100% biodiesel).
Quote:
Also in 2007 Disneyland began running the park trains on B98 biodiesel blends (98% biodiesel). The program was discontinued in 2008 due to storage issues, but in January 2009 it was announced that the park would then be running all trains on biodiesel manufactured from its own used cooking oils. This is a change from running the trains on soy-based biodiesel.
Quote:
A law passed under Massachusetts Governor Deval Patrick requires all home heating diesel in that state to be 2% biofuel by July 1, 2010, and 5% biofuel by 2013.
Sursa : Wikipedia
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 22:58   #38
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bio-diesel

@mikafly

Minunatule, faci plinul in Germania si fugi inapoi in Tulcea sau cum? Tu nu vezi ca sunt poze din Germania si nu din Tulcea, de unde esti tu? Esti un laudaros si atata tot. Chiar asa ne iei de fraieri? Stai linistit ca nu te crede nimeni oricum. Nu ai facut conversia euro leu si numai stii cat era cursul cand ai bagat tu acolo in Germania, de asta nu poti spune cat e pretul biodieselului in Romania.

Last edited by iulian2476; 25-08-10 at 23:26.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 11:36   #39
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Bio-diesel

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
@mikafly

Minunatule, faci plinul in Germania si fugi inapoi in Tulcea sau cum? Tu nu vezi ca sunt poze din Germania si nu din Tulcea, de unde esti tu? Esti un laudaros si atata tot. Chiar asa ne iei de fraieri? Stai linistit ca nu te crede nimeni oricum. Nu ai facut conversia euro leu si numai stii cat era cursul cand ai bagat tu acolo in Germania, de asta nu poti spune cat e pretul biodieselului in Romania.
Iar tu esti un penal obosit daca faci asemenea afirmatii.....laudaroasa e ......stii tu cine.Esti mai prost decat prevede legea,amice...vorbesti fara sa gandesti.
Ti-am spus ca nu ma intereseaza cat e pretul....si ma doare undeva cat e pretul in Romania...pt ca nu stau in Romania acum.....dar creierul tau mai mic decat o nuca.......ce sa-i faci.....te rog sa nu ma mai acuzi de minciuna.......fraier coclit ce esti.
mikafly is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -