Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-04, 22:46   #1
hook

 
hook's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 38
Member of:
[4Tuning International]
Default despre bmw uri!!!!!

buna am si eu o intrebare poate ma ajuta si pe mine cineva care se pricepe mai bine ca mine:am un bmw e36 si de curand mi am cumparat niste arcuri de la firma FK germania si scrie ca iti coboara masina cu aprox:40mm,acum intrebarea mea este trebuie sa imi cumpar si alte telescoape pt aceste arcuri sau nu,multi prieteni mi au spus ca da trebuie sa imi cumpar alte telescoape sport dar nu stiu ce fel, poate ma ajuta cineva sa ma descurc.si o a doua intrebare cine stie cum pot da planetarele de la bmw jos are un surub in stea cu 12 ganguri,dar nu vad de unde as gasi o asa cheie?poate ma ajuta cineva si cu asta
va multumesc si astept ajutorul vostru
Attached Images
File Type: gif anim1_312.gif (18.7 KB, 21 views)
hook is offline   Reply With Quote
Old 27-12-04, 03:51   #2
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

in legatura cu arcurile....le poti monta daca ai telescoape originale....masina o sa fie rigida joas....singura problema o sa fie daca ai jante mai late de 8zoll si pe 17....sau 16 si 9zoll ca o satzi frece in spate in contraaripa.......

cel mai bine e sa ai telescoape pe gaz....si arcuri sport ..daca nu vrei sa iti cada dintii ...ca pe drumurile noastre e cam naspa cu toata suspensia sport....

la planetara..nu stiu ce cheie trebe...eu am rupt o planetara si mi-a schimbato la service...in cateva ore.....dute la un service ca au aia chei....doar nu vrei sa montezi singur..
__________________
j
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 20-01-05, 15:07   #3
Pacatosu

Stage 4
 
Pacatosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 215
Member of:
[PORSCHE]
Default

la planetara nu se foloseste o cheie. sint suruburi cu cap de TORS
torsurile sint ca inbusurile numai ca il loc sa aiba capul in hexagon il are compus din dintisorii aia care trebuie sa intre in capul de surub.
Se foloseste usor cu un crichet si cu o tubulara de 10 in care bagi torsul.
sint mai multe dimenisuni de torsuri unele mai mici cu care poti sa folosesti tubulara de 10 si altele mai mari la care se foloseste o tubulara de 12. Intr-o trusa de torsuri o sa gasesti 2 adaptoare ...amandoua se potrivesc cu patratul de la orice crichet. Un mecanic mai avansat si care lucreaza mai multe marci e imposibil sa nu aiba o trusa d`asta .
Pacatosu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 08:55   #4
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re:

torX, nu torS.

evident ca-ti trebuie amortizoare mai scurte, altfel o sa le distrugi din prima zi. in special daca arcurile sint cu 40mm (si probabil 60 pe spate)
guest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -