Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-12, 11:35   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Salutare tuturor.
O intrebare vreau sa adresez celor in masura sa dea un raspuns concret. Cu ce sa curat DPF-ul unu Fiat Doblo de 1.3 infundat bine de tot. L-am prins azi dimineata pe taica-miu cum se pregatea sa bage niste sarme subtiri de otel sa-l desfunde ca pe canalizare. A cumparat otet si triumf de ala care face aragazu ca nou, a pus in filtru si a lasat aseara sa se moaie, da vazand ca azi dimineata nu s-a muiat deloc vroia sa faca treba cu sarmele.
Care e cea mai buna solutie?
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 14:39   #2
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Quote:
Originally Posted by 03HNO View Post
Salutare tuturor.
O intrebare vreau sa adresez celor in masura sa dea un raspuns concret. Cu ce sa curat DPF-ul unu Fiat Doblo de 1.3 infundat bine de tot. L-am prins azi dimineata pe taica-miu cum se pregatea sa bage niste sarme subtiri de otel sa-l desfunde ca pe canalizare. A cumparat otet si triumf de ala care face aragazu ca nou, a pus in filtru si a lasat aseara sa se moaie, da vazand ca azi dimineata nu s-a muiat deloc vroia sa faca treba cu sarmele.
Care e cea mai buna solutie?
regenerare daca mai merge .daca nu ai 2 solutii 1 cumperi altu nou,2 il saprgi si il scoti si din soft si ai terminat cu problemele
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 16:37   #3
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Daca nu stii cel mai bine e sa taci, daca e infundat rau regenerarea nu mai merge, de luat unul nou te rupe, scos site si anulat iar te costa. Acum iti spun din experienta, nu ca altii din auzite sau de la TV, il poti curata cu triumf, sau solutie concentrata de curatat motoare, ( oricum sa nu bagi sarme, perii in el ca ii spargi sitele ) ii bagi solutie il lasi sa se inmoaie si il speli bine cu apa, daca ai aparat cu presiune nu baga jetul prea aproape de site ca le spargi, repeti toata treaba de 2-3 ori pana iese apa curata, apoi il lasi sa se scurga il suflii cu aer comprimat si il pui la loc, ( eu m-am dus cu el la o spalatorie i-au bagat solutie si a iesit la funingine din el de ziceai ca-i soba, dar pana la urma l-au curatat ) apoi ideal ar fi sa dai o regenerare din tester, oricum daca deja ai eroare permanenta de DPF trebuie oricum sa o stergi cu testerul. Eu asa am facut si acum merge ok si s-a mers cu eroare de DPF si masina in safe mode aproape 10000 km si multi prosti mi-au spus ca filtru e dus, dar in final s-a dovedit ca vorbeau prostii, deci daca stii cum merge curatat.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 13:53   #4
meteorserv

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 30
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

METEORSERV--SOS FUNDENI 54 SECT 2 BUC --CURATA-DECOLMATEAZA-REGENEREAZA--PE LOC ORICE FILTRU DE PARTICULE --PARTENER -ROSNOL GROUP -OLANDA-LIDER IN MATERIE--LA NOI VA FUNCTIONA NORMAL ORICE DPF/FAP ---PT REL 0721956433---SEF SERV EVACUARI-- MAI MULTE--PE WWW.FILTREPARTICULE.AAZ.RO
meteorserv is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:55   #5
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

multumsc pt raspunsuri. am bagat triumf in el, dar nu a iesit nimic malos... apa apoi iesea curata. am bagat in el si nitrodiluant. a mai iesit cate ceva, apoi iar clatit. s-a stins indicatorul de la dpf din bord dar ceva tot nu merge bine ca sta aprins martorul de la motor. dupa un egr schimbat degeaba zic eu si multe drumuri la un service aici in BT cu problema inca nerezolvata, maine dimineata masina pleaca la reprezentanta in SV, poate ii dau ei de cap
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 10:26   #6
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
Daca nu stii cel mai bine e sa taci, daca e infundat rau regenerarea nu mai merge, de luat unul nou te rupe, scos site si anulat iar te costa. Acum iti spun din experienta, nu ca altii din auzite sau de la TV, il poti curata cu triumf, sau solutie concentrata de curatat motoare, ( oricum sa nu bagi sarme, perii in el ca ii spargi sitele ) ii bagi solutie il lasi sa se inmoaie si il speli bine cu apa, daca ai aparat cu presiune nu baga jetul prea aproape de site ca le spargi, repeti toata treaba de 2-3 ori pana iese apa curata, apoi il lasi sa se scurga il suflii cu aer comprimat si il pui la loc, ( eu m-am dus cu el la o spalatorie i-au bagat solutie si a iesit la funingine din el de ziceai ca-i soba, dar pana la urma l-au curatat ) apoi ideal ar fi sa dai o regenerare din tester, oricum daca deja ai eroare permanenta de DPF trebuie oricum sa o stergi cu testerul. Eu asa am facut si acum merge ok si s-a mers cu eroare de DPF si masina in safe mode aproape 10000 km si multi prosti mi-au spus ca filtru e dus, dar in final s-a dovedit ca vorbeau prostii, deci daca stii cum merge curatat.
nu te supara dar esti retard
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 11:56   #7
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Exista si solutii speciale de curatat, parca un produs se numea ceva de genu TULIP...cauta mai multe informatii pe forumurile de afara.
kathalin is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 12:37   #8
meteorserv

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 30
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

LA METEORSERV SOS FUNDENI 54 SECT 2 BUC ****FIRMA SPECIALIZATA IN CURATAREA SI REGENERAREA FILTRELOR DE PARTICULE ATIT DEMONTATE CU ***METEOR DPF CLEAN MACHINE*** /cea mai performanta masina de curatat DPF/FAP /****CAT SI DIRECT PE MASINA ***CU TORALIN DPF CLEAN MACHINE ***FOLOSIM SOLVENTI * **NANOMOLECULARI ***DE ULTIMA GENERATIE *****CURATARE GARANTATA ***CELE MAI BUNE PRETURI DIN TARA GARANTAT ****PT REL TEHNICE **PRETURI SI PROGRAMARI 0721956433 SEF SERV EV ADRIAN BERTEA SAU www.filtredeparticule.ro www.tobeauto.ro
meteorserv is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 08:19   #9
meteorserv

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 30
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

### METEORSERV###DETINATORUL ***METEOR-DPF CLEAN MACHINE***-CEA MAI NOUA TEHNOLOGIE IN MATERIE -- REPARA -CURATA-REGENEREAZA-INLOCUIESTE -ORICE FILTRU DE PARTICULE PE LOC LA CEL MAI BUN PRET****ATAT PE MASINA CAT SI CU DEMONTARE ***FILTRELE DEMONTATE FIIND TRIMISE PRIN CURIER ***LA ADRESA SOS FUNDENI 54 SECT 2 BUC ---PARTENER--****TORALIN GROUP -GERMANIA--***ROSNOL GROUP OLANDA-***-B.G. INTERNATIONAL-S.U.A---***-MASTERCARE--GERMANIA--LIDERI MONDIALI IN MATERIE---SANTEM SINGURA FIRMA CARE FACE DECOLMATARE MECANICA (DILATAREA CAILOR DE FLUENTA A AERULUI IN DPF -asfel masina va functiona normal fara nici o modificare DE SOFT SAU MECANICA PRESIUNEA SI TEMPERATURA IN DPF/FAP FIIND NORMALE)----DEASEMENEA LA NOI GASESTI ORICE FILTRU DE PARTICULE DE SERIE SAU AFTERMARCHET LA CEL MAI BUN PRET GARANTAT---PENTRU A EVITA PROBLEMELE CU- DPF - VA RECOMANDAM APLICAREA PERIODICA -LA INDRUMAREA NOASTRA - A KITULUI *** TORALIN--*** ROSNOL SAU B.G --CU REZULTATE FOARTE BUNE -------### PERSONAL INSTRUIT DE PARTENERI ### - NU PREZENTAM DETALII TEHNICE GENERALE - CLIENTUL VA FI INFORMAT TEHNIC SI PRETURI PENTRU MASINA SA LA TEL -0721956433- SEF SERV EVACUARI - ADRIAN BERTEA-******** LUCRARILE SANT INSOTITE DE -FISA TEHNOLOGICA-
meteorserv is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 16:04   #10
meteorserv

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 30
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

probleme cu saturatia filtrului de particule? filtru de particule sau catalizator infundat ? masina d vstra este limitata ca putere ? oricare din aceste probleme le rezolvati la METEORSERV bucuresti FIRMA SPECIALIZATA IN CURATARI -REGENERARI DPF/FAP - ESTE SINGURA FIRMA DIN TARA CARE ILOCUIESTE ELEMENTUL FILTRANT LA DPF-uri SI CATALIZATORI PT AUTOTURISME , AUTOUTILITARE , CAMIOANE , UTILAJE pt detalii si contact accesati www.meteorserv.ro sau www.filtredeparticule.ro
meteorserv is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 23:58   #11
N.e.K
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Salut, stiu cum e cu dpf la doblo ai doua solutii: . Il cureti bine, bagi n-spe mii de solutii in el pana se curata si poate o sa iti mai mearga un timp sau nu...ori ii spargi sitele si mergi la cineva sa il dezactiveze din soft, ai numai de castigat daca faci asta, si nu o sa mai ai nici o problema pe viitor. Iti recomand a doua varianta.
  Reply With Quote
Old 16-10-14, 16:49   #12
vid40

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 4
Default Re: Curatare filtru particule dat jos de pe masina

Meteorserv, dupa pozele "instalatiilor profesionale" de curatare, voi spalati filtrele cu detartrant Nufar...
vid40 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -