Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-01-07, 18:52   #1
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default zgomot ciudat la logan

salut baieti! eu am un logan de 1.4 de vreo 8 luni.am sesizat un zgomot ciudat in relanti, dupa ce o forjez putin(ma duc in turatii pana la 6000).dar cu ambreaju calcat dispare zgomotul. ce poate fi? cutia face asta cand se incalzeste? poate uleiul din cutie?! chiar nu stiu ce poate fi! ce ziceti? ce poate fi? multumesc anticipat. bafta!
__________________
ai o masina?, dai blana!
83_BND is offline  
Old 29-01-07, 18:57   #2
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: zgomot ciudat la logan

Pai depinde cand face asa.La rece ? Dupa ce o alergi ? Vreun beculet ceva pe la ulei se aprinde acolo ? Ai verificat nivelul la ulei ? Ce fel de zgomot e ca o bataie asa ? O bataie mai ca un tacanit sau mai dura asa ?
tarnafes is offline  
Old 29-01-07, 19:05   #3
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default

dupa ce o alerg cu turatii maxime, totu e ok in bord, temp, uleiu,catalizatoru...
nivelu de ulei la motor e ok.la cutie nu stiu...
e o bataie ca la diesel asa..

Quote:
Originally Posted by PANDA1984 View Post
fra eu iti dau un sfat practic si usor de facut!primu lucru du laganu departe de oras sa nu fie lume in preajma si incendiazal sa lasal acolo dupa ce arde!)
tu ce masina ai mah?oricum mersi pot sfat

Last edited by lascarica; 31-01-07 at 21:23.
83_BND is offline  
Old 29-01-07, 19:15   #4
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: zgomot ciudat la logan

Bataie ca la diesel.Tachetii.Dute la un mecanic sa iti regleze tachetii.
A si ca un sfat cat se poate de amical...NU te mai du in turatii asa mari cu o dacie de 1.4 E inuman.Nici nu inteleg de ce sa turezi asa o masina dar in fine.

Last edited by tarnafes; 29-01-07 at 19:18.
tarnafes is offline  
Old 29-01-07, 19:37   #5
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: zgomot ciudat la logan

daca cu ambreiajul calcat dispare bataia, atunci SIGUR e de la cutia de viteze.
daca ar fi de la tacheti, s-ar auzi si cand ai ambreiajul calcat.
OltcitPower is offline  
Old 29-01-07, 19:38   #6
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: zgomot ciudat la logan

Quote:
Originally Posted by tarnafes View Post
Bataie ca la diesel.Tachetii.Dute la un mecanic sa iti regleze tachetii.
A si ca un sfat cat se poate de amical...NU te mai du in turatii asa mari cu o dacie de 1.4 E inuman.Nici nu inteleg de ce sa turezi asa o masina dar in fine.
de la tacheti ar trebui sa se auda tot timpu, netinand cont de temperatura motorului.si oricum e in garantie inca 2 ani si ceva! dar de ce nu face si cu ambreaju calcat?!
83_BND is offline  
Old 29-01-07, 19:44   #7
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: zgomot ciudat la logan

poate fi boltzul rulmentului de presiune(daca imi aduc aminte bine). Ideea e ca e de la cutia de viteze, si trebuie data jos cutia
la mine era iesit de jumatate, si facea ca un diesel care bate in draci(de fapt mai mult de atat), atunci cand nu aveam ambreiajul apasat.
OltcitPower is offline  
Old 29-01-07, 19:54   #8
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Default Re: zgomot ciudat la logan

aoileu. nasol daca e de la cutie. asa repede? dar de ce nu face si cand e rece motoru?
asa imi facea si dacia 1310 din 98, de noua, si aia de la DACIA cica asa e lotul de dacii, dar nu e problema. si adevaru ca a tinut 8 ani pana am vanduto, anu trecut!
83_BND is offline  
Old 29-01-07, 20:46   #9
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: zgomot ciudat la logan

mda.. dar nu stii daca ii mai tine si lu ala caruia i-ai vandut-o
i-ai dat turatii,nu te-ai incurcat..
du-o la service, dar nu le spune k ai dat chiar asa de tare in ea..
zi k domle..tzacane ceva la ea ..nush ce..
sebaaa is offline  
Old 30-01-07, 09:33   #10
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: zgomot ciudat la logan

rulmentul de presiune cred ca are vreo boala nu este ceva grav, dar este foarte enervant
te duci la service si o sa iti spuna ei acolo sigur ce e, si daca e asa cred ca il schimba pe garantie
succes
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
Old 31-01-07, 09:10   #11
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: zgomot ciudat la logan

Quote:
Originally Posted by 83_BND View Post
e o bataie ca la diesel asa..
stai fara grija..si eu pateam la fel.baietii de la service au spus ca e ok si ca nu are nimic. eu aveam logan 1.6
p3rv3r5ul is offline  
Old 31-01-07, 12:18   #12
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Default Re: zgomot ciudat la logan

Quote:
Originally Posted by 83_BND View Post
salut baieti! eu am un logan de 1.4 de vreo 8 luni.am sesizat un zgomot ciudat in relanti, dupa ce o forjez putin(ma duc in turatii pana la 6000).dar cu ambreaju calcat dispare zgomotul. ce poate fi? cutia face asta cand se incalzeste? poate uleiul din cutie?! chiar nu stiu ce poate fi! ce ziceti? ce poate fi? multumesc anticipat. bafta!
Dupa cum zicea cineva mai sus Stai Linistit
Loganu meu de nou are zgomotul pe care l ai descris si acum are 8 luni si are acelasi zgomot si inca vreo 2 logane pe care am lucrat aveau acelasi sindrom si n a crapat la nici unu nimic .
Flow is offline  
Old 31-01-07, 13:51   #13
83_BND

Stage 2
 
83_BND's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 51
Smile Re: zgomot ciudat la logan

e bine ca m-ati mai linistit! deci mai sunt si alte loganuri cu aceeasi problema, sa zic asa. oricum o sa o las mai incet cu turatiile ridicate ca nu cred c-ai face bine ,cu toate ca ma cam rama cateodata sai dau. Vreau sa ma duc si la garantie sa le zic asa in mare despre cei vorba, si sa vad reactia lor!
oricum mersi baieti pt sfaturi! bafta si fara evenimente neplacute!
83_BND is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -