Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-11, 20:32   #1
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default problema spate renault megane 1

s-a lasat de spate , nu mai lansau amortizoarele deloc , am mers la service , mi-au spus ca am amortizoarele defecte, le-am schimbat , dar acum parca tot e lasata de spate masina fata de cum era inainte de defectiune cauciucuri 185/60/r14si inainte si dupa defectiune (acum intre roata si aripa e o distanta de2 cm ), dar lanseaza amortizoarele . as vrea sa stiu la voi cat e distanta dintre cauciuc si ariapa ? cum se manifesta problemele cu bara stabilizatoare ?
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 12:18   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema spate renault megane 1

Nu cunosc puntea spate la megane 1 dar am cautat putin pe net si am gasit un tutorial pentru laguna 1,cauta pe google "garda prea joasa" si primul link(de pe forumul reno) iti arata poze cu puntea;daca e ca aia,in pricipiu pe langa amortizoare noi(care atenueaza socurile) ai nevoie sa ridici masina de spate,si asta se face umbland la barele de torsiune(in pozele de acolo se vede ce si cum se face ca sa le scoti si nu cred ca e asa greu...)
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 13:17   #3
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: problema spate renault megane 1

ms pt raspuns !!!
asa e si la mine , acum nu am inteles cu ridic garda masinii. scot bara de torsiune si ce fac ?sau doar o strang de acolo ? Sarbatori fericite !
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 13:24   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema spate renault megane 1

Dupa ce ridici masina pe capre,fix inainte sa scoti barele de tot(cand incep ele sa se miste) iti iei doua puncte de reper pe fiecare parte a masinii(intre aripa si centrul butucului,sau vezi tu,dar sa fie aceleasi pe ambele parti!)
dupa care scoti barele de torsiune,le cureti de rugina canelurile,mai ales daca sunt ruginite,le dai cu vaselina ,apoi cobori putin bratele cu 1-2cm fata de cum erau initial cand ai masurat(pui sub ele ceva caramizi,cricuri,orice numa sa stea fixe la distanta aleasa,si bagi inapoi barele de torsiune;bineinteles ca n-or sa intre fix in pozitia in care le-ai scos si va trebui sa le rotesti putin stanga sau dreapta pana intra,uneori ajuta sa misti putin si de brat in sus,important este sa intre pe ambele parti cam la fel de usor,ca sa iti iasa apoi inaltimea egala . Are sens ce spun?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 13:48   #5
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: problema spate renault megane 1

acum am inteles care e faza cu ele . nu intelegeam cum actioneaza ele . cred ca marti voi face aceasta operatiune si sper sa reusesc . deci intre capatul bratului si al barii de torsiune e ceva "gen pinioane" nu ?
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 13:51   #6
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: problema spate renault megane 1

tre sa las garda in acelasi timp pe ambele parti ? ?
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 14:11   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema spate renault megane 1

Adica in aceeasi zi te referi?asa ar fi ideal :P lasi bratele mai jos cu 2cm de exemplu pe ambele parti,bagi barele de torsiune pui rotile si lasi masina pe roti,sa vezi daca inaltimea pe ambele parti e la fel,daca nu este,ridici masina pe capre,si pe partea unde vrei sa fie mai sus sau mai jos,scoti bara si in loc 2cm sau cat ai masurat initial intre repede,pui acum mai mult mai putin si pozitionezi iar bara de torsiune sa intre in brat,iar lasi masina pe roti :P pana iti iese
acum,perfect identic pe ambele parti e greu,dar un 4-5mm nu e o diferenta exagerat de mare incat sa te faca sa freci toata ziua barele de torsiune :P
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 14:37   #8
claudiu19898

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 137
Default Re: problema spate renault megane 1

multumesc ! acum ramane sa ma apuc de treaba si sa revin cu intrebari sau sa anunt ca am reusit .
claudiu19898 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 15:49   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: problema spate renault megane 1

Ce sa zic,spor la treaba si foloseste cu incredere spray degripant!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -