Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-04, 00:12   #1
titus

Stage 1
 
titus's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 24
Default probleme cu hidramata asta ...

sal`tare am si eu o mica \"problema\" daca se poate numi asa . mi-am cumparat de curand un mercedes c 180 din 1995 hidramat , nemai avand pana acum o hidramata si nestiind daca este normal sau nu ce se intampla,ma cam supara atunci cand skimba din treapta 1 in a 2a imi da un \"sut\" cam puternic si se aude un clåncånit exact cand skimba....este normal pt hidramate sau trebuie sa ma duc sa vada un mecanic despre ce e vorba ?
titus is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 00:18   #2
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Schimbarea la hidramata se face foarte lin, daca spui ca bruscheaza (si mai face si zgomot) la schimbarea de treapta sigur ceva nu e in regula. Du-te si vezi ce are, dar mare grija la ce mecanic te duci, ca o hidramata e mult mai complexa decat o manuala.
__________________
Opel Kadett GSi 2.0 87\'

I am kept in place by G-forces, not seatbelts.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 03:03   #3
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

hmm gsi are dreptate poate sa fie ceva la cutie dar nu neaparat cati km are masina??
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 03:42   #4
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

cam grav daca un Benz din 95 da astfel de probleme.......si eu am ceva socuri de la cutie, dar e normal avand in vedere varsta masinii, km si tipul de uzura pe care l-a avut....si la mine zgmot nu face.......

vezi cat de tare face zgomot si cat de tare e shocul, pt ca s-ar putea sa nu mai aiba viatza lunga cutia.......si sa schimbi cutia asteaptate la cel putin 1500$.........hidramatele nu-s ca manualele, sa poti sa le \"repari\".....s-a stricat, o schimbi.....
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 16-01-04, 11:37   #5
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

daca sar putea sa ai nevoie de cutie sami spui ca poate te pot ajuta
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-04, 18:54   #6
titus

Stage 1
 
titus's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 24
Default

catalin eu sper sa nu am nevoie de cutie kiar nu ma dau banii afara din casa :P cat despre masina .. eu sunt al treilea proprietar ,primu care a luat-o de la reprezentanta a fost un mos din nemtia care avea 70 de ani cand a vandut-o ) iar in tara fost bagata in 2000 sunt al doile proprietar aici... in fine masina are 110.000 km zgomotul si socul nu sunt prea tari,dar se simt si nu-mi place .. ink ceva,mi-a spus cineva ca s-ar putea sa fie din cauza uleiului de la cutie care trebuie skimbat,posibil sa fie asta cauza
titus is offline   Reply With Quote
Old 22-01-04, 19:33   #7
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

ba ce inseamna hidramata?cutie manuala?(cumva?) nu dealta da sa nu mor si ieu asa prost
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-04, 19:40   #8
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Cutie automata la care schimbarea se face printr-un sistem hidraulic .
GSi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-04, 06:24   #9
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"titus\"
catalin eu sper sa nu am nevoie de cutie kiar nu ma dau banii afara din casa :P cat despre masina .. eu sunt al treilea proprietar ,primu care a luat-o de la reprezentanta a fost un mos din nemtia care avea 70 de ani cand a vandut-o ) iar in tara fost bagata in 2000 sunt al doile proprietar aici... in fine masina are 110.000 km zgomotul si socul nu sunt prea tari,dar se simt si nu-mi place .. ink ceva,mi-a spus cineva ca s-ar putea sa fie din cauza uleiului de la cutie care trebuie skimbat,posibil sa fie asta cauza
da , e foarte posibil, primul pas e sa faci o verificare a lichidului de cutie, si vezi daca pierde sau nu, culoare etc, poate sa faci un shcimbi de ulei de cutie vezi poate ajuta dar si asta e destul de scump..........eu sper sa n-ai probleme cu cutia, mai ales la 110 000km.......a mea are 216K si inca merge acceptabil(cutia).....si masina n-a mers decat prin oras(f*tere de cutie multa)
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 23-01-04, 15:07   #10
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

da stiu ca te deranjeza am avut si eu problemele mele cu cutia da incearca sai schimbi ulei din cutie dar nu prea cred sa fie de acolo vezi cand schimbi ulei sa te uiti atent se vezi daca se vede pilituri prin ulei daca da atunci ii clar cai stricat ceva asa a fost la mine
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -