Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-06, 01:08   #16
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: distributie & ambreaj

cum adica se curata noncontact ?
poti sa-mi explici te rog pe scurt procedeul ?
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-06, 02:02   #17
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: distributie & ambreaj

Quote:
Originally Posted by Toxic69 View Post
cum adica se curata noncontact ?
poti sa-mi explici te rog pe scurt procedeul ?

Adica folosind jet.Nu prin pensulare,stergere etc.De obicei folosesc spray de curatat contacte electrice ,sau in lipsa ,baie de diluant urmata de suflare cu aer comprimat.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 23:15   #18
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: distributie & ambreaj

Sarbatori Fericite Baieti Si La Anu Sa Avem Parte De Cat Mai Putine troubleshootinguri Si Multe Jante Pe 22 !
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 19:51   #19
myster1

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3
Default Re: distributie & ambreaj

salut!
si am un peugeot 106 si am avut acceasi problema la ea...am fost cu ea la mecanic si mi-a curatat "clapeta"...dar nu ma intreba care..nush unde vine..
la chestia cu uleiul din cutie..si-au cam bautut aia joc de tine...incearca un T90 si merge brici..eu acum pe timp de iarna am pus T80 sa fie un pic mai subtire si imi intra in viteza ca la passat...
sunt curios daca iti merge bine acum ca am dat comanda sa-mi schimb si eu distributia.
myster1 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 15:49   #20
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: distributie & ambreaj

la 5 merg la mecanic... revin cu mai multe detalii diseara!
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 17:41   #21
myster1

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3
Default Re: distributie & ambreaj

Quote:
Originally Posted by Toxic69 View Post
la 5 merg la mecanic... revin cu mai multe detalii diseara!
sal!...sa nu-mi zici ca acum te-ai dus la mecanic pentru aceeasi problema...ceva nu e in regula(ori masina are ceva mai mult de atat ori mecanicul e.....DUS)
mi-au venit si mie ieri distributia (role, curea, pompa de apa) si abia astept sa ma duc marti sa le schimb, am programare la ora 12. intentionez sa-mi curat sau daca este cazul si sa schimb filtrele si sa-mi curete tamburii pe spate si ....o verificare la directie...ultima data am schimbat un pivot.
tu ce ai facut?....iti mai oscileaza in relanti?...cand am citit pe forum ca de la debit metru sau filtre m-am si dus a doua zi la mecanic si i-am zis..a spus ca nu e de acolo...disper ca nu se aude rotund...sa nu mai spun ca mi s-a stricat busonul de la rezervor si nu se gaseste decat original pe comanda si ma costa 2,4 mil..un buson??!!!...najpa
myster1 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 20:39   #22
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: distributie & ambreaj

s-a rezolvat sunetul curelei de distributie pt ca era prea intinsa iar ambreiajul merge acum bine...ceva reglaje mai trebuiau facute.
oscilatia persista... tre sa mai mesteresc sa-i dau de cap.
am constatat ca garnitura de la baia de ulei scapa si burduful de la planetara e puscat doar ca nu-mi dau seama cum se schimba... prin presare ??? ca nu e prins cu coliere...

incerc sa te ajut eu cu un capac pt rezervor, da-mi un pm...

tu ce motor ai pe el ? din ce an ?

Last edited by Toxic69; 05-01-07 at 20:42.
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 20:49   #23
myster1

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3
Default

Quote:
Originally Posted by Toxic69 View Post
s-a rezolvat sunetul curelei de distributie pt ca era prea intinsa iar ambreiajul merge acum bine...ceva reglaje mai trebuiau facute.
oscilatia persista... tre sa mai mesteresc sa-i dau de cap.
am constatat ca garnitura de la baia de ulei scapa si burduful de la planetara e puscat doar ca nu-mi dau seama cum se schimba... prin presare ??? ca nu e prins cu coliere...

incerc sa te ajut eu cu un capac pt rezervor, da-mi un pm...

tu ce motor ai pe el ? din ce an ?
masina e fabricata in 97 inscrisa in '98..are motor HDZ 1124 cmc, 60CP, benzina...dar nu de capac era vb ci de buson...capacul se prinde de buson
la tine se simte in mers chestia cu oscilatia? sau te deranjeaza in vreun alt fel in afara de cum se aude in relanti?
daca vrei da-mi Id tau si putem vb mai mult pe mess
cu chestia cu burduful la planetara peugeotul il are mai tare...dar nici eu nu am vazut coliere la mine..ori se baga prin presare ori nush..acum nu stiu daca se gaseste si separat..totusi ar fi culmea sa cumperi o planetara cu totul pt un burduf..

Quote:
Originally Posted by myster1 View Post
masina e fabricata in 97 inscrisa in '98..are motor HDZ 1124 cmc, 60CP, benzina...dar nu de capac era vb ci de buson...capacul se prinde de buson
la tine se simte in mers chestia cu oscilatia? sau te deranjeaza in vreun alt fel in afara de cum se aude in relanti?
daca vrei da-mi Id tau si putem vb mai mult pe mess
cu chestia cu burduful la planetara peugeotul il are mai tare...dar nici eu nu am vazut coliere la mine..ori se baga prin presare ori nush..acum nu stiu daca se gaseste si separat..totusi ar fi culmea sa cumperi o planetara cu totul pt un burduf..
am mai observat ca uneori imi tremura bordul cand stau in relanti la semafor!...asta chiar nu mai stiu de unde sa fie...zici ca cine stie ce i se flutura..s-o fi slabit ceva...eu ma gandeam daca as putea sa-i pun niste jenti mai mari (14", 15") sa fie si ea mai inalta una, si merge motorul la viteza mai re mult mai putin turat
mecanicul zice ca daca fac asta ii dauneaza la directia. acum ma intreb: dar astia care le tuneaza si le fac de nu le mai recunosti la ei nu se mai strica nici o directie?

Quote:
Originally Posted by myster1 View Post
am mai observat ca uneori imi tremura bordul cand stau in relanti la semafor!...asta chiar nu mai stiu de unde sa fie...zici ca cine stie ce i se flutura..s-o fi slabit ceva...eu ma gandeam daca as putea sa-i pun niste jenti mai mari (14", 15") sa fie si ea mai inalta una, si merge motorul la viteza mai re mult mai putin turat
mecanicul zice ca daca fac asta ii dauneaza la directia. acum ma intreb: dar astia care le tuneaza si le fac de nu le mai recunosti la ei nu se mai strica nici o directie?
apropo ca mi-am adus aminte de burduful tau...stii ca ala e plin cu vaselina??..plus ca nu stiu daca il poti schimba tu pur si simplu..

Last edited by lascarica; 14-01-07 at 14:01. Reason: 3 posturi consecutive:(
myster1 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 21:01   #24
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: distributie & ambreaj

verificati mesajele private, ti-am lasat acolo idul meu de messenger... in stanga sus ai PRIVAT MESSAGES

pe viitor nu mai da POST REPLY de 10 ori, daca uiti ceva foloseste EDIT !
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 14:02   #25
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: distributie & ambreaj

Merci Toxic69- le-am unit eu,cred ca topicul se poate inchide. Daca e cazul si mai vrei sa adaugi ceva important,da-mi pm.
Numai bine,
lascarica is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -