Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-11, 10:44   #1
Accent Jobs

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1
Default Accent Jobs Belgia

Accent Jobs for People cauta pentru Belgia vopsitori, tinichigii, mecanici auto, vorbitori de lb. engleza sau franceza cu o experienta de minim 3 ani in domeniu. Asteptam CV-urile in lb. engleza sau franceza la adresa de e-mail accentjobs.be@gmail.com. Informatii suplimentare la nr.-ul de telefon 0264 33 33 55.
Accent Jobs is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 09:28   #2
ronaldschmidt

Stock
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 1
Default Re: Accent Jobs Belgia

O mana de belgieni pentru prima oara in viata mea, o mana de oameni, imi ofereau votul lor de incredere. Isi exprimau clar si fatis, fara pic de jena, ori confuzie, opinia ca aveau nevoie de mine. Cand cineva are nevoie de noi, riscam sa devenim aroganti. Pentru ca ne simtim puternici.
Asa ca atunci cand mi-au spus clar ca au nevoie de mine, aroganta mea mi-a intunecat mintea. Mi-am spus “Pai da…voi aveti nevoie de mine, pana acum si eu aveam nevoie de voi, dar iata ca acum si altii au nevoie de mine, iata ca acum sunt dorit peste tot, sunt atat de tare si de mare, incat ma duc unde vreau si fac ce vreau.Nu am incredere in voi, belgienilor, nu am incredere ca imi veti da contractual ala fix, ca voi lucre in fiecare zi, ca voi face ceea ce voi imi promiteti. Am incredere in ceilalti, din partea cealalta a Belgiei, pentru ca ei sunt romani. Si e normal sa am incredere in romani, nu?””
Ei bine, nu boule…nu este normal sa ai incredere in romani, poate ca nu este normal sa ai incredere in nimeni.
Pentru ca in partea cealalta a Belgiei, singurul lucru care ma astepta cu bratele deschise era dezolarea. Este dezolarea, disperarea,frica si o gramada de cacaturi frumos infasurate in promisiuni dulci pentru o viata si un job si mai si…Pentru cativa euro in plus, pentru o chirie putin mai ieftina, Ronald Schmidt care facea 170 de euro pe luna in Romania, si care ajunsese pe drumuri, acum nu mai era multumit cu 800 sau 900 de euro pusi deoparte, nu acum el vroia mai mult. Pentru ca el, devenise arogant…Si ce pret plateste el acum…
Interimul din Roeselare voit sau nu, a profitat de aroganta mea, care m-a aruncat in ignoranta si nestiinta, si asa toate combinate au dus la frumosul deznodamant de care ma bucur acum: am dat pasarea din mana pentru cioara de pe gard.
Romanii mei nu si-au tinut promisiunea, Ronald nu a inceput munca Luni asa cum I se spusese ca va incepe, Ronald a platit depozitul pentru noua camera, trebuie sa plateasca si chiria pe luna august, si din moment in moment, asteptam politistul sa vina sa verifice noua adresa. Eu si cu boul de Ronald…asteptam, politistul si un nenorocit de telefon de la un nenorocit de birou nenorocit de interim nenorocit care ne-a nenorocit de tot.
In doua zile am mancat de doua ori, am aprins tigare dupa tigare, m-am plimbat cu bicicleta, asteptand o masina sa ma arunce in portbagaj si sa termine cu gluma asta macabre pe care mi-am facut-o mie insumi.
Nu pot uita expresia de pe fata lui Jason, managerul de la Katona care imi spunea ca vineri voi semna un contract direct cu Katoen Natie, ce urma sa intre in vigoare dupa ce imi terminam cele 65 de zile, stipulate in contractul dintre Konvert Interim si Katoen Natie. Nu pot sa cred ca vineri nu m-am dus la munca, ci in schimb I am sunat pe toti din Antwerp sa le dau vestea ca Ronald pleaca in Roeselare, pentru ca doua romance i-au promis, de 1000 de ori inca, ca va lucra si va lucra in fiecare zi. Arsch…da de unde…?
“Stii Ronald, ce se intampla acum cu tine este doar un ghinion teribil, nu este vina noastra ca exista defectiuni la fabrica sic a au aparut chiar cand tu ai venit…”….Serios??
Si atunci de ce se bate cu pumnul in piept managerul de la interimul din Roeselare ca oricum in Antwerp nevorbind flamanda nu am sanse sa imi gasesc de munca, ca tot aici imi va gasi el de munca? D-le manager, poate nu intelegi engleza, dar eu aveam deja de munca acolo, si am parasite totul orbit de asigurarile dumitale si de tonul dumitale convingator pe care il aveai la telefon, cand joia trecuta ma somai sa ti dau un raspuns, daca vin sau nu, pentru a gasi un inlocuitor. Inlocuitor pentru ce, stimate manager Belgian, care pretinzi ca ai iubita din Romania si ca tu stii cum e la noi in tara? Inlocuitor, pe care sa l tii si pe el acasa? Esti serios cu mine, domnule manager sau esti doar o gluma de prost gust? Ori poate ai impresia ca Ronald Schmidt este doar un alt numar de dosar in sertarul dumitale, pe care il poti muta unde vrei tu, sau chiar arunca la gunoi?
Aproape 240 de euro pierduti pana in momentul asta. Oh, dar stiu ca pentru voi 240 de euro este un cacat. Pentru mine insa, 4 lei si 40 de bani, inseamna foarte mult. Pentru ca am venit in Belgia, ca fiecare euro pe care pot pune mana, trebuie sa pun mana pe el, intelegeti? Pentru ca fiecare euro pe care pot sa il bag in contul din banca, inseamna un minut mai aproape de renasterea mea. Acum, ceea ce imi faceti voi mie, inseamna 6 luni date inapoi din timpul meu.
S-a ajuns pana acolo incat proprietarul care mi-a inchiriat foarte greu camera in Roeselare a venit astazi la interim sa se intereseze personal ce dracu se intampla. De ce? Nu pentru ca pare a fi un om cu foarte multe legaturi in acest oras, si nu ma indoiesc ca este. Se vede pe el…ci pentru ca eu sunt o investitie pentru el. A investit in mine o camera. Pentru ca eu i-am cerut asta. Pentru ca locul in care ma trimitea interimul sa locuiesc era o bodega nenorocita, in care nu aveam nici macar ferestre in camera. Hai pe bune, nici macar lumina naturala nu pot avea in camera? Nu am fost privat de lumina solara niciodata, nici macar in cele mai groaznice vagauni in care am stat. Si m-am luptat sa il conving pe omul asta ca sunt legit. Ca Ronald nu este un sarlatan din Romania. Ca sunt un student, chiar daca nu student in Belgia. Ca sunt demn de incredere. Si astazi, a venit sa imi faca o vizita, si m-a gasit acasa. Asa ca am mers la interim…unde am ascultat aceleasi vrajeli. Defectiuni la fabrica, nu a venit transportul de materie prima, alti oameni stau acasa, cunoastem situatia lui Ronald, blab la bla….poloneza care le tine locul romancelor, vorbeste bine olandeza. Atat de bine, incat la un moment dat si omul meu, cat era de bine infipt in scaun, incepuse sa se clatine.”Daca pana dupa masa nu ai vesti bune, maine mergem si vorbim cu managerul asta de care mi-ai zis ca ti-a dat asigurari ca luni incepi munca” imi zice belgianul uitandu-se la mine.”Stiu ca e greu, dar nu castigi nimic daca te agiti acum, trebuie sa ramai calm.” M-am simtit ciudat ca tocmai el imi spunea asta. Nu imi dau seama daca incerca sa ma linisteasca pe mine sau pe sine insasi, dar investitia lui este in pericol la momentul acesta.
Ce inseamna sa fii un Interim? Inseamna sa iti pese. Inseamna ca in fiecare zi in care te trezesti si in fiecare seara cand te duci la culcare sa iti pui intrebarea: Ce puteam eu astazi sa fac pentru oamenii astia si nu am facut? Nu inseamna doar sa te duci la banca sa iti iei comisionul de pe cei pe care ai reusit sa ii arunci undeva, iar de restul sa te doara in cur. Inseamna, ca o promisiune, o asigurare pe care dumneata o faci catre mine, sa reprezinte mai mult decat un contract. Inseamna sa fie precum un juramant. Pentru ca daca dumneata nu livrezi ceea ce spui ca livrezi, eu nu am banii pe care trebuie sa ii am. Daca eu nu am banii, viata mea se poate schimba intr-o fractiune de secunda. Daca eu nu am banii, cineva nu va manca diseara. Cineva nu va avea unde sa doarma diseara. Asta inseamna sa fii Interim, stimabile manager, si stimati romani care lucrati in interimuri. Sunteti negustori de oameni, sau negustori de sclavi? Daca nu stiti 120% sigur ca exista acel loc de munca promis, si ca este valabil din data de, atunci nu puneti mana pe nenorocitul ala de telefon sa sunati omul, si sa-I dati peste cap intreaga randuiala. Nu stricati, ceea ce omul atat de greu a construit. Nu vindeti iluzii, nu aruncati oamenii cu capul inainte. Asta nu e baseball, stimate manager de interim, aici nu este vorba de cat de tare poti arunca mingea si cat de tare o poti lovi.
Iar pentru romanii sau romancele care lucreaza in interimuri, indiferent ca va tocmiti pentru romani, belgieni ori alta natie. Luati aminte de aici, si nu repetati greseala facuta de colegii vostri. Decat 100 de cazuri incheiata prost pe zi, mai bine unul singur dar incheiat bine. Poate ca banii vostri pentru vacanta in Ibiza se vor injumatati, dar cel putin daca aveti o constiinta, atunci imi place sa cred ca veti putea dormi noaptea linistiti, stiind ca ati facut tot ce a stat in puteri, si acum viata unei persoane ori a unei familii este schimbata in bine. Nu in rau!
Si pentru sfarsit o asigurare. Daca voi continua sa fiu tratat de acest interim ca o bucata de rahat, fiecare ziar din Cluj si Bucuresti, unde aveti locatii, cat si din Belgia, va primi o scurta istorie, un scurt e-mail. Si poate nu toti vor fi interesati, dar cativa tot vor fi. Si vor fi destui romani care vor afla de felul in care jucati d-voastra poker cu viata noastra! Adica la cacealma! Asta este o promisiune! O fac nu pentru mine, o fac pentru cei care vor veni dupa mine, si cu siguranta, se vor afla in aceeasi pozitie, ori chiar mai rau! Nu ma intereseaza de sutele de romani la care le-ati gasit de munca, dupa cum pretindeti. Ma intereseaza de cei foarte putini ori multi, pe care i-ati rupt din mediul lor cu nimic mai mult decat promisuni desarte. Si de astea suntem satuli!Pentru ce sunt eu vinovat sa platesc eu, iar pentru ce sunteti voi, atunci sa platiti voi!

Cu respect,

Un client roman!
P.S. Tocmai am primit vizita ofiterului de politie. Ieri mi-am depus actele la primaria din Roeselare, pentru schimbarea domiciliului din Antwerp in Roeselare, ocazie cu care am observat ca eram inca inregistrat pe adresa unde am locuit ca Erasmus in Antwerp.Ceea ce insemna ca acea adresa fiind valabila un an de zile, puteam sta linistit pana la anul in martie. Am renuntat si la acest avantaj, ca sa ma mut in Roeselare. Sa fie totul bine! Si totul e orice numai bine nu…
ronaldschmidt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -