Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-08, 07:46   #1
keyfan

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 110
Default Tinichigerie argon

Salut,
Caut si eu un tinichigiu bun, care sa lucreze numai in argon , in zona Bucuresti.Daca stiti pe cineva sariti si voi cu o recomandare.
Multumesc anticipat.
keyfan is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 19:51   #2
Svw t2
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 100
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tinichigerie argon

Quote:
Originally Posted by keyfan View Post
Salut,
Caut si eu un tinichigiu bun, care sa lucreze numai in argon , in zona Bucuresti.Daca stiti pe cineva sariti si voi cu o recomandare.
Multumesc anticipat.
nu sunt din bucuresti dar te intreb.. de ce numai cu argon,
sudura in MIG ( metal inert gaz) functioneaza cu argon si cu bioxid de carbon sau cu o mixtura din cele doua denumit cargol 13, sudura in argon se foloseste la otel (un pic mai pretentios) diferenta dintre argon si bioxid de carbon este ca argonul este mai uscat ca si gaz si nu exista riscu fisurilor, bioxidul este mai umed, dar la un sudor experimentat nu ar fi o problema daca nu are argon, depinde la ce iti trebuie sudura
Svw t2 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 21:01   #3
keyfan

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 110
Default Re: Tinichigerie argon

Quote:
Originally Posted by Svw t2 View Post
nu sunt din bucuresti dar te intreb.. de ce numai cu argon,
sudura in MIG ( metal inert gaz) functioneaza cu argon si cu bioxid de carbon sau cu o mixtura din cele doua denumit cargol 13, sudura in argon se foloseste la otel (un pic mai pretentios) diferenta dintre argon si bioxid de carbon este ca argonul este mai uscat ca si gaz si nu exista riscu fisurilor, bioxidul este mai umed, dar la un sudor experimentat nu ar fi o problema daca nu are argon, depinde la ce iti trebuie sudura
Salut,
Da.... in argon era un fel de a spune, ma refeream mai mult la un sudor care sa aiba instalatia de sudura adecvata si care sa stie meserie. Imi trebuie pentru elemente de caroserie, ideea este ca nu vreau sudura cu oxiacetilena, nu vreau sa "ard" tabla.
Stii pe cineva care se ocupa cu asa ceva?
keyfan is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 00:30   #4
Piovra1

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 42
Default Re: Tinichigerie argon

readuc la viata topicul acestea. se pare ca initiatorul nu a mai frecventat forumul de o vreme, dar cerinta este de actualitate.

imi poate recomanda cineva un tinichigiu care sa stie meserie si sa nu foloseasca autogen?
Piovra1 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 15:02   #5
Piovra1

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 42
Default Re: Tinichigerie argon

tinichigiu bun?
Piovra1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -