Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-14, 13:30   #1441
viespezz

Stage 3
 
Join Date: May 2012
Posts: 169
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Daca vrei sa nu le mai dai jos...mastic de parbriz. Dar asculta sfatul batranilor si nu incerca sa reinventezi mersul pe bicicleta
Nu vreau sa reinventez nimic ci sa invat.Sa inteleg ca daca refaci o piesa din fibra sau carbon de interior care are prinderi nu ii poti face prinderile in nici un fel sa arate ca cea originala?Cei care fac trimurile la volan din carbon doar le imbraca pe cele originale in carbon,nu le fac integral?
Nu o sa decupez prinderile de la alte trimuri pentru ca as strica o pereche de trimuri si sigur nu as nimeri perfect locul prinderilor si cu timpul daca vreau sa le mai dau jos s-ar putea sa cedeve prinderile si sa ramana prin flansa bord.
Nu o sa le lipesc cu nimic dupa cum am spus pentru ca o sa mai am nevoie sa umblu prin zona lor.
Deci pana acum sa inteleg ca nu prea se poate...
viespezz is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 19:24   #1442
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

De ce crezi ca trim-urile de carbon sunt asa scumpe? Nu pentru ca intra sute de metri patrati de carbon, sute de litri de rasina...ci pentru ca procesul in sine este unul laborios de confectionare a acelor prinderi. Incearca sa analizezi un trim de plastic. Acela este produs prin injectie. Cu carbonul nu poti face asta. Daca ar fi sa fac asa ceva din carbon, as incerca sa fac doua matrite: una pentru exterior si una pentru interior. La urma, dupa ce am obtinut piesele, ar urma lipirea. Dar aici ar interveni multe incercari de genul "trial and error" pana nimeresti exact pozitia prinderilor ca sa obtii un rezultat cat mai bun. Ca sa nu mai spun de metoda de lipire... Deci, nu e asa simplu.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-14, 17:12   #1443
Abp.Media

Stage 4
 
Abp.Media's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 205
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Am o bara si vreau sa scot locu de numar.... ii okey doar sa umplu toata zona cu fibra sau sa umplu cu plastic si dupa sa pun fibra 2 3 straturi?
Abp.Media is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 09:46   #1444
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by viespezz View Post
Adica vrei sa spui sa cumpar alte trimuri pe care sa le stric taindule prinderile si sa le lipesc la piesa de carbon?
Stiu ca nu este despre carbon threadul dar cum se fac prinderile la fibra banuiesc ca se pot face la fel si la fibra de carbon .

In continuare mai marii ai acestor materiale sunt rugati sa impartaseasca 1% din cunostintele lor.
nu ai cum sa reconstruiesti tu plasticele. lamineaza cu carbon si gata.
grosimea carbon lac nu trebuie sa fie mai mare de 2 mm.
carbonul are 0.2 restu lac sau rasina. uitate-te pe topicul meu sa vezi exemple
compozite is offline   Reply With Quote
Old 12-07-14, 10:09   #1445
abureL92

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 26
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Am si eu o intrebare legata de topicu asta...
Este cineva din Timis care s-a "jucat" cu asa ceva ?
abureL92 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-15, 11:29   #1446
chrissttian

Stock
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 2
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Sunt interesat sa fac un corp de fibra de sticla.

Este cineva din Bucuresti care il poate realiza contra cost?
Multumesc frumos.
0721.604.345
chrissttian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -