Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-11, 01:17   #1306
thel3g3nd

Stage 3
 
thel3g3nd's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 97
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dupa cateva ore de citit ori nu am gasit ori nu am mai vazut bine dar as vrea sa aflu ceva...
dupa aplicarea spumii poliuretanica pe bara si taierea ei la forma dorita cu ce se poate acoperii sa nu fie arsa/topita (spuma) de reactia dintre rasina si fibra??
thel3g3nd is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 08:43   #1307
valyh
VW Driver

Stage 5
 
valyh's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,047
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

peste spuma poti pune un strat de chit de finisaj, sau banda de hartie
valyh is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 12:36   #1308
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

spuma poliuretanica nu se topeste in contact cu fibra doar polistirenul expantat se topeste sall
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 22:15   #1309
B 88 URS

Stage 5
 
B 88 URS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,576
Member of:
[VW]
[Opel]
Exclamation Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Foarte interesant topicul si sfaturi utile.
Problema si dilema mea sta in felul urmator: de cand am cumparat masina, bara spate (poza atasata) pe ambele parti (stanga-dreapta) are niste "decupaturi", daca le pot spune asa, sa nu fiu 'vulgar' deoarece, posesorul anterior a avut atasat la bara o prelungire (care binenteles, in prezent nu o mai are), iar bara masinii arata cam ...asa, continuam. Ce i-as putea face, sa o remediez, sa ii fac o prelungire la bara astfel incat sa ma "contopesc" cu bara, sa ii dau un aspect mai comercial? Ulterior, fiind bara plastic, din cate am citit si vazut aici pe 4tuning, se curata, indeparteaza vopseaua (a fost data la pistol), degresat, aplicat chit pentru plastic, finisat, spritzvinuit, vopsit, lacuit. Am inteles bine?
Am inteles de la "quick_5hifter" ca fibra nu adera cu chitul, si trebuiesc date gaurele astfel incat sa ii permita sa adere, asta nu ar fi o problema, pentru ca imi permite bara sa ma intind cu minim 5cm pentru o 'imbinare' cat mai corecta.
Voi ce ma sfatuiti sa fac? Eventual daca puteti sa imi spuneti ca pasi, ce trebuie urmati pentru acest proces.
PS: mentionez ca doresc sa "re-fac" bara personal, nu am experienta, dar am vointa si un pic de imaginatie (de bun gust). Multumesc celor care au avut rabdarea sa imi citeasca post'ul


PS: Am atasat acelasi post si in topicul : Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon. M-am gandit ca poate voi afla de aici/acolo un raspuns cat mai bun, avand in vedere ca ambele topicuri vizeaza acest subiect. Multumesc si don't kill me daca am gresit fiindca am postat la ambele topicuri
__________________
Prezent : Vw Passat 1.9 Tdi Wagon - 321MHN
Ex : Polo 86c Coupe, Opel Astra F Coupe, Citroen Saxo
B 88 URS is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 17:39   #1310
astra sedan

Stage 5
 
astra sedan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 411
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut ,ma puteti ajuta cu cateva sfaturi .doresc sa imi evazez aripile spate ,am ceva ideii dar nimik sigur
POZA 1- asa arata aripa .vreau sa ii dau forma care este trasata .mam gandit sa tai partea care aste sub aripa (poza 2) cam din 5 in 5 cm .sa o intorc pe partea din fata, dupa care sa aplic fibra intre ele (poza 3) si rezultatul sa semene cu (poza 4).va rog sa imi spuneti daca aveti alte idei sau daca eu gresesc undeva .multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16032011(004).jpg
Views:	220
Size:	256.0 KB
ID:	1921168   Click image for larger version

Name:	16032011(003).jpg
Views:	215
Size:	231.3 KB
ID:	1921169   Click image for larger version

Name:	194.88.148.40.jpg
Views:	339
Size:	148.7 KB
ID:	1921170  

Click image for larger version

Name:	Bilder Maik 125.jpg
Views:	432
Size:	26.7 KB
ID:	1921171  
astra sedan is offline   Reply With Quote
Old 22-03-11, 07:48   #1311
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

foloseste spuma poliuretanica chit si fibra
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 22:21   #1312
shm3ny

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 665
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

este cineva pe aici din bucuresti care ar fi de acord sa ma ia ca "ucenic" ?
shm3ny is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 08:07   #1313
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by shm3ny View Post
este cineva pe aici din bucuresti care ar fi de acord sa ma ia ca "ucenic" ?
ce te pricepi sa faci in materie de tuning auto?
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 04-06-11, 18:40   #1314
112bogdan

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Thumbs up Re: spoiler

Quote:
Originally Posted by baghera View Post
xxdadixx trebuie sa il intelegi si pe om. El doar copiaza bare (cumparate sau imprumutate) si e normal sa patreze misterul asupra a ceea ce face. Lucrurile dupa cum vezi/vedeti implica ceva cunostiinte si nu numai. Daca ti-ar spune cum copiaza barele si ce materiale foloseste ce te-ar opri sa faci si tu aceeasi chestie ??? Pana la urma e painea lui si nu i-ar conveni sa isi creeze singur concurenta.
Ca sa evit intrebari inutile eu nu ma ocup de \"copiat\" spoilere ci de \"facut\" spoilere. De la zero de multe ori. Asa ca nu vad rostul misterului
Spor la treaba baieti !
sall.daca tot faci spoilere ,cam cat costa un spoiler fata de toyota mr2?(intreb doar)
112bogdan is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 21:35   #1315
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

foarte interesant topicul..
a fost bine venit.. pt ca vream sa ma apuc de asa ceva.. sa imi fac cate ceva pe la masina.. stiam in mare parte.. dar citind pe aici m-am mai perfectionat
__________________
my Corsa B
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:04   #1316
AlexSpeed

Stage 3
 
AlexSpeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 161
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

dupa atata citit am invatat teoria si modul de aplicare, urmeaza practica
Va salut!
AlexSpeed is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 12:11   #1317
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Am si eu o intrebare, imi este mai usor sa intreb decat sa caut in 80 si ceva de pagini.
Daca am pus cam putin intaritor, dar reactia s-a facut...rasina din albastru s-a facut verde, cum pot face sa se intareasca mai repede?
La temperatura mai mare se intareste mai repede?
Multumesc anticipat
georulz is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 22:31   #1318
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

O incalzesti, dar risti sa-ti compromiti rezistenta materialelor, nu pot sa cred ca nu ai timp sa o lasi 30 de minute sa devina relativ rigida, produci piese la nivel industrial?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 12:46   #1319
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
O incalzesti, dar risti sa-ti compromiti rezistenta materialelor, nu pot sa cred ca nu ai timp sa o lasi 30 de minute sa devina relativ rigida, produci piese la nivel industrial?
Am lasat-o sa se intareasca singura. Ca sa devina complet rigida sa numai fie nici lipicioasa am asteptat 1 zi jumate. Se pare ca am pus foarte putin intaritor...
georulz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 22:50   #1320
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

cu fibra am mai facut o incinta ptr niste boxe, am mai reparat cate ceva .... dar vreau sa`mi fac bara la a mea skoda fabia clean .... scos bandorui astupat lacsu ptr proiectoare (m`am saturat sa mi le tot fure , capacele ) .... sa las doar gura de jos de la radiator ...... la bandorui ce sa fac? polizez, dau gauti muuuulte, fibra si pe spate si pe fata? sau chit de fibra? ast sfaturile voastre va multumesc!
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -