Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-11, 12:53   #1
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Urme lipici masina

buna ziua, am o masina ce a avut colant (reclama firmei) si cand lam dat jos au ramas urme de lipici. Imi puteti recomanda o substanta/ solutie cu care sa scap de aceste resturi?
Va multumesc .
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 00:36   #2
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Urme lipici masina

Quote:
Originally Posted by CazyRoll View Post
buna ziua, am o masina ce a avut colant (reclama firmei) si cand lam dat jos au ramas urme de lipici. Imi puteti recomanda o substanta/ solutie cu care sa scap de aceste resturi?
Va multumesc .
pai poti incerca cu benzina,diluant,acetona, alcool tehnic si stergi cu carpe curate. bafta
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 02:29   #3
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Urme lipici masina

benzina matuieste vopseaua, foloseste spirt ( alcool sanitar )

p.s. alta data cand dezlipesti stickere, lasa masina la soare sa se incalzeasca sticker-ul, si ramane putin lipici sau chiar deloc, sau poti incalzi chiar tu cu un pistol de incalzit industrial sau etc ..
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 15:24   #4
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Urme lipici masina

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
benzina matuieste vopseaua, foloseste spirt ( alcool sanitar )

p.s. alta data cand dezlipesti stickere, lasa masina la soare sa se incalzeasca sticker-ul, si ramane putin lipici sau chiar deloc, sau poti incalzi chiar tu cu un pistol de incalzit industrial sau etc ..
nu matuieste nimica daca nu pui cantitati mari stai linistit, intradevar cu alcool merge mai bine eu doar am pus niste solutii
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 19:26   #5
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: Urme lipici masina

am rezolvat cu putin diluant diluat in apa si apoi spalat bine ! Vopseaua nu sa matuit . Am incercat inainte si cu alcool si cu apa calda dar nu se ducea !
Merci pentru raspunsuri.
CazyRoll is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -