Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-11, 07:49   #1
schumi1111

Stock
 
schumi1111's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Default Mazda RX-8 trage greu intre 4.000 si 6.000rpm.Sa fie de la bobinele de inductie?

Salutare! De cateva zile ma confrunt cu o problema cam ciudata.Masina trage bine pana in 4000rpm(mai bine ca inainte cand aveam catalizator), apoi intre 4000 si 6000rpm simt un gol de putere, mai ales in treptele mai mari, dar si in treptele 2 si 3.De la 6000rpm in sus, masina trage iar la fel de bine ca inainte si urca fara probleme pana la 9500rpm.O prima impresie a fost ca se tureaza in gol si ar fii de la ambreiaj, apoia m vorbit cu cineva care a intampinat aceeasi problema la RX-8-ul lui, a fost la BDT si i s-a spus ca e din cauza bobinelor(ignition coils) ce ar trebui inlocuite.Am verficat si eu bobinele si prezinta semne vizibile de uzura, avand 80.000km, desi am inteles ca se recomanda inlocuirea lor la cel mult 50.000km.Pretul unei singure bobine este 745ron la BDT, cam la fel la Arian, iar la Mazda Arad-155euro/buc, in conditiile in care aceeasi bobina OEM costa 50$ in SUA, un set complet fiind 249$ cu tot cu shipping la care se mai adauga vama.Cel mai mic pret in Europa l-am gasit la Mazdarotaryparts-290Euro/set cu tot cu transport.
http://www.rotaryfx....t_p/per1006.htm
http://www.mazdarota...ls-b-1399-p.asp
Acum vin si intrebarile:1.credeti ca asta e solutia problemei, avand in vedere ca asta spun si multi posesori pe RX8club?Sau sa fie si ambreiajul pe duca?
2.Vi se par de-a dreptul nesimtite preturile de la reprezentantele noastre?
3.Sa iau bobinele OEM stock de pe rotaryfx sau cele OEM uprated de la mazdarotaryparts?
schumi1111 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -