Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-12, 20:56   #1
alin_82

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 57
Default creste temperatura motorului

salut! am un nisan primera din 99 diesel, si eri dupa vreo 100 de km pe autostrada fara a ma opri deloc a inceput sa imi indice in bord ca a crescut temperatura la apa. as dori sa stiu de ce, in conditiile in care apa in bidonul de expansiune era rece si se invarteau si ventilatoarele?pt a ma putea intoarce acasa am avut noroc ca a inceput sa ploua si sa racit temperatura pe la +8 grade si puteam merge cativa km buni fara a ma opri( sa se raceasca motorul)va multumesc anticipat pt raspunsuri
alin_82 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 20:57   #2
alin_82

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 57
Default Re: creste temperatura motorului

am uitat sa precizez ca temperatura urca pana pe rosu dupa care incepea sa scada in parametri normali
alin_82 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 22:12   #3
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: creste temperatura motorului

Termostat sau mizerie pe traseu ce creaza dopuri.
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 22:17   #4
Fly16

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 119
Default Re: creste temperatura motorului

Daca era de vina termostatul apa nu mai urca deloc.
Fly16 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 22:26   #5
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: creste temperatura motorului

poate este sonda defecta,pune si tu mina pe radiator,la peste 100c trebuie sa-ti ramina semne.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 29-04-12, 23:56   #6
alin_82

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 57
Default Re: creste temperatura motorului

temperatura in radiator e ok zic eu adica e ferbinte dar nu frige , am mai depistat ca furtunul din cauciuc de dedeasupra ce iese (sau intra )in radiator e cam la aceeasi temperatura ca si radiatorul pe cand alalalt de dedesupt e rece si cam mi se pare mie gol( fara prea multa apa as putea zice )dar cnd il strang la mana pe ala de dedeasupra se simte cum trece apa si prin ala de dedesupt. sa dau drumul la apa din radiator si sa il spal bine? e posibil sa fie infundat radiatorul?
alin_82 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 23:10   #7
alin_82

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 57
Default Re: creste temperatura motorului

va rog imi dai dati ceva sfaturi??
alin_82 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 11:22   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: creste temperatura motorului

Prima oara aeriseste bine sistemul, trebuie sa gasesti pe net cum se face o aerisire ca lumea la masina ta, de obicei se face in doua etape, cu motorul rece si cu motorul cald. Daca nu rezolvi, scoate termostatul si mergi un pic fara el (daca e posibil), vezi ce se intampla. Poti misca un pic si de pompa de apa, sa vezi daca nu are joc, atat cat permite cureaua de distributie. Temperatura in radiator nu se masoara cu mana , ia un termometru, de obicei simturile umane dau erori la temperaturi mari
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -