Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-11, 15:52   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

As vrea ceva pareri despre marcile de scule (Bormasini, polizoare unghiulare si drepte, foarcefe electrice, masini de stantat, slefuitoare, amestecatoare etc.) Vreau ceva profesional, fiabil si rezistent. Spre ce marca sa ma orientez? Pretul conteaza ceva mai putin. Dau un ban dar stiu ca nu il mai am... si nici nu mai schimb la fiecare 10 luni cate ceva!
Va rog sa nu imi dati raspunsuri dupa net fiindca sunt satul de toti ,,cunoscatorii" care nu le-au folosit in viata lor.
Spre ce brand sa ma orientez?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 00:10   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

DeWalt,Hilti,Makita sunt profesionale.
Bosch,Black&Deker semiprofesionale ,mai putin rezistente.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 12:14   #3
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Nu vreau sa ma contrazic fiindca nu stiu sigur dar si Bosh are acea clasa de scule albastre care daca imi aduc bine aminte sunt profesionale. Si langa asta la o parte ce sa aleg intre DeWalt,Hilti si Makita?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 18:14   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

crede-ma ca dewalt sunt niste ***uri, sub bosch verde, daca iti permiti ia-ti bosch albastru (vezi ca sunt si fakeuri albastre) la polizoare conteaza mult si rulmentii, pe langa motor si alte briz-brizuri, cu un bosch albastru vei sparge mult mai putine discuri.

makita nu mai sunt ce au fost, hilti nu prea am folosit.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 19:09   #5
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Makita au mecanicii la munca si o bormasina de 700 de la Makita comparata cu una albastra originala de 700 de la Bosh pe care o am in momentul asta e incomparabil mai ok Makita. Nu stiu daca la toate sculele este la fel dar intre aceste 2 bormasini Makita e net superioara! Oricum mai astept pareri!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 08:48   #6
TheFasterMan
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
TheFasterMan's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,298
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[VW]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Daca vorbim de preturi intre Bosch Albastru si Makita sunt cam aceleasi.Acum depinde de tine foarte mult la ce o vei folosi.Un alt brand de scule electrice foarte ok sunt cele de la Hitachi.In mare parte iti recomand Makita.
__________________
Hondaaaa!!!
TheFasterMan is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 15:34   #7
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Ca sa fiu scurt, vor sfarsii folosite in metal in cea mai mare parte! Nu ma refer strict intre Bosh profesional (Albastru) si Makita. Ma refer intre orice marca. Si Hilti sunt de luat in calcul. Marea dilama ar fi intre Makia si Hilti ce sa aleg?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 19:43   #8
toricu

Stage 2
 
toricu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 36
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Lucrez in service de 16 ani si am o bormasina Bosch verde de vreo 12 ani si inca merge.Flexul Bosch in schimb nu a tinut mai mult de 2 ani.Am cumparat de curand o Makita si pare sa fie foarte buna(flex),pana acum merge bine.Am cumparat-o de la ''baietii'' cu 150 de lei.
toricu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 22:44   #9
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Cele verzi nu sutn din gama profesionale, si referitor la acea Makita la 150 de lei... mie imi miroase a replica made in China. Chiar si de la cei care le ,,colectioneaza" tot ajunge la 500 de lei si asta daca ai noroc chior sa o gasesti atat de ieftina. Mie imi miroase a teapa!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 13:20   #10
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Am luat niste oferte de la diferiti furnizori si ramane alegerea intre Hilti si Makita. Ce imi recomandati?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 24-05-11, 21:50   #11
gabi1904

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 218
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Din punct de vedere al pretului, ordinea (de la mare la mic)
- bosch albastru
- dewalt
- makita
- bosch verde

D.p.d.v. al performantelor... din cele sus - mentionate, prefer "bosch albastru"

Cine vrea performante extreme, poate sari gardul "in gradina Hilti"... dar trebuie sa bagi adanc manutz in buzunar... mnoh, aia dau si garantie extinsa pana la 10 ani.

P.S. Cine vorbeste "de rau" despre Bosch albastru, inseamna ca nu a folosit... de avut nu mai zic
gabi1904 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 08:52   #12
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Intervin si eu d.p.d.v. al performatelor, parerea mea este urmatoarea:
1.Hilti
2.Makita
3.Bosch
Am lucrat cu mai multe pe santiere, si are dreptate gabi1904, pt cele de la Hilti trebuie sa bagi mana adanc in buzunar
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 14-08-13, 14:18   #13
Nicolae Manzat

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 1
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
As vrea ceva pareri despre marcile de scule (Bormasini, polizoare unghiulare si drepte, foarcefe electrice, masini de stantat, slefuitoare, amestecatoare etc.) Vreau ceva profesional, fiabil si rezistent. Spre ce marca sa ma orientez? Pretul conteaza ceva mai putin. Dau un ban dar stiu ca nu il mai am... si nici nu mai schimb la fiecare 10 luni cate ceva!
Va rog sa nu imi dati raspunsuri dupa net fiindca sunt satul de toti ,,cunoscatorii" care nu le-au folosit in viata lor.
Spre ce brand sa ma orientez?

Dewalt, Bosch albastru, Makita, Hitachi - sunt game profesionale
Bosch verde, Ferm,Skil, Maktec, B&D - sunt game semi - pro
Anul trecut mi-am luat un rotopercutor Makita, si sunt foarte multumit, in plus ca are si piese de schimb, usor accesibile si ieftine
Nicolae Manzat is offline   Reply With Quote
Old 15-08-13, 19:10   #14
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Scule electrice Hilti vs. Makita vs. Bosh vs Altceva

Eu lucrez in mentenanta, si am cumparat si folosit de-a lungul timpului multe scule. Dewalt si Makita le vad cam la acelasi nivel, desi personal prefer bormasini, fie electrice sau cu acumulator de la Dewalt, si scule de taiat de la Makita. Bosh-ul face scule care tin, dar am mai avut si rateuri cu ei, ca un rotopercutor care sa strica la cateva luni, sau dus canelurile si nu mai putea fi folosita mandrina.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -