Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-06, 11:00   #1
dog

Stage 3
 
dog's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 129
Post R19-(1.4carb)-"da in nas" la turatii mici- supapele?!...sau,ce ar putea fi?

am si eu un r19 si de ceva timp,merge fff urat adica (daca nu merg cu ea turata da in nas,parca a-si avea o viteza superioara si nu accelerata+k da rateuri in carburator).
Am fost sa reglez si carbu dar nimik,doar k trage mai bine da atat.
Cei mai multi mi-au zis k ar fi supapele adica supapele de admisie.
cine stie cat ar costa niste supape,si de unde le pot cumpara din bucuresti.
k de schimbat otoru ma duce ff mult,k al meu e de 1,4 carburatie,si pt ai pune unu de 1.8 16v trebuie sa schimb instal electrica,sa-i pun sonda,sa schimb pompa,evacuarea etc.....si deja sare calu.
oricum cine poate sa ma ajute cu sfaturi e binevenit..
dog_cox_tuning@yahoo.com
dog is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 18:11   #2
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: helppppppp!!!!!!!!,vreau ajutor

incearca sa mergi la altcineva, poate nu e reglat klumea carbu..cine stie, e un model mai vechi si sunt putini care se pricep...mai incearca si in alte parti inainte sa te apuci sa il desfaci...parerea mea
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 10-10-06, 18:50   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: helppppppp!!!!!!!!,vreau ajutor

Stii ce am observat eu Mr.Dog? ca exista si useri ce arata consideratie pentru ceilalti...si mai exista si alt fel de useri...nu zic cum...Daca tot vrea omu' sa te ajute,macar sa munceasca pentru asta,nu? ca doar tu ai oferi oportunitatea de a-ti intinde o mana,ajunge...nu?!
Am scris cu majuscule asta> "Va rog Numai TITLURI SUGESTIVE ,NU-"help" sau "sfat" sau altele asemenea ! sticky,dar eu cred ca tu ai postat numai asa ca sa arati ca te doare fix in p. de ce zice fraierica ala acolo sus....merci pentru consideratie si pentru ajutorul pe care ti-l dai tie insuti ,optand pentru un titlu ce denota o inteligentza iesita din comun!
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 00:46   #4
dog

Stage 3
 
dog's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 129
Default Re: helppppppp!!!!!!!!,vreau ajutor

merci pt observatie,recunosc a fost vina mea ,si sincer nu se va mai repeta.
inca o data sorry.........
dog is offline   Reply With Quote
Old 15-10-06, 12:26   #5
catalos

Stage 5
 
catalos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 302
Member of:
[VW]
Default Re: R19-(1.4carb)-"da in nas" la turatii mici- supapele?!...sau,ce ar putea fi?

verifica un pic sa nu fie crapat (sau fisurat) capacul la delco.
catalos is offline   Reply With Quote
Old 16-10-06, 16:27   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: R19-(1.4carb)-"da in nas" la turatii mici- supapele?!...sau,ce ar putea fi?

Quote:
Originally Posted by catalos View Post
verifica un pic sa nu fie crapat (sau fisurat) capacul la delco.

Supapele nu au de-a face cu "caderea iin nas".Masina are doar o tendintA de a trage mai slab si de a da rateuri pe esapament ,datorita scaparii de gaze nearse.
Verifica toate furtunele de vacum,delcoul,bujiile.
Verifica daca punerea la punct a distributiei este ok.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -