Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-11, 22:44   #1
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Zgomot metalic roata stanga fata

Salut, astazi am schimbat manual cauciucurile de iarna cu cele de vara (locuiesc momentan in alta tara si aici totul e cu programare la niste ore imposibile pt cei ce muncesc). OK, toate bune si frumoase, am zis sa dau o tura scurta sa vad daca directia e ok. Totul a mers bine, dar cand sa o parchez s-a auzit un zgomot metalic de parca ar fi franat brusc un tren/tramvai. Bag in marsarier, acelasi zgomot metalic (ca si cum as tarai o tabla cu masina). Zgomotul se aude de la roata stanga fata, iar discul respectiv are un sant central, nu foarte adanc. Este posibil sa fi prins ceva intre disc si placuta? Ce ar putea cauza acest zgomot?
Mentionez ca am senzatia ca l-am mai auzit o data, acum vreo 2 sapt, dar atunci nu i-am dat atentie avand impresia ca este un zgomot exterior. Atunci a aparut cand am scos masina in marsarier din parcare si a disparut dupa ce am plecat.

Last edited by panteraroz; 26-03-11 at 22:54.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 10:10   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Zgomot metalic roata stanga fata

verifica placutele de frana intai
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 10:15   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Zgomot metalic roata stanga fata

Posibil sa fi intrat ceva mizerie la placuta,care nu intotdeauna iese singura.
De asemenea este posibila si uzura excesiva a placutelor.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 10:37   #4
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot metalic roata stanga fata

Discul este ok ca si uzura (1 mm), iar placutele sunt roase cam 20-30% din cat stiu eu ochiometric grosimea unei placute noi, nu am avut deloc probleme la franare (scartait, suierat, trepidatii etc...).
De asta presupun ca fie a intrat ceva intre disc si placuta (desi zgomotul este de frecare de tabla) fie, dupa cum mi-a scris cineva pe pm, poate la (de)montarea rotii s-a apropiat aparatoarea de tabla a discului de disc.
panteraroz is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 12:05   #5
panteraroz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 48
Member of:
[SEAT]
Default Re: Zgomot metalic roata stanga fata

Pana la urma cred ca tabla aia era de vina, am impins-o putin cu mana si zgomotul s-a auzit mult mai slab atunci cand am plecat de pe loc, dupa care a disparut si nu a revenit cand am parcat-o.
panteraroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -