Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-11, 18:04   #1
bogdan14hodor

Stage 2
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 49
Default Probleme SMD uri pozitie

Salut, am un golf 5, 1.4 FSI 2005,de 1 luna de zile, am incercat sa mi schimb becurile de pozitie cu SMD uri cu 4 leduri, le am montat si stau aprinse doar cateva secunde dupa care se sting si culmea aceleasi leduri functioneaza perfect pe plafoniera masinii si luninile de la numar, am incarcat si SMD uri cu un singur led, si acelasi efect, iar cele universale cu bec functioneaza fara intrerupere.... ledurile din plafoniera si spate numar au fost montate de fostul proprietar..ce ar putea fi si ce ar trebui sa fac? Multumesc mult.
bogdan14hodor is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 21:17   #2
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Probleme SMD uri pozitie

Problema ta, este ca masina e model nou, iar astea au CALCULATOR DE LUMINI... Acel calculator de lumini, "vede" ca este un cosum scazut(ledurile consuma aprox. 1/5 din cat consuma cele cu filament), si iti taie alimentarea pe ramura de pozitii, din varii motive... Acel calculator inregisteaza doar de la 100mA in sus, iar ledurile consuma, sub aceea valoare, iar asta e motivul pentru care se sting... ele consuma sub 100mA, iar calculatorul nu le "vede" ca functioneaza, si taie alimentarea.

Daca insisti sa-ti pui leduri, iti trebuiesc ori niste module de anulat erorile, ori leduri care au deja modul de anulat erorile incorporat in led-uri(LEDURI CAN-BUS).
__________________
P E U G E O T 206 R C
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 08:14   #3
bogdan14hodor

Stage 2
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 49
Default Re: Probleme SMD uri pozitie

Quote:
Originally Posted by khrysty@n View Post
Problema ta, este ca masina e model nou, iar astea au CALCULATOR DE LUMINI... Acel calculator de lumini, "vede" ca este un cosum scazut(ledurile consuma aprox. 1/5 din cat consuma cele cu filament), si iti taie alimentarea pe ramura de pozitii, din varii motive... Acel calculator inregisteaza doar de la 100mA in sus, iar ledurile consuma, sub aceea valoare, iar asta e motivul pentru care se sting... ele consuma sub 100mA, iar calculatorul nu le "vede" ca functioneaza, si taie alimentarea.

Daca insisti sa-ti pui leduri, iti trebuiesc ori niste module de anulat erorile, ori leduri care au deja modul de anulat erorile incorporat in led-uri(LEDURI CAN-BUS).
Ok iti multumesc mult pentru informatie. O zi buna!
bogdan14hodor is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 11:08   #4
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Probleme SMD uri pozitie

Si tie, da add la "christi_maier", ca sa vorbim... daca vrei sa iti arat ce leduri iti trebuiesc tie...OK?
khrysty@n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -