Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-11, 21:21   #16
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Jante mai mari,acceleratie mai buna?

cuplu pe naiba..
dieselurile au cuplu mai mare intardevar..dar conteaza ce ajunge la roata, si din cauza rapoartelor mai lungi fata de benzinara, nu mai ajunge chiar asa mult la roata.. pe cat esti dispus sa faci un pariu ca de la 0 la 180 kmh loganul diesel de 85cp ramane MULT in spatele unui 16v de 105cp?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 20:03   #17
tica_146

Stage 3
 
tica_146's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 153
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Jante mai mari,acceleratie mai buna?

testat personal pe masina mea: daca ar fi sa fac o liniuta as lua jantele mai mici cu un tol. am testat si pe seat leon 1.8 Turbo Benz. 180cai 4x4...cu jantele pe 16 demareaza mult mai bine decat cu cele pe 17.
cat despre acceleratia dintre benzinar si diesel trebuie tinut cont ca dieselul are de obicei un cuplu mai bun, iar benzinarul are un numar de turatii mult mai mare.
ex la masina mea de 1.4 benz viteza maxima constructiva e cam aceeasi cu a dieselului de 1.9.
toata stima.
__________________
Be good, be different/Siate buoni, essere diversi
Alfa Romeo, cuore sportivo ...
tica_146 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -