Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-11, 23:25   #1
meth0dman

Stage 5
 
meth0dman's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 469
Default O altfel de problema , ajutor va rog !

Buna . Am si eu o problema :
Tatal meu a avut in urma cu ceva timp o Dacie 1310.. Eu am avut stransi ceva bani si eram pregatit si cumpar alta masina , am vandut si Dacia si nu am facut pe moment acte de vanzare cumparare si .. se pare ca acum e cam tarziu .Persoanele respective au dat masina la altcineva , tot fara acte si nimeni nu mai stie nimic de masina .
Problema este ca a ramas sa platesc eu impozitul pentru ea .. si vreau sa o scot neaparat , sa o radiez .. orice , dar sa nu mai platesc nimic pentru ea .Precizez ca mai am de la ea doar cartea masinii .
Am fost la "fier vechi" sa obtin actu ala cum ca a fost dusa la ei , dar nu imi da nimeni acel act pentru ca nu am Talonul .
Daca spun ca mi`au fost furate actele , cauta cei de la politite daca mai e in circulatie si toate astea dureaza cu lunile de zile si pentru nimic poate .. dar e Romania .
Va rog care stie sau poate sa ma ajute cu vreun sfat sa radiez masina .. fara masina sau talon . Trebuie sa fie o modalitate ..
Va multumesc !
meth0dman is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 01:06   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

O poti radia la politie si fara talon,apoi cu hartia primita de la ei o radiezi si din scriptele de la finante.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 10:45   #3
meth0dman

Stage 5
 
meth0dman's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 469
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
O poti radia la politie si fara talon,apoi cu hartia primita de la ei o radiezi si din scriptele de la finante.
si daca ma intreaba daca le`am pierdut ori au fost furate .. ce sa zic ? sau pur si simplu nu le mai gasesc pe moment .. multumesc pt ajutor .
meth0dman is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 19:06   #4
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Nu cred, trebuie sa te duci la financiar sa iti faci programare la directorul ala sau ce o fi el si la urma te duci la notar sa dai declaratie pe proprie raspundere ca ai pierdut actele si masina a fost scoasa din uz. P.S. Sa nu uiti sa ii dai la "director" si lui de 1 bere ceva.
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 11:46   #5
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

ce sfat i-ai dat cu berea...
si ne plangem de coruptie....

chitanta de mana n-ai facut?
vre-un act ceva ca ai instrainat masina?
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 11:48   #6
meth0dman

Stage 5
 
meth0dman's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 469
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
ce sfat i-ai dat cu berea...
si ne plangem de coruptie....

chitanta de mana n-ai facut?
vre-un act ceva ca ai instrainat masina?
nu am facut .. am doar cartea masinii , am precizat .
meth0dman is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 19:10   #7
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

@MihaiS asa merge pe la mine pe aici ca sa te inteleaga si asa este peste tot ca daca nu ii dai tu o sa dea alt cineva stai linistit. Multa bafta cu radiatul.
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:18   #8
meth0dman

Stage 5
 
meth0dman's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 469
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Quote:
Originally Posted by Dj_kyd View Post
@MihaiS asa merge pe la mine pe aici ca sa te inteleaga si asa este peste tot ca daca nu ii dai tu o sa dea alt cineva stai linistit. Multa bafta cu radiatul.
cred ca ai dreptate .. pana la urma urmei e Romania .. mersi .
meth0dman is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 17:48   #9
LUkysor

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Eu iti spun ce-am facut eu in decembrie 2010 si am radiat un Fiat Ritmo pa cere il vindusem in urma cu 4 ani si nu mai stiam nimic de el.Am avut o copie a cartii de identitate,am mers la un notar,am dat declaratie pe propria raspundere ca am vindut masina si de atunci nu mai stiu nimic de ea,daca mai este inscrisa,daca mai circula,etc.In declaratie trebuie trecuta sria motor,sasiu si ce mai contine cartea.Am platit 25,00ron,am depus aceasta declaratie in original la Primarie{am facut si oprit o copie dupa original},si acum sint bine merci ca nu mai platesc degeaba.La mine a mers,in Prahova.Nu vad de ce nu ai putea sa faci la fel! Multa bafta!
LUkysor is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 17:49   #10
meth0dman

Stage 5
 
meth0dman's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 469
Default Re: O altfel de problema , ajutor va rog !

Quote:
Originally Posted by LUkysor View Post
Eu iti spun ce-am facut eu in decembrie 2010 si am radiat un Fiat Ritmo pa cere il vindusem in urma cu 4 ani si nu mai stiam nimic de el.Am avut o copie a cartii de identitate,am mers la un notar,am dat declaratie pe propria raspundere ca am vindut masina si de atunci nu mai stiu nimic de ea,daca mai este inscrisa,daca mai circula,etc.In declaratie trebuie trecuta sria motor,sasiu si ce mai contine cartea.Am platit 25,00ron,am depus aceasta declaratie in original la Primarie{am facut si oprit o copie dupa original},si acum sint bine merci ca nu mai platesc degeaba.La mine a mers,in Prahova.Nu vad de ce nu ai putea sa faci la fel! Multa bafta!
Multumesc mult de tot pentru informatii , ceea ce ai facut tu suna cel mai bine .. eu mai am cartea in original si o sa incerc ceea ce ai facut si tu . sper sa functioneze . inca o data multumesc .
meth0dman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -