Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-06, 16:09   #1
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default am o problema....

de curand miam luat un S3 din 2001 de 210cp si eu cred ca am cateva probleme cu el adica incepe sa traga doar de la vreo 3500rpm dar pana atunci ii doar o '' benzina simpla'', iar la turatie mai mare (5500-6500rpm) daca schimb viteza se aude un suierat(ca si un fluier) puternic care vine de la turbo cred. Mai am o rugaminte, daca imi puteti da ceva informati despre masina(daca o cunoasteti sau ii stiti numarul ) BZ-15-CVV ADICA CASA DE VINURI VERNESTIsi urmatorul numarVN-24-ANG o alta firma acestea au fost numerele masini inainte de a ajunge la mine! Va multumesc pt informatii!!!
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 20:06   #2
dj16xxs

Vicepresedinte EXTREME RACING CLUB

Stage 5
 
dj16xxs's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default Re: am o problema....

Quote:
Originally Posted by only_4dan View Post
de curand miam luat un S3 din 2001 de 210cp si eu cred ca am cateva probleme cu el adica incepe sa traga doar de la vreo 3500rpm dar pana atunci ii doar o '' benzina simpla'', iar la turatie mai mare (5500-6500rpm) daca schimb viteza se aude un suierat(ca si un fluier) puternic care vine de la turbo cred. Mai am o rugaminte, daca imi puteti da ceva informati despre masina(daca o cunoasteti sau ii stiti numarul ) BZ-15-CVV ADICA CASA DE VINURI VERNESTIsi urmatorul numarVN-24-ANG o alta firma acestea au fost numerele masini inainte de a ajunge la mine! Va multumesc pt informatii!!!
du-te la reprezentanta vw/audi in oradea sa-ti puna baietii testarul sau sa se uite la ea....degeaba intrebi pe forum daca nu vezi masina....e o parere....
suieratul la turbina e normal sa fie dar nu asa pronuntat iar faza ca nu iti trage pana in 3500 de ture e posibil tot de la turbo....
__________________
FORD MONDEO MK3-2006
MINI COOPER R56-2008
HYUNDAI I30-2013
dj16xxs is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 00:33   #3
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: am o problema....

Quote:
Originally Posted by dj16xxs View Post
du-te la reprezentanta vw/audi in oradea sa-ti puna baietii testarul sau sa se uite la ea....degeaba intrebi pe forum daca nu vezi masina....e o parere....
suieratul la turbina e normal sa fie dar nu asa pronuntat iar faza ca nu iti trage pana in 3500 de ture e posibil tot de la turbo....
masina a fost pusa pe tester in doua reprezentante la TARGOVISTE si la ORADEA dar nu sa constatat nici o greseala la motor doar un contact la ambreaj pe care l-am remediat ulterior si un contact la casetofon, plus ca a mai fost testata pe un calc. de o cunostinta de a mea. Din cate am constatat am vazut ca cineva a umblat la motor(un nepriceput) si ia montat distributia sarita cu un dinte(masina facea un zgomot ca un diesel si nu tragea deloc) dupa ce iam schimbat kit-ul de distributie masina mergea bine dar nu tragea(mergea ca o benzina simpla) am desfacut turbo si am vazut ca acesta avea suruburile destranse si era blocat cu garnitura care face legatura intre el si evacuare asa ca am schimbat si garnitura si acuma merge destul de binisor. Ce am observat azi este ca suieratul acela la turatie mare nu apare numai daca masina a fost ''forjata'' inainte in acea zi!
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 02:24   #4
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: am o problema....

nus ce sa zic...exista un LAG la motorul asta dar nu asa pronuntat..si mai ales dak zici k s-a umblat si la turbina sau nu a fost ingrijita nu e a buna...io zic sa pui pe cineva care se pricepe sa se uite la turbina si la motor asa cum trebuie..si sa ii remediezi toate inventiile astea facute de altii pentru ca e pacat de motor...sper sa ii dai de cap.Bafta
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 12:46   #5
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: am o problema....

urmatoarele revizii vor fi facute in UNGARIA pt. ca este aproape de mine si din propria experienta sunt facute cu ''mai mare atentie''. Pana acuma de cand ii masina la mine sa facut o investitie de circa 40 mil. in piese( fara tuning) doar cele originale si mai am de schimbat vreo doau tampoane cap amortizor si rulmenti tampon, filtru polen, filtru aer(conic) si bujiile, cu acestea sper sa scap pana in 5mil.
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 15:23   #6
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: am o problema....

filtru de aer conic pe s3 arde debitmetru , asa ca mai bine iti pui in cutia masinii unu sport!
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 15:37   #7
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: am o problema....

Eu am vazut pe afara multe s3-uri cu filtru conic...nu vad de ce ar arde debitmetrul
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 16:46   #8
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: am o problema....

deobicei debimetru sau sonda lamda e cauza probelemi..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 22:02   #9
Mihaitza_tdi

Stage 5
 
Mihaitza_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,233
Default Re: am o problema....

Ii cumva unul negru???? l-am vazut la service pe closca!!! masina arata bine!!!
Mihaitza_tdi is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 23:09   #10
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
deobicei debimetru sau sonda lamda e cauza probelemi..
asta am auzit si eu ! dar nu eram sigur

Quote:
Originally Posted by Mihaitza_tdi View Post
Ii cumva unul negru???? l-am vazut la service pe closca!!! masina arata bine!!!
aceea e masina ! mersi

Last edited by lascarica; 06-09-06 at 10:29. Reason: consecutive
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 20:08   #11
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: am o problema....

Am vazut k l-ai bagat la vanzare.Bafta
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 21:00   #12
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: am o problema....

Quote:
Originally Posted by MC Mate View Post
Am vazut k l-ai bagat la vanzare.Bafta
lam bagat pt ca am fost in drive test cu R32-ul nou si ..... poate poate
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 02-09-06, 17:23   #13
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: am o problema....

da, frumoasa masina, dar mie cel mai mult imi place G4 R32 e criminal.Bafta sa ai sa iti iei.Pune si u niste poze cu al tau S3

Last edited by MC Mate; 02-09-06 at 17:25.
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 03-09-06, 13:04   #14
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: am o problema....

Quote:
Originally Posted by MC Mate View Post
da, frumoasa masina, dar mie cel mai mult imi place G4 R32 e criminal.Bafta sa ai sa iti iei.Pune si u niste poze cu al tau S3
am vrut sa pun dar nu stiu cum se procedeaza ! zimi tu ''pasi'' care sai fac si o sa pun ! ms
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 17:55   #15
Xie77

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 722
Default Re: am o problema....

dupa ce dai reply, cauti mai jos undeva : Manage Attachments, de acolo te descurci, sper

P.S. pana la urma ai gasit raspunsul la intrebarea ta?
Xie77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -